"Що більше ми вивчаємо ситуацію, то більше в нас питань" — ОПОРА про вибори у 87-му округу

"Що більше ми вивчаємо ситуацію, то більше в нас питань" — ОПОРА про вибори у 87-му округу

"Що більше ми вивчаємо ситуацію, то більше в нас питань" — ОПОРА про вибори у 87-му округу УНІАН

Кандидат у нардепи по округу 87 на Івано-Франківщині Василь Вірастюк на онлайн-брифінгу ОПОРИ щодо процесу встановлення результатів виборів до ВРУ розповів свою версію подій, які відбувалися під час перерахунку голосів в окружній виборчій комісії, пише Суспільне Карпати.

Громадянська мережа "ОПОРА" запросила на захід обох кандидатів — і Олександра Шевченка, і Василя Вірастюка. Однак Шевченко до онлайн-брифінгу не долучився.

Що каже Вірастюк

За словами Василя Вірастюка, починаючи з першого дня, коли окружна виборча комісія почала підрахунок голосів, і Олександр Шевченко, і його довірені особи "поводили себе доволі шумно, і, місцями, нахабно".

"Це відбувалося до того моменту, коли він (Олександр Шевченко — ред.) взагалі почав погрожувати фізичною розправою деяким членам комісії. Тому все потихенько виходило з-під контролю. В той же момент я і мої офіційні представники поводили себе достатньо спокійно і тільки звертали увагу на ті порушення, які відбувалися на тій чи іншій дільниці. Сторона пана Шевченка вела себе, місцями, неадекватно і неспокійно, що насторожувало всіх", — сказав кандидат у нардепи Василь Вірастюк.

В ОПОРІ зауважили, що у період з 29 до 31 березня у приміщенні окружної виборчої комісії не було представників Вірастюка. Кандидат у нардепи пояснив відсутність тим, що тоді почали розгортатися "певні події" біля стін ОВК: "Там були представники, яких позвозив пан Олександр, — молоді люди спортивної зовнішності, які не давали нікому ні зайти, ні вийти з будівлі окружної виборчої комісії. І тому ситуація починала виходити з-під контролю. Можливо, це і збіглося, що не було моїх представників і не було мене, бо я також не міг зайти до ОВК".

Читайте також: Довибори у Раду на Франківщині: хроніка подій під час перерахунку голосів

Василь Вірастюк також прокоментував і присутність спецпідрозділу СБУ в приміщенні окружної виборчої комісії під час встановлення підсумків голосування зранку 1 квітня. Розпочав він із критики роботи поліцейських.

"І в мене, і в моєї команди юристів є питання, чому вони не відреагували на відео, які з’явилися в соцмережах, де один з депутатів від партії "За майбутнє" говорить про те, як робити підкуп виборців. Також є питання до правоохоронних органів, чому вони не спрацювали на дільницях, коли побачили правопорушення, які зафіксували наші спостерігачі — коли люди заходили і переодягалися по кілька разів, також намагалися проголосувати не за своїм паспортом. У нас "великі запитання" до правоохоронних органів", — сказав Вірастюк.

Читайте також: На Франківщині змінили керівника поліції. Що Рибіцький декларує

За словами кандидата у народні депутати, спецпідрозділ СБУ приїхав після того, як членам ОВК почали погрожувати і "коли біля будівлі з’явилися люди спортивної зовнішності, які психологічно тиснули на всіх". Ключовим, на думку Вірастюка, став дзвінок про замінування і саме тому до приміщення ОВК приїхали працівники спецпідрозділу СБУ, однак всередину вони не заходили.

"Були зовні, зробили периметр і нікого стороннього не допускали, крім самих кандидатів і їхніх представників", - прокоментував Вірастюк дії працівників СБУ.

Щодо викрадення чи вилучення бюлетенів за кандидата Шевченка Василь Вірастюк порадив звернутися до правоохоронців.

Під час онлайн-брифінгу Вірастюк розповів, що біля будівлі ОВК на відео зафіксували голову чи представницю дільничної комісії, яка тримала в руках протокол, попри те, що виборча документація з протоколом повинна бути опечатана до моменту входження в ОВК. Згодом під час повторного перерахунку в цьому протоколі були зафіксовані розбіжності: за Шевченка було заявлено 150 голосів, а виявилося 105.

Читайте також: "Сумно, що брав участь у цьому цирку" — член ОВК округу № 87 на Прикарпатті

"Щодо тієї дільниці, про яку ви говорите, про жінку, якій потім стало погано під час повторного перерахунку, — там не одній жінці стало погано. Швидше за все — це сценарій такий був розписаний для того, щоб вибити з колії членів ОВК. Щодо цієї жінки, то в нас є відео, де вона на вулиці стоїть, спочатку скрутила в трубочку, сподіваючись, що вона увійде в ОВК і якимось чином це зможе приховати. Чи, можливо, я допускаю, вкинути певну кількість протоколів", — каже Василь Вірастюк.

На дільницях, де під час перерахунку не вистачало голосів, відбувалися махінації, вважає кандидат у нардепи: "Там, де пропали бюлетені, думаю, що таким чином відбувалася фальсифікація або під час перевезення, або під час запаковування цього сейф-пакета, або ж десь біля стін ОВК, щоб вкинути ту кількість бюлетенів, якої їм не вистачатиме для перемоги".

Читайте також: Чи переміг Вірастюк на довиборах в Раду. Відповідає ЦВК

Василь Вірастюк каже, що, за попередніми підрахунками, у день виборів 28-го березня він переміг — розрив між ним і Олександром Шевченком склав 146 голосів. В ОПОРІ попросили на підтвердження слів показати сканкопії протоколів з печатками і підписами членів ДВК, щоб співставити документи і побачити розбіжності. Вірастюк відповів, що копії надасть.

Кандидат у нардепи також висловив свою думку щодо ротації членів ОВК.

"Троє членів комісії були з підозрою на коронавірус, тому покинули, щоб здати тест. Решта боялися за своє життя, бо збоку опонента був тиск і погрози", — сказав Вірастюк.

Що каже ОПОРА

"Що більше ми вивчаємо цю ситуацію, то більше в нас питань до різних суб'єктів та етапів цього процесу. Моя особиста думка - незрозумілим є мовчання СБУ на звинувачення збоку Шевченка. Дійсно, можна зайняти позицію, що ми виконували свою роботу в плані певного процесу, але звинувачення лунають кожен день. Мені здається, що СБУ варто дати оперативну відповідь, чіткий фактаж, хто іде перебував", — сказав старший аналітик Олександр Клюжев.

Також, за його словами, найважливіше завдання зараз — "зробити так, щоб люди вірили результатам виборів, а ті, хто вчиняли якісь дії, були покарані".

На це кандидат у нардепи Олександр Шевченко написав у коментарях: "У всіх спецпідрозділів є камери для фіксації процесу відповідних дій! Тому СБУ все знає!".

Ольга Айвазовська запросила його все ж увімкнутися в ефір, щоб висловити свою думку. Однак Шевченко відповів, що не може це зробити технічно, але написав, що наступного разу буде присутній.

"Що більше ми вивчаємо ситуацію, то більше в нас питань", - ОПОРА про вибори у 87-му округу

"Що більше ми вивчаємо ситуацію, то більше в нас питань", - ОПОРА про вибори у 87-му округу

Також в ОПОРІ прокоментували роботу Центрвиборчкому.

"Розгляд документів від ОВК, який відбувся на засідані ЦВК, показав поки, на мою скромну думку, оптимістичні тенденції, що члени Центральної виборчої комісії неформально підходять до розгляду всіх обставин. Було багато змістовних питань збоку ЦВК до голови окружної виборчої комісії. Я думаю, що в такому ракурсі треба продовжувати. Тут є технічні певні пропозиції чи прохання, в тому числі, щодо оприлюднення протоколів ДВК. Але треба всі ці пропозиції співідностити з тією юридичною реальністю, яка в нас є", – каже Олександр Клюжев.

Читайте також: "Здають нерви у всіх": що відбувалося вночі на окружній виборчій дільниці округу 87

У представників ОПОРИ виникли питання і до шести протоколів з виборчих дільниць, де після перерахунку була невідповідність кінцевих даних: або бюлетні пропали, або відомості в протокол були некоректно внесені. За словами представників ОПОРИ, це - фальшування виборчої документації.

"Нас цікавить те, що відбувалося з бюлетенями, хто там був та міг втручатися у виборчу документацію. Можливо в когось є відео. Ми не говоримо про стріми, ми опрацювали їх. Важливо зрозуміти, чи є відео наявне в когось з приводу бюлетенів та кімнати, де вони були 30-го та 31-го та коли з'явилася СБУ", – каже Ольга Айвазовська.

Олександр Клюжев каже, що також важливо вивчати і діяльність ДВК, оскільки бюлетенів немає, але збігається кількість виборців, які підписалися в списку, і кількість контрольних талонів.

"Тобто, проста технологія щодо приписування виглядає дещо ускладненою. Тому всі версії треба розслідувати та вивчати всі протоколи ДВК", - сказав Клюжев.

Що відомо

  • ОВК оголосила офіційні результати довиборів на округу № 87 на Івано-Франківщині. На проміжних виборах у Верховну Раду переміг кандидат в депутати від партії "Слуга народу" Василь Вірастюк. За нього проголосували 15 076 виборців.
  • На п'яти дільницях вибори визнали недійсними — № 260025 у Маняві, № 260028 села Монастирчани, ДВК 261030 у Микуличині, № 261027 у Яремчі. До списку додалася ДВК № 260515 у селі Парище. На шести дільницях виявлено розбіжність у голосах за кандидата Олександра Шевченка. Загалом 20 дільничних виборчих комісій ОВК відправила на перерахунок. В ОПОРІ вважають, що ОВК не надала "переконливих доказів про порушення з боку членів ДВК, які б свідчили про фальсифікацію ними результатів голосування. Натомість члени ДВК озвучували припущення про порушення цілісності пакування виборчої документації з їхніх дільниць, яке могло відбутися вже після передачі бюлетенів до ОВК".
  • Івано-Франківський окружний суд визнав незаконним рішення про перерахунок бюлетенів ДВК № 260028 у селі Монастирчани. Згодом суд визнав незаконним рішення ОВК про перерахунок бюлетенів ще на одній дільниці — ДВК 260012 у селі Горохолин Ліс.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди