Чому в Україні зросла кількість звернень до обмудсмена. Пояснює експерт

Чому в Україні зросла кількість звернень до обмудсмена. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Чому в Україні зросла кількість звернень до обмудсмена. Пояснює експерт Фото: Харківська правозахисна група

Інформаційне управління Апарату Верховної ради повідомило, що минулого року Уповноважена Верховної ради з прав людини Людмила Денісова отримала на 40% більше скарг про порушення прав, ніж у 2019 році. Голова правління ГО “Центр інформації про права людини” Тетяна Печончик в ефірі Українського радіо розповіла, чому кількість звернень до омбудсмена зросла та що відбувається з правами людини на Сході України та в Криму.

Про що свідчить збільшення скарг

Дуже важко знайти людину, права якої ніколи не порушувалися б. Хоча наші соціологічні дослідження показують, що є велика кількість людей, які кажуть, що їхні права не порушувалися, але це швидше свідчить про те, що українці не знають про свої права, вони не ідентифікують це як проблему. Якщо і розуміють, то не знають куди звертатися. Звернення такої кількості людей до омбудсмена може свідчити про те, що жителі нашої країни почали усвідомлювати, що з ними відбуваються якісь порушення і тепер намагаються щось з цим зробити. Ми кожні два роки проводимо загальнонаціональне опитування “Як українці ставляться до прав людини”. Наприкінці 2020 року відбулася третя хвиля цього опитування, де одне з питань, які ми досліджуємо, було “Чи намагається людина відстоювати свої права, якщо вони були порушені?”. У нас стався дуже цікавий стрибок, бо 2016 році і в 2018 році 60% людей відповіли негативно, то у 2020 році цей показник впав до 40%, а інші 60% намагалися якось себе захистити. Це радикальна зміна балансу. Ситуація наклалася на рік ковіду, пандемії, карантину, але, попри це, люди стали активніше захищати свої права.

Яка ситуація на сході України та в Криму

Ситуація там дуже складна. Україна не контролює ці території. Крім того, не можна порівнювати їх з підконтрольними уряду територіями тому, що там діють зовсім інші умови. Наприклад, у Криму застосовується російське законодавство, набагато менш демократичне, більш авторитарне, репресивне по відношенню до прав людини, різних обмежень. У "ДНР" та "ЛНР" ситуація ще страшніша. А ще є проблема бранців. У Криму зараз перебуває більше сотні політичних в’язнів. У березні був заарештований позаштатний кореспондент Радіо Свобода Ярослав Єсипенко. Йому “шиють” незаконне зберігання зброї, але це абсурд. Кількість політичних в’язнів зростає. На жаль, за останні півтора року нікого, крім Олега Сенцова, більше не звільнили. За цей час держава-окупант кинула за ґрати ще кілька десятків людей. Не кажучи вже про Донбас, де знаходиться кілька сотень заручників і військових у полоні. Сваволя, тортури — це найгірші порушення прав людини, які існують.

Про проблему тортур в Україні

За останні десять років ця проблема трохи розв’язалася, тобто кількість випадків жорстокого поводження зменшилася. На це вплинуло кілька факторів: у 2012 році у нас запрацював новий КПК, який значно розвантажив СІЗО, а ще зникла така підстава для визнання людини винною у судді — це явка з повинною. Раніше дуже часто застосовувалися катування з боку правоохоронних органів, щоб вибити явку з повинною. Тепер людина має про це заявити у судді, якщо цього немає, то не вважається доказом. Запрацював національний превентивний механізм — це ще один інструмент, який мають уповноважений омбудсмен з прав людини і громадські організації. Вони постійно роблять без попередження моніторингові візити до в’язниць, СІЗО, ізоляторів тимчасового утримання, психіатричних лікарень, до місць, де людина тримається під вартою і існує ризик неналежного поводження. Якщо адміністрація знає, що до них у будь-який момент можуть прийти зовнішні незалежні спостерігачі, які мають право спілкуватися з будь-ким, хто там утримується, вивчати всю документацію, то це також працює на превенцію, на запобігання різних явищ.

Що відомо

  • Уповноважена з прав людини Людмила Денісова звернулася до Конституційного суду із проханням визнати неконституційними окремі положення законів України, які стосуються сфери охорони здоров'я, надання медичних послуг населенню, питань ліквідації та реорганізації закладів охорони здоров'я в умовах реалізації медичної реформи та подолання пандемії COVID-19.
  • Уповноважена Верховної ради з прав людини Людмила Денісова заявляє, що зростання випадків домашнього насильства залишається другою проблемою в умовах пандемії COVID-19 після самого вірусу.
  • Людмила Денісова заявила, що процес щодо односторонньої передачі на контрольовану урядом України територію полонених українців з окупованих територій Донбасу триває, але дата залишається невідомою.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди