Перейти до основного змісту
Рішення львівського суду щодо встановлення індивідуальних пам’ятників на Пантеоні Героїв у Тернополі

Рішення львівського суду щодо встановлення індивідуальних пам’ятників на Пантеоні Героїв у Тернополі

Доповнено

У Львівському апеляційному адміністративному суді 3 грудня розглянули апеляційну скаргу Олега Стадника з Тернопільщини, який є батьком загиблого військового Віталія Стадника. Чоловік не погодився з рішенням Тернопільського окружного адмінсуду від 22 липня 2024 року, що на Пантеоні Героїв у Тернополі не можна встановлювати індивідуальні пам’ятники. Суд у Львові задовільнив апеляційну скаргу частково та скасував рішення Тернопільського окружного адміністративного суду.

Це була апеляційна скарга за адміністративним позовом Олега Стадника, Василя Гинди та Надії Башнянин до виконавчого комітету Тернопільської міської ради. Треті сторони на стороні відповідача — спеціалізоване комунальне підприємство "Ритуальна служба", а також Жанна Балдюк, Наталія Саломон, Надія Щирба. Суддя Світлана Шевчук заслухала представників сторін, зокрема Назарія Редькву, який є представником підприємства "Ритуальна служба".

"У зв’язку з тою документацією, яка є, з робочим проєктом та з проєктно-кошторисною документацією, яка видана на СКП "Ритуальна служба", станом на сьогодні, таке примирення і встановлення індивідуального пам’ятника є неможливим", — сказав Назарій Редьква.

Олега Стадника на засіданні не було, його інтереси представляла Оксана Притула:

"Порадившись ще з довірителями, вони наголошують, що пункт 10 — стосовно розмірів самого місця поховання, вже є, як є. Але воно просто не відповідає закону і встановленим санітарним нормам щодо захоронень, в тому числі під військові і почесні поховання".

Інтереси виконавчого комітету Тернопільської міської ради в суді представляв Роман Друзюк:

"Пропонували виділити місця для родинного поховання. Якщо в даному випадку говорити, що Пантеон розміщений по центру міського кладовища, то пропонували місце одразу за Пантеоном. Тобто, ви пропонували перезахоронити? — Не перезахоронити, а зразу похоронити".

Суддя Світлана Шевчук сказала:

"Заборони жодної на момент поховання не існувало, давайте будемо говорити. Ми говоримо, що потім, згодом виникло положення пунктом 17, коли була введена заборона на встановлення індивідуальної надмогильної плити. І ми говоримо про справедливу компенсацію, яка виникла після прийняття положення. Яку компенсацію ви запропонували стороні, зважаючи на це".

Представниця Надії Щирби Діана Гнатюк зазначила:

"Всі особи зацікавлені в збереженні Пантеону так, як він виглядає зараз, що це Мальтійські хрести. Одноголосно депутати, обрані цією громадою, проголосували за Пантеон Героїв, а це всі одинакові надгробки. Ми йдемо до Європи. І ми хочемо так, як в цілому світі, щоб в нас був військовий цвинтар з однаковими надгробками. Я прошу, лишіть рішення першої інстанції в силі", — розповіла Діана Гнатюк.

Апеляційну скаргу Олега Стадника суд задовільнив частково та скасував рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 22 липня 2024 року. Суддя Світлана Шевчук зачитала рішення:

"Ухвалити постанову, якою адміністративний позов Стадника Олега Богдановича, Гинди Василя Григоровича та Башнянин Надії Михайлівни до виконавчого комітету Тернопільської міськради задовільнити частково. Визнати протиправним та нечинним рішення Тернопільської міськради №975 від 16 серпня 2023 року у частині погодження та запровадження пункту 17 "Положення про Пантеон Героїв Тернополя". Стягнути з виконавчого комітету Тернопільської міськради судові витрати по сплаті судового збору на користь Стадника Олега у розмірі 1514 гривень, Гинди Василя Григоровича у розмірі 605 гривень 5 копійок, Башнянин Надії Михайлівни у розмірі 605 гривень 60 копійок. У задоволені решти вимог судового позову відмовити”.

Рішення прокоментувала мати загиблого захисника Артура Харіва — Жанна Балдюк:

"Невже хочуть знищити і скасувати історію нашого міста? Ну причому тут Львівський суд, він яке має відношення до Тернополя, щоб виносити вирок тернопільському? Якщо адмінсуд Тернополя задовільнив наші вимоги, то чому Львів скасовує?".

Рішення суду в телефонній розмові Суспільному прокоментувала Марія Стадник, мати загиблого захисника Віталія Стадника:

"Визнали недійсним пункт 17, в якому було зазначено, що самовільне встановлення індивідуальних споруд на Пантеоні героїв у Тернополі заборонено. Суд оцей пункт скасував. Пантеон діє, те, що вони запропонували взірці і хто погодився, діє. А ті, хто не згоден і хоче встановити індивідуальний пам'ятник — і там такі вже стоять, до речі, можуть ставити свій індивідуальний пам'ятник. Це є дозвіл родинам, хто не хоче за кошти місцевого бюджету встановлювати пам'ятник, який вважає за потрібне, за свої кошти. Ми плануємо встановити пам'ятник з граніту. Це природній матеріал, бо так і в "Положенні про Пантеон" написано: "З природного каменю". І ми вже його виготовили, але дочекаємося весни, бо ніхто не буде у болоті його там ставити".

Авторка концепції "Пантеону Героїв" та подруга загиблого Героя України Віталія Дереха Дарця Веретюк висловилась про рішення суду:

"Оскільки 17 пункт "Положення про Пантеон Героїв" передбачає, що самовільно пам’ятники встановлювати не можна, то, значить, якщо цей пункт скасований сьогоднішнім рішенням суду, то сім’я Стадників може встановити пам’ятник самовільно. Ми плануємо подавати звернення, скаргу на касаційний суд України, тобто на Верховний суд України".

Четвертого грудня на сайті Тернопільської міської ради повідомили, що Положення, погоджене рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 16.08.2023 року №975, залишається чинним.

"Зокрема, повністю діють пункти 15 і 16, які передбачають виготовлення намогильних споруд уніфікованого зразка, а саме намогильна споруда, складається з пам’ятника, постаменту та намогильної плити. Памʼятник у формі мальтійського хреста, інші елементи намогильної споруди прямокутної форми виготовляються з природного каменю. Положенням про Пантеон Героїв Тернополя і додатком до Положення та проєктною документацією не передбачено встановлення  інших намогильних споруд окрім мальтійського хреста", — йдеться у повідомленні.

У міській раді зазначили, що скасування судом пункту 17 Положення жодним чином не впливає на процес облаштування Пантеону Героїв Тернополя та виготовлення намогильних споруд, які передбачені  робочим проектом "Облаштування кладовища "Пантеон Героїв Тернополя" з будівництвом каплиці за адресою місто Тернопіль вулиці Микулинецька".

Що відомо в справі поховання на "Пантеоні Героїв"

У листопаді 2023 року рішення про арешт земельної ділянки, де похований Віталій Стадник, прийняла суддя Збаразького районного суду Галина Щербата.

У розробці проєкту Пантеону Героїв у Тернополі на Микулинецькому кладовищі брала участь Дарця Веретюк. Вона подруга загиблого тернопільського журналіста і захисника, Героя України Віталія Дереха. Дарця Веретюк ініціювала зібрання родин бійців, похованих на Пантеоні.

З проєктом Пантеону Героїв, який затвердила Тернопільська міська рада, не погодилась родина загиблого Віталія Стадника. Вони почали встановлювати на могилі сина гранітні надгробні плити. Тоді міський голова Тернополя Сергій Надал у своєму Телеграм-каналі просив "зупинити облаштування цього поховання, яке має входити у Пантеон Героїв та забрати встановлені плити".

Згодом, а саме 24 жовтня 2023 року о 7 ранку, гранітні плити з могили Віталія Стадника демонтували, оскільки вони були встановлені без погодження із "Ритуальною службою".

9 лютого 2024 року у Пантеоні Героїв стався конфлікт між родиною Стадників з родинами інших загиблих захисників.

Пантеон Героїв у Тернополі розпочали встановлювати у серпні 2023 року. Для цього виділили 0,83 гектара землі на Микулинецькому кладовищі. На це виділили 14 мільйонів гривень із міського бюджету.

Перші пам’ятники військовим у вигляді козацьких хрестів у Пантеоні встановили 9 вересня 2023 року. Станом на цей час від початку повномасштабного вторгнення на Микулинецькому цвинтарі поховали 121 бійця.

Військовослужбовець Віталій Стадник залишив роботу в прокуратурі й долучився до ЗСУ в перші дні повномасштабної війни. Воював у 35 окремій бригаді морської піхоти на Херсонському напрямку. Загинув, вивозячи поранених із поля бою.

Нагадаємо, для чого Україні меморіалізація, коли ще триває війна, про помилки в цьому процесі та те, як їх уникнути в майбутньому, йдеться в ромові з істориком, журналістом, військовослужбовцем 13-ї бригади оперативного призначення "Хартія" Національної гвардії України Вахтангом Кіпіані.

Топ дня

Вибір редакції

На початок