Верховна рада призначила Віктора Кичуна суддею Конституційного суду України. За це рішення проголосували 241 народний депутат.
Найбільше голосів отримав Віктор Кичун – 237. За кандидатуру Бондар-Петровської проголосували 95 народних депутатів, за Павленко – 158, Сидорович підтримали 168 нардепів.
"До повноважень Ради належить призначення посади третини складу Конституційного суду України. На сьогодні вакантною є одна посада судді КСУ, призначення на яку здійснює Верховна рада", – сказав голова комітету з питань правової політики Андрій Костін.
Він зазначив, що конкурс був оголошений комітетом 15 січня. Парламенськими фракціями було подано чотири кандидатури: Віктор Кичун від фракції "Слуга народу", Юрій Павленко від "ОПЗЖ", Ольга Бондар-Петровська – ВО "Батьківщина", Руслан Сидорович – "Голос".
Водночас парламентарі зазначили, що наразі вакантні дві посади суддів КСУ.
Що розповіли кандидати
"27 рік займаюсь конституційним правом, працюю доцентом Національного університету ім. Ярослава Мудрого. Обійняти цю посаду я хочу для того, аби затверджувати ті конституційні цінності, які об'єднують український народ. Якщо ви мене оберете, у вас буде один прихильник стримання Конституційного суду. Я вважаю, що ми створили надмірну судову надінституцію, яка нині домінує в нашій державі", – сказав Віктор Кичун.
"Мій попередній досвід на роботі та знання, дозволять зробити власний посильний внесок у формування довіри до Конституційного суду, удосконалення практик суду, наближення його до позицій Європейського суду з прав людини. Для мене подання на посаду – це не про особисті амбіції, а й про утвердження тріади європейських цінностей – демократії, прав людини та верховенство права", – сказав Юрій Павленко.
Він додав, що у разі підтримки його кандидатури він із суддями КС, будуть ухвалювати рішення відповідно до закону про КСУ, тобто без урахування особистої думки.
"За своєю другою освітою я юрист, посаду судді КСУ вважаю професійною вершиною. В апараті парламенту я пройшла всі щаблі: від помічника нардепа до керівника секретаріату депутатської фракції. На посаді судді КСУ, розуміючи вагу та відповідальність покладену державою на КСУ, зобов'язуюсь неухильно дотримуватися принципу верховенства права", – розповіла про себе кандидатка Ольга Бондар-Петровська.
"Моя мета – аби своєю роботою та діяльністю, утвердити принципи справедливості та поваги до людської гідності не лише у кожному рішенні, а й у повсякденній діяльності", – розповів Руслан Сидорович.
Що відомо
- 27 жовтня 2020 року Конституційний суд визнав статтю "Декларування недостовірної інформації" 366-1 Кримінального кодексу такою, що не відповідає Основному закону.
- 28 грудня голову Конституційного суду Олександра Тупицького викликали до Офісу генпрокурора для вручення підозри у кримінальному провадженні. Тупицький на виклик не з'явився. Через це Офіс Генпрокурора зробив подання до президента щодо відсторонення Тупицького від посади очільника КСУ.
- 29 грудня президент Володимир Зеленський підписав указ про відсторонення голови КСУ Олександра Тупицького на два місяці. Згодом Конституційний суд оприлюднив заяву, в якій назвав це рішення неконституційним і заявив, що Тупицький продовжить працювати на посаді.
- Судді Конституційного суду на зборах прийняли заяву через відсторонення Зеленським Тупицького.
- 20 січня Комітет Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки звернувся до КСУ з проханням оцінити, чи підходить його голова Олександр Тупицький за критерієм посади "високі моральні якості".
- Президент Володимир Зеленський відкликав законопроєкт "про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства", яким хотів звільнити всіх суддів КС.