Призведе до блокування роботи суду: судді КСУ прийняли заяву щодо указу Зеленського

Призведе до блокування роботи суду: судді КСУ прийняли заяву щодо указу Зеленського

Ексклюзивно
Призведе до блокування роботи суду: судді КСУ прийняли заяву щодо указу Зеленського
Конституційний суд. Фото: УНІАН

Судді Конституційного суду на зборах прийняли заяву через відсторонення президентом Володимиром Зеленським голови Конституційного суду Олександра Тупицького.

Про це повідомляє пресслужба Конституційного суду.

Судді повідомили, що "занепокоєні ситуацією" та вважають, що це може призвести до блокування роботи суду.

"Збори суддів Конституційного суду Україну звертають увагу на неприпустимість недодержання органами державної влади та посадовими особами приписів Конституції України, що може призвести до блокування роботи Конституційного суду, яке унеможливить здійснення конституційного контролю з метою забезпечення верховенства Конституції України, утвердження прав і свобод", – йдеться у заяві.

Також судді нагадали, що є незалежними та закликали усі органи державної влади дотримуватись основного закону України.

Читайте також: КСУ проти Офісу президента. Чому виник скандал навколо відсторонення Тупицького

Окрім заяви на сайті суду був опублікований науковий висновок членами Науково-консультативної ради КСУ.

У висновку вказано, що особливий статус суддів КСУ передбачає спеціальні законодавчі гарантії їх незалежності, зокрема, в аспекті звільнення судді або тимчасового відсторонення від посади у кримінальному провадженні. Окрім цього мають бути враховані принципи верховенства права, міжнародних стандартів та чинних конституційних норм під час застосування до цих осіб належної правової процедури.

Як повідомила Суспільному працівниця відділу комунікацій КСУ Світлана Папаяні, що щодо конституційності указу Зеленського до суду ніхто не звертався. Якщо таке звернення буде, то за законом КСУ має 6 місяців для розгляду звернення. Якщо звернення буде визнано терміновим, то на його звернення мають місяць.

Що кажуть у Зеленського

Як розповів Суспільному представник президента в Конституційному суді Федір Веніславський, заява суддів немає юридичної сили.

"Заява стосується того, що органи державної влади мають діяти в межах Конституції, поважати органи державної влади. Ніяких юридичних та політичних оцінок ситуації Конституційний суд не міг давати відповідно до закону про КС. Збори суддів це орган, що вирішує внутрішньоорганізаційні питання суду, які не можуть вирішуватися на інших формах роботи Конституційного суду. Тому судді просто обговорили, подискутували з приводу ситуації, яка склалася з нинішнім статусом, після прийняття сумнозвісного рішення. Заява має на меті повернути всіх до нормальної співпраці", – сказав Веніславський.

За його словами КС може оцінити указ президента виключно, якщо його попросить, хтось із суб’єктів права на конституційне подання.

“Указ Президента ніхто не скасовував, пан Тупицький не має права виконувати повноваження судді КС, а на зборах він мав право бути присутнім, оскільки Тупицький суддею залишається. До КС з поданням, щодо конституційності указу Президента ніхто не звертався. Питання чи є указ конституційним чи ні – воно навіть не підіймалося", – додав він.

Що відомо

  • 28 грудня голову Конституційного суду Олександра Тупицького викликали до Офісу генпрокурора для вручення підозри у кримінальному провадженні. Тупицький на виклик не з'явився. Через це Офіс Генпрокурора зробив подання до президента щодо відсторонення Тупицького від посади очільника КСУ.
  • У вівторок, 29 грудня президент Володимир Зеленський підписав указ про відсторонення голови КСУ Олександра Тупицького на два місяці. Згодом Конституційний суд оприлюднив заяву, в якій назвав це рішення неконституційним і заявив, що Тупицький продовжить працювати на посаді.

Вибір редакції

На початок