У Тернопільському драмтеатрі провели презентацію книги "Народні Герої України: історії справжніх". У ній зібрали історії людей, яким вручили однойменну недержавну нагороду. Про це Суспільному розповіла укладачка книги, журналістка з Києва Віолетта Кіртока.
"Цей проєкт існує вже понад дев'ять років. Все почалося із нагородження срібним тризубом, який і досі виготовляється із срібла, яке передають люди. Ідея книги — розповісти, за що людина отримала нагороду, чим саме вона визначна", — сказала Віолетта Кіртока.
За її словами, ідею створення цього видання обговорювала у 2020 році з Героєм України, командиром батальйону "Вовки Да Вінчі" Дмитром Коцюбайлом, який загинув у березні 2023 року:
"Він на той час вже був легендарною постаттю. Я пообіцяла йому, що книгу буде відкривати його історія. Це одне з перших інтерв'ю, яке ми записали в Авдіївці. Я дуже втішена, що він потримав цю книгу в руках. Він знав багатьох людей, про яких там згадано".
Зараз книжка складається із двох томів. У кожному зібрали 45 історій, розповіла Віолетта Кіртока:
"Перший том вийшов у 2021, а другий в 2023 році. Зараз збираємо інформацію для третього тому. Маю надію, що знайдемо гроші, бо видаємо їх на кошти волонтерів і меценатів. Збираємо всім світом".
На презентацію прийшов батько героя Небесної сотні Устима Голоднюка Володимир Голоднюк. Раніше він п'ять років був членом нагородної ради відзнаки "Народний Герой України".
"Це єдиний на сьогодні проєкт нагородження, який повністю виключає корупційну складову. Як виявилось, навіть серед Героїв України тепер є зрадники. Як вони туди потрапили? За які заслуги? Ніхто не знає. У випадку з "Народним Героєм України", будь-яка людина може створити електронне подання. Воно потрапляє до нагородної ради. Вона створена із вже визначених Народних Героїв України, тобто людей, яким наш народ вже виділив найбільшу квоту довіри. І рада перевіряє із трьох незалежних джерел, чи дійсно ця людина вчинила якийсь визначний вчинок, наскільки її діяння заслуговують цієї відзнаки", — розповів Володимир Голоднюк.
За його словами, срібло для відливання відзнак також надсилають люди:
"Аби виплавити ці тризуби, хтось надсилає натільні хрестики, хтось сережки чи перстні. І столові прибори були, і олімпійські нагороди. Тобто, це відзнака справді створена народом України".
Один із Народних Героїв України, чия історія є в книжці — волонтер із Херсона Григорій Янченко, відомий як "дядя Гриша".
"Я у Тернополі з двох причин. По-перше, мене запросили на цю презентацію. По-друге, до 25 листопада я збиратиму гроші для Збройних сил України, в одному із торгових центрів міста. Мені приємно, що моя історія записана в книжці. Але для мене всі люди, які боронять нашу Батьківщину там, на передку, це герої. Я себе героєм не вважаю. Я просто волонтер. Роблю свою справу, щоб допомогти бійцям", — сказав Григорій Янченко.
На презентацію також прийшла Алла Лабуткіна. Вона мати загиблого на війні військового журналіста, Народного Героя України Дмитра Лабуткіна.
"Син загинув у 2015 році під Дебальцевим. В другому томі книжки є опис його заслуг і фотографія. Я дуже вдячна, що його пам'ятають. Для родин найголовніше пам'ять і належне вшанування. Пам'ять — це назавжди".
Історія парамедикині Галини Алмазової з позивним "Вітерець" також у книжці.
"Моя історія це десять років війни. З них вісім в добровольчому підрозділі, який надавав допомогу хлопцям на передовій і два роки в медичному підрозділі батальйону спецпризначення. Ми обороняли Харківщину, Херсонщину, Луганщину. "Народного Героя України" мені дали ще за часів АТО, на початку 2016 року. Зараз маю вже багато нагород, але ця для мене найвища відзнака, яка тільки може бути. Бо це відзнака українського народу".