Ризик тромбозу треба внести до списку побічних ефектів AstraZeneca — ЕМА

Ризик тромбозу треба внести до списку побічних ефектів AstraZeneca — ЕМА

Ризик тромбозу треба внести до списку побічних ефектів AstraZeneca — ЕМА
Вакцина АstraZeneca, фото: AP

Комітет з безпеки Європейського агентства з лікарських засобів (EMA) виявив можливий зв'язок між вакциною AstraZeneca та рідкісними проблемами згортання крові у людей, які отримали вакцину. Регулятор дійшов висновків, що ризик виникнення тромбів повинен бути внесений в список дуже рідкісних побічних ефектів вакцини Vaxzevria (раніше AstraZeneca).

Про це повідомляється в заяві EMA.

Водночас європейський регулятор підтверджує, що загальна користь від вакцини переважає ризики.

Як зазначили в EMA для людей, які отримують щеплення вакциною, є можливість дуже рідкісних випадків утворення тромбів в поєднанні з низьким рівнем тромбоцитів протягом двох тижнів після вакцинації.

Комітет провів поглиблений аналіз 62 випадків тромбозу венозних синусів головного мозку і 24 випадків тромбозу внутрішніх вен, зареєстрованих в базі даних з безпеки лікарських засобів ЄС (EudraVigilance) станом на 22 березня, 18 з яких закінчилися смертю.

"На цю мить більшість зареєстрованих випадків сталося у жінок у віці до 60 років протягом двох тижнів після вакцинації. На підставі наявних нині даних, конкретні фактори ризику не підтверджені", – йдеться у повідомленні.

Регулюючий орган заявив, що одним з правдоподібних пояснень комбінації згустків крові та низького рівня тромбоцитів є "імунну відповідь, що приводить до стану, аналогічного тому, яке іноді спостерігається у пацієнтів, які отримували гепарин".

EMA радить людям, які отримали щеплення вакциною, негайно звернутися за медичною допомогою, якщо у них з'являться симптоми цієї комбінації тромбів і низького рівня тромбоцитів.

Що відомо

  • З початком березня країни почали повідомляти про повне або часткове припинення використання вакцини AstraZeneca на тлі повідомлень про виникнення тромбів у деяких пацієнтів після щеплення препаратом. У компанії наголосили, що доказів того, що саме їхня вакцина викликає тромбоз, наразі немає.
  • Німеччина, Італія, Франція, Іспанія та деякі інші країни вирішили призупинити процес щеплення препаратом AstraZeneca. Країни чекали на рішення Європейського агентства лікарських засобів після щонайменше 40 випадків тромбозу у вакцинованих.
  • Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендувала продовжити використовувати препарат AstraZeneca для вакцинації від COVID-19 попри повідомлення про можливі побічні ефекти.
  • 18 березня Європейська агенція з лікарських засобів дійшла висновку, що вакцина проти коронавірусу від AstraZeneca є безпечною та ефективною.
  • Франція та Італія відновили використання вакцини AstraZeneca після висновку Європейської агенції з лікарських засобів про її безпечність.
  • Уряд Швеції дав дозвіл на відновлення вакцинації препаратом AstraZeneca осіб віком понад 65 років.
  • У МОЗ повідомили, що всі вакцини AstraZeneca, виготовлені на різних виробничих майданчиках, є взаємозамінними.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок