Денісова звернулася до КСУ через медичну реформу та карантин

Денісова звернулася до КСУ через медичну реформу та карантин

Денісова звернулася до КСУ через медичну реформу та карантин Facebook

Уповноважена з прав людини Людмила Денісова звернулася до Конституційного суду із проханням визнати неконституційними окремі положення законів України, які стосуються сфери охорони здоров'я, надання медичних послуг населенню, питань ліквідації та реорганізації закладів охорони здоров'я в умовах реалізації медичної реформи та подолання пандемії COVID-19.

Як пояснила Денісова на своєму Telegram-каналі, більшість державних органів та служб виявилися не готовими до пандемії COVID-19 організаційно, юридично та психологічно. При цьому складнощів у протидії хворобі завдали й деякі законодавчі зміни, а також започаткована у 2017 році медична реформа, що відбувається одночасно з реформами децентралізації та адміністративно-територіального устрою.

"Чинне законодавство на час впровадження карантину, а саме Закон України "Основи законодавства України про охорону здоров’я", закони України "Про захист населення від інфекційних хвороб", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" виявилися не адаптованими до загрози здоров’ю, що виникла. Про це свідчать як внесені до деяких з них протягом березня-травня 2020 року зміни та доповнення, так і ухвалені інші закони та правові акти", – зазначила вона.

На переконання Денісової, через це виникла ситуація, за якої розпочата медична реформа у деяких випадках призвела до порушень та обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина. За її словами, свідченням чого є численні звернення до Офісу уповноваженого Верховної ради з прав людини.

"Зокрема, у зверненнях порушувалися питання щодо неконституційності впроваджуваної медичної реформи, нерозумності, неспівмірності мети та заходів, які намагався встановити уряд для подолання пандемії COVID-19, про неконституційність окремих положень законів України, відповідних постанов Кабінету міністрів України, а також були висловленні прохання звернутися з відповідним конституційним поданням до Конституційного суду України", – зазначила Денісова.

Посадовиця зазначила, що конституційні принципи, на яких ґрунтуються права і свободи людини і громадянина в Україні, передбачають правові гарантії, правову визначеність і пов’язану з ними передбачуваність законодавчої політики у сфері охорони здоров’я.

"Держава повинна створювати умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування, а наявна мережа державних і комунальних закладів охорони здоров’я не може бути скорочена. Також держава повинна сприяти розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності та забезпечувати санітарно-епідемічне благополуччя громадян", – підкреслила вона.

Денісова розраховує на те, що КСУ відкриє конституційне провадження за її поданням та розгляне його по суті.

Що відомо

  • Другий етап медреформи розпочався 1 квітня 2020 року. Він передбачав, що ті медичні заклади, які підпишуть договори з НСЗУ, будуть отримувати фінансування за програмою медичних гарантій. Це перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту безоплатно.
  • Як повідомляли у МОЗ, програма медичних гарантій приходить на заміну псевдобезкоштовній медицині.
  • До програми увійшли послуги первинної, амбулаторно-поліклінічної, стаціонарної медичної допомоги, а також екстреної, паліативної допомоги та медичної реабілітації.
  • Деякі медики критикували медреформу, стверджуючи, що через неї лікарні недофінансовані, а самих працівників медичної галузі планують звільнити.
  • 4 травня того ж року президент Володимир Зеленський опублікував відеозвернення, у якому розкритикував медичну реформу.
  • Невдовзі міністр охорони здоров'я Максим Степанов заявив, що відомство планує суттєво змінити другий етап медичної реформи.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди