Розстріли під музику. Чому танго стало символом Голокосту

Розстріли під музику. Чому танго стало символом Голокосту

Ексклюзивно
Розстріли під музику. Чому танго стало символом Голокосту Фото з відкритих джерел

Майже в усіх нацистських концтаборах існували оркести, в'язні добровільно та примусово грали у театрах і писали музику. Найпопулярнішим серед усіх музичних напрямів було танго. Дослідниця єврейського фольклору Міхаль Стамова розповіла в ефірі Радіо Культура про пісні, написані в концтаборах та композиції, присвячені трагедії Голокосту.

За її словами, для нацистів це була своєрідна моральна зброя, насилля над інтелігенцією, адже вони змушували людей грати у складних умовах, усвідомлюючи, що в той час, доки вони грають, їхніх друзів та знайомих катують і вбивають. Утім, чимало євреїв займалися музикою та творчістю добровільно, зазначає дослідниця.

"Серед євреїв є така традиція, що якщо сталося щось погане, ми маємо використовувати це для нашого блага. Усе дається для блага. І виявилося, що людям, які грали в цих оркестрах, це рятувало життя. І не лише їм, а й тим, хто це слухав. Люди тікали від реальності: співали, грали в театрах", — розповідає Стамова.

Одним із прикладів пророчих пісень епохи Голокосту стала пісня "Наше містечко горить", написана Мордехаєм Гебіртигом задовго до масових знищень.

"Ця пісня була написана у 1938 році про погром у невеличкому чеському місті. У ній співається: "Наше містечко горить, а ви стоїте і нічого не робите". Пісня була написана як пророча, вона оповідає про те, що від людини може залежати спасіння іншої душі. А якщо стояти і нічого не робити, може початися катастрофа", — поділилась дослідниця.

Міхаль Стамова розповіла, що у той період митці не обмежувались якимось єдиним жанром: творилися марші, побутові пісні. Люди продовжували жити, тож поряд з соціалістичними та партійними виконувалися весільні й релігійні пісні, а інколи на мелодію партійних пісень накладали зовсім інші слова.

Утім, символом Голокосту судилося стати цілком конкретному жанру музики. "Голосом" трагедії цілого народу стало танго — популярна ще до війни модна музика, під яку охоче танцювали. І мова не лише про всім відоме "Танго смерті", авторство якого дослідники досі не встановили — в історії Голокосту було багато різних "маленьких танго" або "тангеле".

"У багатьох таборах і гетто грали танго, у збірниках, присвячених музиці катастрофи, також залишилося багато записів танго. І у багатьох місцях розстріли також відбувалися під різні мелодії танго", — розповіла Міхаль Стамова.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди