П’ять головних вакцин від COVID-19: наскільки ефективні та як працюють

П’ять головних вакцин від COVID-19: наскільки ефективні та як працюють

П’ять головних вакцин від COVID-19: наскільки ефективні та як працюють
Associated Press

За рік від початку пандемії СOVID-19 у світі розробили понад 200 вакцин від коронавірусу. Лише десять з цих препаратів перебувають на третьому етапі клінічних досліджень, але ще жоден не пройшов останнього — четвертого етапу, який відбувається вже після реєстрації препарату. Ця фаза проводиться в межах затверджених показань лікарського засобу для оцінки його застосування та безпеки, визначення протипоказань та побічних ефектів.

Попри те, що жодна вакцина не пройшла повного циклу клінічних досліджень, у грудні 2020 року почалася масова всесвітня вакцинація. В Україні ж старт масового щеплення від СOVID-19 обіцяють в середині лютого. Очікується, що імунізувати українців будуть, зокрема, препаратами Pfizer/ BioNtech, Moderna, AstraZeneca, CoronaVac. Суспільне зібрало все, що відомо про ці вакцини, їх побічні ефекти та ефективність.

Pfizer/ BioNtech

  1. Походження

Вакцину BNT162b2 створила німецька фармацевтична компанія BioNtech спільно з американським фармацевтичним гігантом Pfizer. Робити щеплення вакциною вперше почали у Великій Британії. Її створили на основі рибонуклеїнових (РНК) кислот, така технологія вперше отримала дозвіл на використання.

“Цей підхід був розроблений досить давно, я думаю, років 30 тому вперше з'явилася ідея по використанню нуклеїнових кислот для створення вакцин нового покоління, але ніколи цей підхід не використовувався для створення вакцин і ніколи такі вакцини не отримували дозвіл на використання”, – розповів Суспільному академік-секретар Національної Академії наук України Сергій Комісаренко.

П’ять головних вакцин від COVID-19: наскільки ефективні та як працюють
Associated Press

2. Ефективність

Американська фармацевтична компанія Pfizer закінчила третій етап клінічного дослідження 24 листопада 2020 року. Загалом у клінічних дослідженнях вакцини взяла участь 43 661 людина. Учасникам робили щеплення двічі, з перервою в три тижні. Коронавірус підтвердили у 170 людей, з них 162 отримали плацебо та 8 вакцину. Таким чином розробники вакцини визначили, що її ефективність становить 95% через 28 днів після введення першої дози. Однак під час дослідження розробники помітили, що ефективність вакцини у людей, старших за 65 років, знижується до 94%. Зважаючи на високу ефективність американсько-німецької вакцини, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) схвалила препарат Pfizer/BioNtech для екстреного використання першим у світі.

3. Побічні ефекти

Робити щеплення вакциною Pfizer/BioNtech рекомендують з 16 років. Серед побічних ефектів на вакцинацію в учасників клінічних досліджень виявили типові реакції, серед них підвищена втома та головний біль. У двох співробітників Національної служби охорони здоров’я в Британії після щеплення вакциною зафіксували алергічні реакції. Агентство з регулювання лікарських засобів і товарів медичного призначення Британії (MHRA) не рекомендувало робити щеплення тим, у кого є алергія на ліки та продукти харчування.

4. Умови зберігання

Особливістю вакцини є те що, препарат потребує зберігання в спеціальних холодильниках-рефрижераторах за наднизьких температур — мінус 70 градусів за Цельсієм. За такої температури вакцину можна зберігати протягом шести місяців, а за температури мінус 2-8 градусів — лише 5 днів.

5. Чи отримає вакцину Україна

У листопаді 2020 року Європейський союз підписав контракт на поставку 200 мільйонів доз вакцин Pfizer/BioNtech. У січні 2021 року голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляйен заявила, що Європейський Союз продовжив контракт на додаткову поставку вакцин у розмірі 300 мільйонів доз. Вакцину від Pfizer/BioNtech в межах програми COVAXCOVAX — світова ініціатива задля імунізації проти COVID-19 та подолання гострої фази пандемії. Її створено на платформі Глобального альянсу із вакцин та імунізації за участі таких партнерів, як Коаліція інновацій із готовності до епідемії, та ВООЗ. Наразі ініціативу підтримали 183 країни, включно з Україною. отримає і Україна, про це заявив заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко. За його словами, в лютому має надійти 117 тисяч доз препарату. До кінця 2021 року німецька та американська компанії планують виробити 1,3 мільярда доз вакцин Pfizer/ BioNtech.

Moderna

1. Походження

Вакцину mRNA-1273 створила американська компанія Moderna. Виробляють її у штаті Массачусетс. Як і вакцину Pfizer/BioNtech, препарат Moderna створили на основі рибонуклеїнових кислот, обидві вакцини містять матричну РНК і дуже схожі між собою. Опинившись в організмі, матрична РНК потрапляє в клітину і починає синтезувати патогенно-специфічні антигени, які викликають імунну реакцію.

П’ять головних вакцин від COVID-19: наскільки ефективні та як працюють
Associated Press

"Кислота кодує синтез в клітини, в які вона потрапляє, синтез С-протеїну, шипоподібного протеїну, який є головною особою в цьому вірусі, — пояснив Суспільному академік Комісаренко. — У зв’язку з тим, що він чужий для людини, він викликає у людини проти себе імунну відповідь. Зокрема синтезують антитіла, і потім ті антитіла, які формуються в організмі людини, вони перешкоджають взаємодії з клітиною господаря".

2. Ефективність

У клінічних випробуваннях Modernа взяли участь 30 тисяч людей. Половині учасників щеплення робили двома дозами вакцин з інтервалом у чотири тижні. Інші отримали плацебо. Поміж 30 тисяч учасників на коронавірус захворіли 196 людей, вакцину отримали лише 11 людей, іншим — ввели плацебо. У компанії не приховують, що під час клінічних випробувань від коронавірусу померла одна людина, яка входила до групи плацебо. Таким чином, виробник заявив, що ефективність вакцини склала 94,1%. 6 січня ВООЗ схвалила американську вакцину для екстреного використання.

3. Умови зберігання та побічні ефекти

Перевагою вакцини Modernа над американсько-німецькою Pfizer/BioNtech є те що, вона не псується при зберіганні за стандартних температур холодильника +2..+8 градусів за Цельсієм. Під час клінічних досліджень розробники зафіксували найпоширеніші побічні реакції від вакцини – біль у місці щеплення, втома, головний біль, почервоніння в місці щеплення.

Для тих, у кого є супутні захворювання, такі як гіпертонія, діабет, астма та захворювання легень, що підвищують ризик важкого перебігу захворювання на коронавірус, вакцина безпечна. Не рекомендують робити щеплення вакциною Moderna вагітним жінкам, за винятком випадків, коли вони мають високий ризик зараження. У компанії заявляють, що за 2021 рік планується виготовити 1 мільярд доз вакцин Moderna.

AstraZeneca

1. Походження та ефективність

Вакцину AZD1222 розробили британсько-шведська компанія AstraZeneca та Оксфордський університет. Вакцину створили на основі ослабленого аденовірусу, який викликає застуду у шимпанзе.

П’ять головних вакцин від COVID-19: наскільки ефективні та як працюють
Associated Press

Ослаблений аденовірус називається векторним і потрібен для того, щоб доставити в організм інформацію про структуру білка коронавірусу, як розповів Суспільному імунолог Андрій Волянський.

"Вакцини використовують для внесення в організм людини вектор. Вектор — це живий вірус, у вакцини AstroZeneca - це вірус мавпи", — пояснив Волянський.

У клінічних випробуваннях вакцини взяли участь близько 24 тисяч людей, їхня кількість має зрости до 60 тисяч. Випробування проводять у США, Японії, Росії, Південній Африці, Кенії та країнах Південної Америки. Попередні результати клінічних випробувань показали, що ефективність вакцини залежить від дозування. Компанія провела експеримент. Першій групі людей вводили дві повні дози з проміжком у місяць. Другу групу людей вакцинували половиною дози, а через місяць — повною. Ефективність вакцини виявилася 62% серед добровольців, яким вводили дві повні дози, у людей, яких спочатку вакцинували половиною дози, а потім через місяць повною — ефективність зросла до 90%. Отримавши такі результати, розробники прийшли до висновку, що ефективність вакцини становить 70%.

2. Побічні ефекти та умови зберігання

Серед побічних ефектів в учасників вакцинації спостерігалися м’язовий біль, біль на місці щеплення та головний біль. Також після щеплення в одного учасника почалося запалення спинного мозку, через це клінічні випробування припинили. Однак потім експерти з’ясували що запалення не було пов’язано зі щепленням. Вакцину AstraZeneca можна зберігати при температурі від 2 до 8 градусів за Цельсієм.

3. Шанси потрапити в Україну

Європейське медичне агентство (ЕМА) заявило про те, що рекомендує Європейській комісії надати дозвіл на використання вакцини AstraZeneca. Велика Британія уклала контракт з компанією на поставку 100 мільйонів доз препарату. Як повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов, до літа 2021 року від мільйона до більш як трьох мільйонів доз вакцини має надійти і в Україну. Загалом у 2021 році розробники мають виготовити близько 3 мільярдів доз вакцини.

CoronaVac

1. Походження

Вакцину СoronaVac створила китайська фармацевтична компанія Sinovac спільно з біомедичним дослідницьким інститутом Butantan у Бразилії та індонезійською компанією Biofarma. СoronaVac — це цільновірусна інактивована вакцина. Коли вакцину вводять в організм, імунітет реагує не лише на спайковий білок, а на весь вірус, як розповів імунолог Андрій Волянський.

П’ять головних вакцин від COVID-19: наскільки ефективні та як працюють
Associated Press

“Вакцина класична, вірус спочатку вирощується на культурі клітин, після чого його інактивують, і вже цей інактивований вірус і його фрагменти представляють собою вакцину. Тобто це не осередок гену, а фрагменти вірусу. І ця вакцина вводиться внутрішньом'язово, і одразу йде імунна відповідь”, — каже Волянський.

Він додав, що такий вид вакцин використовують вже багато років: “В мене найменше небезпеки викликає вакцина Коронавак, у тому плані, що ці вакцини вже застосовуються багато десятків років і вони добре вивчені".

На думку Волянського, векторні вакцини від коронавірусу ще достатньо не вивчені.

“Вакцини, як векторні, так і імунні, на сьогодні все ж таки інноваційні продукти, і в світі немає досвіду їх масового застосування і не вивчені їх можливі віддаленні побічні ефекти", — переконаний експерт.

2. Ефективність

Ефективність вакцини, за даними компанії, становить 50,38 %. Вакцину випробовували у Туреччині, Індонезії та Бразилії. Туреччина заявила про 91,25% ефективності, Індонезія 65, 3%, у Бразилії результат показав 50, 38%. У клінічних дослідженнях взяли участь 12 508 медичних працівників, які лікують хворих від коронавірусу, а також ті, хто є контактними з хворими на COVID-19. Загалом у випробуванні вакцини в Бразилії взяло участь понад 13 тисяч людей. Коронавірусом захворіло 252 людини, з них 167 отримало плацебо, а 85 людей робили щеплення вакциною CoronaVac.

У Китаї вакцина CoronaVac отримала дозвіл на екстрене використання. 1 млн 913 доз цієї вакцини мають доставити в Україну після закінчення третьої фази клінічних досліджень.

Реєстрація в Україні

29 січня Верховна рада дозволила реєстрацію вакцин від коронавірусу до завершення клінічних випробувань. “За” проголосувало 270 народних депутатів. Без цього законопроєкту уряд не мав би права реєструвати вакцини від коронавірусу, тому що жодна з них не пройшла четвертої фази досліджень — вивчення побічних ефектів і протипоказань. Натомість вакцину російського виробництва “Спутник V” вносити в реєстр дозволених вакцин заборонили. Російську вакцину “Спутник V” зареєстрували у Російській Федерації, коли вона ще не пройшла третьої фази клінічних досліджень, а також не була доведена її ефективність.

Загалом в межах програми COVAX в Україну має надійти від 8 до 16 мільйонів доз вакцин. Вакцинація розпочнеться в середині лютого. Передусім щеплення робитимуть медикам, які лікують хворих на ковід та військовим на передовій. головний санітарний лікар України Віктор Ляшко. За прогнозами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, в аптеках вакцина з'явиться не раніше за друге півріччя 2021 року.

На початок