У вересні цього року на базі Теребовлянського ліцею імені Ярослави Стецько на Тернопільщині облаштували осередок з вивчення предмета "Захист України" за новою програмою.
Про це розповів Суспільному директор ліцею та вчитель "Захисту України" Олег Архитко.
За його словами, це один з 38-ми осередків в області. До Теребовлі на урок "Захист України" приїжджають понад 450 старшокласників з трьох громад області: Теребовлянської, Золотниківської та Іванівської.

"Основні зміни, які відбулися в програмі, це, по-перше, об'єднання хлопців і дівчат, зараз це загальні групи. По-друге, учні навчаються один раз на місяць шість годин. Наш осередок отримав фінансування розміром 2,5 мільйона гривень. Майже все обладнання вже закупили", — сказав Олег Архитко.

На одне із занять приїхало понад 40 школярів із Золотниківської та Вишнівчицької школи, розповів вчитель "Захисту України", ветеран російсько-української війни Володимир Савків.

"У 2014-2015 році я брав участь в АТО. З початку повномасштабної війни, з квітня мобілізувався до лав ЗСУ та прослужив до кінця лютого 2024 року. Війна з 2022 року дуже змінилася. У 2023 зовсім помінялася, на озброєнні Збройних Сил є багато новітніх технологій. Це все стараюся учням пояснити, щоб вони розуміли, що не тільки автоматом воюють у ЗСУ. Також можна і в цивільному житті допомагати військовослужбовцям і працювати на перемогу нашої держави", — розповів Володимир Савків.

У класі управління дронами діти вчаться керувати безпілотниками.

"Дрони — справді цікаво. Ними можна багато всього зробити, зняти цікаві моменти, пейзажі. Також захищати свою позицію, країну", — говорить учень 10 класу Матвій Бочуля.

Учні тренуються в польотах на симуляторі. Десятикласниця Олена Гойда сказала, що таким чином можна вивчити більше видів безпілотників:
"Можемо вибирати дрони з різною максимальною швидкістю і різного призначення. Для їхнього управління потрібно знати, чим характерний той чи інший безпілотник. Мене цікавлять не тільки вони, а й усе, що пов’язано з тематикою сьогодення".

На війні дрони відіграють надважливу роль, говорить Олена:
"І я хочу навчитися якось взаємодіяти з ними, але для цього потрібно починати з симуляторів. Це нелегко, треба мати терпіння. Якщо є бажання, то всьому можна навчитися".

Урок "Домедичної допомоги в умовах бою" проводила вчителька біології та "Захисту України" Лідія Лось.

"Раніше ми тільки теоретично опрацьовували ці теми. Зараз усі заняття більш практичного спрямування. Кожного разу починаємо урок з відпрацювання накладання турнікета. Ця навичка має бути доведена до автоматизму. І хлопці, і дівчата мають мати однакові знання. Насамперед, це самодопомога", — говорить Лідія Лось.
Старшокласники практикувалися у тампонуванні ран. Одна з них – десятикласниця з Вишнівчицької школи Марія Магас.

"Усе, що нам показують, дуже важливо. Це може статися з кожним і в будь-який момент. Ми маємо усе знати, щоб допомогти собі та іншим", — зазначила десятикласниця з Вишнівчицької школи Марія Магас.

Одинадцятикласниця Христина Било приїхала із Золотниківської школи:
"Предмет "Захист України" є новинкою. До цього у своїй школі я вивчала предмет про медицину для дівчат. Ми не знаємо, що нас чекає завтра. Ці знання потрібні всім, як хлопцям, так і дівчатам. Не потрібно вважати, що хлопці більше в цьому розуміються".