У Кропивницькому районі потрібно утилізувати 130 тисяч тонн порожньої уранової руди

У Кропивницькому районі потрібно утилізувати 130 тисяч тонн порожньої уранової руди

У Кропивницькому районі потрібно утилізувати 130 тисяч тонн порожньої уранової руди Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому районі потрібно утилізувати 130 тисяч тонн порожньої уранової руди на закритій шахті. Про це Суспільному розповіла екологиня Людмила Шестакова. Навколо "Великосеверинівської шахти” немає огорожі і табличок, які попереджають про зону підвищеної небезпеки. Уранову руду у шахті добували з 1970-го по 1991-ий роки. Вона знаходиться на балансі підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат".

Великосеверинівська шахта у Кропивницькому районі розташована за 16 кілометрів від Кропивницького. На в’їзді пункт охорони. На територію непрацюючої шахти знімальну групу не пустили. Охоронець відмовився назвати ім’я та прізвище. "Це територія "Великосеверинівської шахти”, вона на балансі "Інгульскої шахти", тому нікого не пускаємо сюди", – сказав охоронець.

Навколо закритої 30 років тому шахти немає огорожі і табличок, які попереджають про зону підвищеної небезпеки. В чому полягає небезпека – пояснила екологиня Людмила Шестакова. "На території колишньої "Великосеверинівської шахти" знаходиться більше 130 тисяч тонн порожньої уранової руди, там, де невелика кількість урану залишилася, це за даними управління цивільного захисту. За 30 років вони мають бути утилізовані або завантажені в ті порожнини шахти, що були відпрацьовані. Шахта має бути огороджена, сюди ніхто не повинен заходити. Або територію треба рекультивувати ".

Завідувач радіологічного відділення обласного лабораторного центру Іван Бабірад каже, позаминулого року перевіряли територію шахти на радіацію. "Фон не перевищував контрольних рівнів і складав десь приблизно до 30 мікрорентген на годину".

На території колишньої шахти немає радіаційного забруднення, пояснив заступник головного інженера комбінату Володимир Жуков."У 90-ті роки шахта вивезла приблизно 10 тисяч тонн руди, що пішла на переробку. На сьогодні там залишилися порожні породи. Тобто це промисловий майданчик. Будівлі, що знаходяться на території, були дезактивовані, зняте радіоактивне забруднення. Найголовніше, що робить охорона – охорона периметру промислового майданчика, відвалів і найважливіше – ствола, він прикритий плитами".

Через недофінансування підприємства не мають грошей на відновлення огорожі навколо шахти. "Цю огорожу – вона була з колючого дроту, розікрали. Відновлення огорожі – це досить дороговартісно, але розглядати питання потрібно. Не усієї території, а хоча б пристволової та шахтних відвалів".

На охорону цієї шахти витрачають 2 мільйони гривень на рік. "Якщо говорити про Інгульську шахту, або будь-яку нашу шахту, якщо ми будемо утримувати її в режимі екологічної безпеки, то на рік кожна шахта потребуватиме 200 мільйонів гривень", – сказала заступниця гендиректора "Східного гірничо-збагачувального компбінату" Олена Юхимець.

Микола Сухомлин 30 років тому працював заступником голови обласної адміністрації і входив до комісії, яка контролювала закриття і консервацію "Великосеверинівської шахти". "Треба було передбачити забруднення підземних вод, тому що там застосовувалися вибухові речовини. Треба ставити спостережні свердловини, щоб унеможливити забруднення шахтних вод. Треба щоб не Міністерство займалося закриттям, утилізацією і приведенням у небезпечний стан гірничодобувного підприємства, а повинна держава цим займатися".

Микола Сухомлин навів приклад Німеччини та Чехії, в яких закриття уранових шахт відбувається за рахунок державних програм. Пропонує розробити таку програму в Україні.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди