Як НБУ хоче обмежити ризики інвесторів на первинному ринку нерухомості. Пояснює експерт

Як НБУ хоче обмежити ризики інвесторів на первинному ринку нерухомості. Пояснює експерт

Ексклюзивно
Як НБУ хоче обмежити ризики інвесторів на первинному ринку нерухомості. Пояснює експерт otodom

Президент Асоціації українських банків Андрій Дубас розповів, як у фінансових установах ставляться до ініціативи Національного банку та Міністерства розвитку громад та територій про розробку законопроєкту, який обмежить ризики для тих, хто купує нерухомість на первинному ринку, і для тих, хто їх кредитує.

Так, Дубас розповів, що набагато більше іпотечних кредитів видається під нерухомість, що діє, так званий вторинний ринок нерухомості, а первинний ринок коливається у межах 15%.

"Оскільки у НБУ є певні вимоги до банків щодо оцінки ризиків, і, коли банк видає кредит під наявну квартиру, це набагато менш ризиковані операції, ніж, коли видається кредит під майнові права. Тобто, так званий первинний ринок нерухомості. І тут представники Національного банку справді заявили про те, що є певні заплутані схеми, щодо того, що спочатку кредитується фінансова компанія, потім отримує кошти забудовник, тобто, це доволі складні для нас, навіть банкірів процеси", – пояснив експерт в ефірі Українського радіо.

Однак Дубас зазначає, що в Україні є банки, які успішно кредитують такий первинний ринок нерухомості, і за обсягами цих кредитів надзвичайно малий відсоток проблемних кредитів.

"Чому так відбувається? Оскільки банк підходить із серйозним аналізом тих чи інших забудовників і має свій унікальний скорингКредитний скоринг — метод класифікації позичальників на групи для оцінки їх кредитоспроможності та рівня кредитного ризику на основі кредитної історії та соціально-демографічних характеристик.", — стверджує президент Асоціації українських банків.

Ініціативу уряду та регулятора щодо розробки законопроєкту фінансист називає непоганою, хоча сам "має набагато простіше розв'язання проблеми".

"Вимоги Нацбанку щодо кредитування первинного і вторинного ринку треба прирівняти. Для банку будуть однакові умови. Тоді буде ріст і попит з боку банків, які надаватимуть кредити. Чому банки неактивно кредитують первинний ринок нерухомості? Оскільки є певні регуляції у НБУ, які роблять цей вид діяльності економічно невигідним для банку", — вважає Дубас.

На його думку, з одного боку добре, що держава намагається пожвавити ринок і таким чином створює певні неринкові умови, оскільки "7% не є ринковим", але залишається невідомим, чи будуть наступного року закладені на це кошти.

Що відомо

  • Голова НБУ Кирило Шевченко на Legal Banking Forum заявив, що основним чинником, який не сприяє зростанню іпотечного кредитування на первинному ринку, “є дуже заплутані схеми продажу іпотеки". Аби це вирішити, у відомствах підготували документ.
  • Наприкінці грудня 2020 року Мінфін створив Українську фінансову житлову компанію для розробки та втілення механізму доступної іпотеки під 7% річних. В бюджеті на 2021 рік на це передбачено 2 мільярди гривень.
  • Кабінет міністрів ухвалив зміни до Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів, якими, спрощуються критерії для позичальників. Зокрема постановою передбачено виключення визначення категорій осіб, які можуть бути позичальниками.
  • Верховна рада зробила крок до врегулювання захисту боржників при їх спілкуванні з колекторськими компаніями, запропонувавши встановити для колекторів вимоги поведінки.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди