"Вміст урану у підземних водах збільшиться у 4-5 разів". Інженер "СхідГЗК" про зупинку шахти

"Вміст урану у підземних водах збільшиться у 4-5 разів". Інженер "СхідГЗК" про зупинку шахти

"Вміст урану у підземних водах збільшиться у 4-5 разів". Інженер "СхідГЗК" про зупинку шахти Суспільне: Кропивницький

Прогнозовані розрахунки забруднення підземних вод через зупинку шахти "Південна" державного підприємства "СхідГЗК" збільшить у водах вміст урану приблизно у 4-5 разів, розповів заступник головного інженера Східного гірничо-збагачувального комбінату Володимир Жуков.

„Південна” - одна з чотирьох шахт, яка входить до складу «Інгульської». Глибина “Південної” – пів кілометра. Там добувають уранову руду сотня гірників.

Гірничий майстер Віктор Токарєв каже, якщо відключать електроенергію, шахти затопить водою. “Без електроенергії у нас не працюватимуть наноси, які відкачують із шахти воду”.

“Розпочнеться дуже швидке затоплення шахт, – розповідає Володимир Жуков. –Добовий приток води у шахти складає від 10 до 15 тисяч кубометрів води, тому буде неконтрольоване затоплення. Оскільки шахти розташовані у районах, де живуть люди, які користуються індивідуальними колодязями, то при затопленні шахт розпочнеться підйом ґрунтових вод, розпочнеться забруднення підземних горизонтів. У випадку затоплення шахти розпочнеться вимивання уранової руди із кинутих напризволяще гірничих виробіток, відновляться підземні горизонти і весь уран почне мігрувати від шахти далі".

На підприємстві розробляють план виведення з експлуатації підземного комплексу, і комплексу, який розташований на поверхні, щоб мінімізувати стан екологічної та радіаційної ситуації в місцях розташування шахт, сказав Володимир Жуков.

Усього на “Інгульській шахті” працюють тисяча людей. Їм заборгували половину зарплати за лютий і аванс за березень. Це – 13,5 мільйонів гривень – розповів директор “Інгульської шахти” Олег Деркач. “Кредиторська заборгованість – понад 600 мільйонів гривень, судових позовів подали на нас, на погашення заборгованості на понад 300 мільйонів гривень. На сьогодні виплатили заробітної плати шахтарям 50 % за лютий, більше грошей немає. Також близько 20 мільйонів гривень заборгували за електроенергію”.

Директор “Інгульської шахти” каже, з 1 квітня не працюватимуть, якщо комбінат та “Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом” не підпишуть додаткову угоду на поставки уранового концентрату.

Складність ухвалення угоди полягає в тому, що “Енергоатом” і комбінат підпорядковані різним структурам – “Енергоатом” – Кабміну, комбінат – Міністерству енергетики та вугільної промисловості – пояснив голова Атомпрофспілки Валерій Матов. “Зараз зупинка буде з 1 квітня, якщо навіть рішення буде ухвалене сьогодні чи завтра, воно ж завтра не буде реалізоване. Тому я знаю, що керівництво “СхідГЗК” готується до зупинки, до простою. В “Національної атомної енергогенеруючої компанії “Енергоатом” теж ситуація така з фінансами, загальний борг там більше 20 мільярдів гривень– “НАЕКу”. “НАЕК” виконує соціальні зобов’язання – половину виробленої електроенергії віддає на побутові послуги, тобто населенню, по 15 копійок”.

Мікрорайон Завадівка розташований за два кілометра від ”Інгульської шахти”. Місцева жителька Людмила Юрченко каже: якщо “Інгульська шахта” зупиниться, більше тисячі жителів Завадівки залишаться без питної води. “Ми почули, що шахту повинні закрити. І все населення переживає з цього приводу, так як піде затоплення і ми можемо всі постраждати, наші подвір’я, наші будинки”.

Суспільне надіслало запит прес-службі Кабінету Міністрів України, в якому просить надати коментар, коли буде підписана угоду на поставку уранового концентрату між “Національною атомною енергогенеруючою компанією “Енергоатом" та підприємством “Східний гірничо-збагачувальний комбінат”. Чекаємо на відповідь.

Що відомо

До комбінату входять “Інгульська шахта” в Кропивницькому, Смолінська та Новокостянтинівська – в Маловисківському районі.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди