"Якщо зупиняться шахти Кіровоградщини, без роботи залишаться майже 3 тисячі людей",– Олена Юхимець

"Якщо зупиняться шахти Кіровоградщини, без роботи залишаться майже 3 тисячі людей",– Олена Юхимець

"Якщо зупиняться шахти Кіровоградщини, без роботи залишаться майже 3 тисячі людей",– Олена Юхимець Суспільне Кропивницький

Якщо зупиняться шахти Кіровоградщини, без роботи можуть залишитися майже 3 тисячі людей. Як пояснив тимчасово виконуючий обов’язки голови профспілкової організації підприємства Андрій Карпов, урановий концентрат, який видобувають на трьох шахтах Кіровоградської області, закуповує Національна атомна енергогенеруюча компанія "Енергоатом", договір про закупівлю діє до 1 квітня.

Підприємство розробляє план припинення роботи шахт, включаючи мінімізацію негативного впливу на екологію та зменшення соціальної напруги. Проблеми в роботі підприємства розпочалися майже 10 років тому, коли припинилося державне фінансування розвитку шахт.

Відтоді розбудову перспективного родовища "Новокостянтинвської шахти", з найбільшим покладом урану в Європі, проводить за власний рахунок державне підприємство "Східний гірничо-збагачувальний комбінат". Як і чи можливо виправити ситуацію виключно економічними методами в урановидобувній галузі, розповіли заступниця виконавчого директора підприємства Олена Юхимець та заступник головного інженера по екології та радіаційній безпеці Володимир Жуков.

"Якщо зупиняться шахти Кіровоградщини, без роботи залишаться майже 3 тисячі людей",– Олена ЮхимецьСуспільне: Кропивницький

Наскільки сьогодні є загрозлива ситуація в роботі підприємства ?

Олена Юхимець: "На сьогоднішній день немає документу, договору на придбання урану НАЕК "Енергоатом". Фінансування закінчується 31 травня, з 1 квітня виникає реальна загроза. Підприємство "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" залишається без реальних грошей. Ми змушені будемо зупинитися, якщо не буде заключений договір. Основні надходження підприємства – це продаж уранового концентрату. І єдиний покупець – держпідприємство НАЕК "Енергоатом".

Як ви відреагували на слова виконувача обов’язків міністра палива та енергетики Юрія Вітренка про те, що нерентабельні шахти треба закривати?

Володимир Жуков: "Якщо брати з комерційної точки зору, то, можливо, ми нерентабельне підприємство, але має бути підтримка держави. Якщо говорити з точки зору енергетичної незалежності, знову ж, держава нас повинна підтримати. З одного боку "Схід ГЗК" державне підприємство, з іншого – держава припинила його фінансувати. Якщо повернутися на 10 років назад, то в яких відсотках держава дофінансовувала роботу підприємства?"

Олена Юхимець: "Тоді працювали спеціальні програми, які підтримували галузь. Треба сказати, що фінансування було слабким з точки зору державного бюджету та складали 3-4%. І підприємство свої гроші направляло на розвиток. Ми згаяли час. Новокостянтинівську шахту треба було будувати у 2008-2009 роках. Нині ми вийшли на проєктну потужність цього родовища.

Для того, щоб збудувати Новокостянтинівську шахту, потрібні дуже великі надходження. Це шахта, яка має великі запаси, це дуже привабливе родовище, найбільше у Європі".

Володимир Жуков: "За кордоном всі компанії, які займаються видобутком уранових руд, у приватних руках, тому держава не бере участь у їхньому розвитку і фінансуванні".

Енергетична безпека, наскільки це не пусті слова?

Олена Юхимець: "НАЕК "Енергоатом" виробляє більше 50% електроенергії на ринку урану України. "Схід ГЗК" виробляє близько тисячі тонн в рік уранового концентрату. 40% паливної складової йде на виробництво електроенергії. Якщо наступить імпортозалежність, це вплине на енергобезпеку всієї України. Ми станемо залежними від продавців, від умов, від цін на ринку, ми витратимо свої валютні резерви".

Уявімо собі, що підприємство припинило роботу (а це 5,5 тисяч людей, які працюють на шахті), скільки втратять місцевий і державний бюджети?

Олена Юхимець: "Ми можемо порахувати скільки не отримають бюджети всіх рівнів, скільки державі треба витрачати коштів на утримання уранових об’єктів, скільки треба на рекультивацію. Це близько 5 мільярдів гривень в рік".

Скільки потрібно гривень державної підтримки на рік?

Олена Юхимець: "Нам потрібно приблизно мільярд гривень. Але ця цифра тільки для підтримки підприємства. Про розвиток мова не йде. Припустимо, "Схід ГЗК" працює, отримує підтримку держави, то за 6 років держава втратить 9 мільярдів гривень. А якщо підприємство припинить діяльність, втрати держави складуть 17 мільярдів гривень".

Володимир Жуков: "Безпечне утримання наших підприємств потребує близько 1 мільярда гривень. На екологічні заходи ми витрачаємо 250-300 мільйонів гривень".

Скільки грошей ви віддаєте в місцеві бюджети Кропивницького та територіальних громад?

Олена Юхимець: "На підприємстві працює 5,050 тисяч людей, зокрема, 2,900 людей в Кіровоградській області. В бюджет Дніпропетровської та Кіровоградської областей ми платимо 700 мільйонів гривень. Конкретно в бюджет міста Кропивницький – 120-150 мільйонів гривень на рік".

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди