Уранці 3 березня бойовики самопроголошеної “ДНР” заявили, що отримали дозвіл на застосування “упереджувального вогню на знищення” по позиціях Збройних сил України. Голова української делегації Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі Леонід Кравчук назвав такі заяви зривом Мінських домовленостей, а в штабі ООС Суспільному повідомили, що продовжують дотримуватись режиму тиші.
Режим припинення вогню офіційно діє з 27 липня 2020 року. Та останніми тижнями у зоні бойових дій на Донбасі фіксують збільшення кількості обстрілів. За даними української розвідки, на лінії зіткнення діють близько 50 снайперських пар російських окупаційних військ, розповів представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Вадим Скібіцький. Також бойовики проводять дистанційне мінування прилеглої до лінії зіткнення території.
Суспільне розпитало в експертів, Міноборони та учасників переговорних процесів, що відбувається на лінії зіткнення та чому ситуація на Донбасі не поліпшується.
Нині угрупування бойовиків на окупованій території Донецької та Луганської областей продовжують інтенсивні тренування мінометних та артилерійських розрахунків. Це відбувається поблизу лінії зіткнення, із практичними розгортаннями та наведення на ціль вогневого ураження, розповіла речниця Міністерства оборони Марія Сальнік.
"Водночас противник удосконалює інженерно-фортифікаційне обладнання на передових позицій з нарощуванням системи мінно-вибухових загороджень", – каже представниця Міноборони й додає, що усі ці дії заборонені умовами всеохопного припинення вогню від 27 липня 2020 року.
Чи можливе перемир'я
Кравчук заявляє, що, фактично, за 7 років війни стрільба не припинялась. На його думку, й зараз говорити про реалізацію і цього перемир'я неможливо.
"Коли припинять стріляти зовсім, тоді можна говорити про мир, а зараз про мир говорити передчасно, або це було б нашим бажанням, а не реальним фактом", — сказав він.
Причини погіршення ситуації
Останнє загострення на Донбасі Леонід Кравчук пов'язує із санкціями США та Євросоюзу проти Росії, а також із санкціями, які запровадили в Україні проти кума Путіна – депутата Віктора Медведчука, його однопартійця Тараса Козака та низки телеканалів.
Читайте також: Новий канал Козака заблокували за годину після виходу в ефір, керівництво звинувачує СБУ
Військовий експерт Михайло Самусь також вважає, що дії бойовиків – це реакція на санкції. Він зазначив, що обстрілів було менше, коли президент Зеленський висловлював готовність вести перемовини з Путіним, нині ж таким чином російська влада намагається тиснути на Україну.
"Військовий тиск, постійна ескалація, вбивство українських солдатів для того, щоби напружувати ситуацію в українському суспільстві. Фактично розхитування ситуації в Україні, тиск на українське керівництво з метою все-таки реалізації російського сценарію мінських домовленостей", — вважає він.
Російська стратегія
Останнє припинення вогню на Донбасі ініціювала саме Росія. Дипломат та колишній учасник переговорів щодо врегулювання ситуації на Донбасі Роман Безсмертний вважає, що таким чином РФ хотіла посилити сили військ на Донбасі. За його словами, цього року стало зрозуміло, що діяльність ТКГ заблокована. Тож українська сторона почала ініціювати зустріч у "нормандському форматі"Норма́ндський формат — тип зустрічей у чотиристоронньому форматі (Україна—Німеччина—Франція—Росія), де обговорюються питання щодо Російської збройної агресії проти України.. Безсмертний, який працював минулого літа в Мінській групі, пояснив, що російська сторона зазвичай активізує обстріли перед переговорами.
"Це звичайна поведінка для Росії. Мали зустрітися в Нормандії – вогонь на лінії фронту активізовувався російською стороною, мали зустрітися ТКГ – це відбувалося так само, тобто це закономірність. як тільки активізується дипломатичний процес – одразу в переддень цього активізовуються й бойові дії на лінії фронту", — підсумував Безсмертний.
Що відомо
- За січень-лютий цього року у зоні бойових дій на Донбасі загинули 23 українські військових.
- 2 березня на Донбас разом із президентом Зеленським приїхав президент Євроради Шарль Мішель. В інтерв’ю Суспільному він розповів, що розчулений побаченим і санкції проти РФ не будуть знімати допоки не почнеться мирний процес за Мінськими угодами.