24 лютого 2025 року – третя річниця повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Ця дата може викликати сильні емоції та стати тригером для багатьох українців. Як впоратися зі стресом і знайти внутрішню підтримку Суспільному розповіли психологині вінницького простору "Затишно space" від БФ "Схід SOS" Анна Демиденко та Інна Глазкова. Вони поділилися дієвими методами самодопомоги, способами збереження емоційної рівноваги та порадами щодо того, коли варто звертатися за професійною підтримкою.
Чому річниця війни може бути емоційно важкою?
На думку Анни Демиденко, певні дати здатні загострювати болючі спогади, викликати напругу та відчуття невизначеності. Зокрема, 24 лютого багато українців сприймають як день, у який складно очікувати позитивних змін.
Однією з поширених реакцій на такі емоційні стани є занурення в перегляд новин та соціальних мереж. Однак цього дня інформаційний простір буде наповнений спогадами про початок повномасштабного вторгнення – фотографіями, відео та статистичними даними.
"Я б радила замінити це на час із рідними, адже навіть, якщо людина вже адаптувалась до нового життя, оточення, місця проживання, то потужне занурення в спогади може ретравмувати особистість", – поділилась Анна Демиденко.
Які емоції можуть проявлятися?
Інна Глазкова додала: "Штормитиме, але це нормально".
Втома від негативних новин, відчуття безсилля, гнів або відсутність мотивації – природні реакції на сильний стрес.
"Не варто знецінювати власний внесок у підтримку країни. Навіть маленька дія важлива. Всі ми щось робимо і кожен з нас робить свій посильний вклад в загальний добробут", – пояснила психологиня.
Якщо ви відчуваєте емоційне вигорання, спробуйте повернутися до речей, які приносили радість раніше: зустріч із друзями, перегляд улюбленого фільму, час на хобі. Головне – не дозволяти негативним емоціям повністю поглинути себе.
Як знайти внутрішню опору?
Постійний перегляд новин лише підсилює тривогу. Анна Демиденко радить дозувати інформацію:
- Оберіть кілька перевірених джерел;
- Відведіть конкретний час на новини (наприклад, 10 хвилин вранці);
- Ввечері уникайте гаджетів – краще присвятіть цей час собі та родині.
Також важливо дотримуватися режиму дня: спати не менше 8 годин, займатися фізичною активністю та відмовитися від кофеїну та алкоголю, які можуть погіршити емоційний стан.
"Внутрішня дисципліна позитивно впливає на психіку, й цю стабільність ми можемо сформувати", – пояснила Демиденко.
Серед ефективних методів самодопомоги:
- Дихальні техніки (наприклад, "дихання по квадрату": вдих-видих по 4 секунди).
- "Обійми метелика" (вправа полягає у схрещуванні рук і спиранні середніх пальців на ключицю).
- Ведення щоденника – записуйте свої емоції, думки, досягнення, навіть незначні.
Коли варто звернутися по допомогу?
Якщо стан не покращується, а симптоми тривоги тривають тижнями, варто проконсультуватися з фахівцем. Тривожними сигналами є:
- Зниження інтересу або відчуття задоволення від виконання справ;
- пригнічений настрій і негативні самовідчуття;
- труднощі із сном, втому і зниження енергії;
- значні зміни в апетиті;
- нав’язливі негативні думки або спогади.
Роль підтримки та безпечного простору
Спілкування з близькими та перебування в колі однодумців знижує рівень стресу.
"Не варто довго залишатись наодинці в такий період – щира розмова з близькою людиною допоможе прожити не прості емоції. А іноді можна і помовчати разом. В спільноті ми відчуваємо підтримку, усвідомлення, що події в країні так чи інакше – наш спільний біль. І проживати його в оточенні однодумцій набагато легше", – розповіла спеціалістка Інна Глазкова.
За словами психологинь, в просторі "Затишно space", де працюють фахівці БФ "Схід SOS", можна отримати безкоштовну психологічну підтримку. Тут проводять консультації, групові зустрічі, тренінги та майстер-класи для дорослих і дітей. Знаходяться вони у Вінниці за адресою: вул. Василя Порика, 19, приміщення 72.
Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, YouTube та Whatsapp