Герой України — найвища державна нагорода. Її присвоює президент за здійснення визначного вчинку або трудового досягнення. Станом на вересень 2024-го Героями України є 478 осіб, яких нагороджено за життя, 481 — посмертно. Від початку російсько-української війни це звання отримували переважно військові.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
До 2014-го звання Героя України, каже історик Сергій Громенко, роздавали переважно як сувенір.
“Насправді, це ще радянська традиція, коли великі нагороди присвоювалися до ювілеїв якимось людям. Незважаючи на те, що були дуже серйозні питання до доброчесності цих осіб або навіть їхнього патріотизму. Героїв роздавали у якості сувенірів і презентів на ювілеї люди, які не до кінця розбиралися навіщо взагалі потрібні державні нагороди” — пояснює історик.
Власниками найвищої державної нагороди ставали керівники заводів чи ректори вищих навчальних закладів. З таким підходом нагороджували і декого з кримських зрадників.
Герої-зрадники з Криму
Олександр Баталін — Герой України, який уже понад тридцять років очолює завод “Фіолент”. Після окупації на потужностях цього підприємства виробляють не лише електроприлади, а й продукцію для російського оборонпрому. Окупаційні медіа писали, що продукція “Фіоленту” користується попитом у військових та використовується практично в усіх видах озброєння: наземному, повітряному і космічному. Звання Героя України Баталін отримав у 2012 році з рук Віктора Януковича. Він був членом “Партії регіонів”, а 2014-го вступив до лав “Єдиної Росії”, нагороджений медаллю окупаційної влади “За защиту Крыма”. Цьогоріч, за інформацією прокуратури Автономної Республіки Крим, український суд виніс Баталіну заочний вирок — чотирнадцять років позбавлення волі за державну зраду.
Ще один кримський колаборант-герой, вже покійний Борис Дейч. Він був народними депутатом трьох скликань від “Партії регіонів”. Тобто, тричі складав присягу на вірність України та зобов’язувався боронити суверенітет і незалежність нашої країни. Звання Героя України отримав теж з рук Віктора Януковича на День Незалежності у 2013 році. А вже за півроку Дейч публічно підтримав російську окупацію Криму.
Померли вже і Герої-зрадники Февзі Якубов та Микола Багров. Якубов отримав найвищу держнагороду 2004-го. Він очолював Кримський інженерно-педагогічний університет. Після окупації Криму, у 2018-му році, був довіреною особою Путіна на виборах президента РФ.
Микола Багров був ректором Таврійського національного університету імені Вернадського, звання Героя України отримав у 2007 році. У 2014-му теж публічно вітав російську окупацію півострова та зазначав таке:
“Я був першим керівником Верховної Ради Автономної Республіки Крим, і вже тоді можна було бачити в Україні ознаки нацизму. Зараз це нерідко переростає у відвертий фашизм. Велике спасибі президентові Володимиру Путіну, який допоміг, повернення Криму було проведено блискуче”.
У “російському світі” Микола Багров прожив рік і в 2015 році помер.
Серед кримських колаборантів зі званням героя України і Микола Бойко, який керував винзаводом “Масандра”. Після окупації лишився на цій посаді.
“За духом ми росіяни, і, звичайно є ейфорія. Ми щасливі, що повернулися на Батьківщину” — казав він в інтерв’ю окупаційним медіа у 2014-му.
Ейфорія тривала недовго — російська влада “націоналізувала” винзавод. У 2015-му році окупанти звільнили Бойка і відкрили на нього кілька кримінальних справ. Після цього, за інформацією Радіо Свобода, він жив на материковій частині України і навіть започаткував нову винну справу.
На думку, члена Комісії державних нагород та геральдики Андрія Гречила, такі особи дискредитують звання Героя України.
“Вони дискредитують і дискредитували нагородну систему, й особливо це звання в принципі. Тобто, можна зрозуміти вручення таким особам як Левко Лук’яненко, який життя посвятив боротьбі за Україну. І зовсім не можна порівняти, скажімо там, із Багровим з Криму, який зрадив Україну і Героєм помер, бо його не було цього звання позбавлено” — зазначив Андрій Гречило.
Чи можливо зрадників позбавити звання Героя України?
Звання Героя України — це не тільки про статус, а й про пільги. Відповідно до Закону України “Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”, володарі найвищої державної нагороди мають право, зокрема на:
- щомісячні виплати у розмірі трьох мінімальних заробітних плат;
- надбавку до пенсії у розмірі 200 відсотків мінімальної пенсії;
- першочергову безкоштовну особисту госпіталізацію з лікуванням у госпіталях, стаціонарах, лікарнях;
- безкоштовне виготовлення і ремонт зубних протезів (крім тих, які виготовляються з дорогоцінних металів).
За час незалежності України, жодного колаборанта не позбавили звання Героя України, каже Андрій Гречило. Хоча у законодавстві така процедура передбачена.
“Чинна редакція "Закону про державні нагороди", стаття 14, про позбавлення державних нагород, визначає, що позбавляє нагороди президент, який мав би прийняти указ на підставі рішення суду за скоєння важкого злочину, тобто не за хуліганство, п’янство чи подібне, а за скоєння тяжкого злочину” — пояснює Гречило.
Історик Сергій Громенко розповів про причини, чому цією нормою так і не скористалися:
“Позбавлення державної нагороди або в принципі неможливе, або має бути рішення суду за державну зраду чи інший тяжкий злочин. І постає питання: "Чому ж тоді ці особи не були засуджені за державну зраду раніше?" І це питання не до активістів, а до прокуратури і судів. Або: "Чому не був змінений цей статут, щоб можна було відкликати представлених до нагород?" І це питання до законодавця”.
Щодо Миколи Бойка, Рада національної безпеки і оборони України у 2018-му наклала санкції на три роки, позбавивши його, серед іншого, державних нагород. Та зараз він знову носить звання Героя України.
“Після 2014-го було запущено низку ініціатив з перегляду нагородної системи, особливо у війську і позбавлення зрадників державних нагород. На жаль, до сьогоднішнього дня, до 2024-го це так і залишається на рівні розмов” — розповів Сергій Громенко.
Ініціатива президента
Цьогоріч 16 липня президент України Володимир Зеленський ініціював законопроєкт, який дозволить спростити процедуру і назавжди позбавляти зрадників державних нагород. Депутати Верховної ради підтримали ініціативу президента у першому читані. Голосував "за" і нардеп із Євпаторії Віталій Безгін. Каже, до другого читання мають також вирішити, як бути із героями-колаборантами, які вже померли, зокрема чи зможуть їхні родичі надалі користуватися державними пільгами.
“Базова президентська редакція не включає родичів у перелік того, кого позбавляють відповідних пільг, але є депутатська позиція, що напевно треба їх вписувати теж. Не може бути звання Героя України паралельно у Дмитра Коцюбайла і якогось ватніка-регіонала, який зрадив Україну і сидить в Криму, обіймає якусь керівну посаду” — зауважив нардеп.
Паралельно з героями-зрадниками, найвище звання України мають і, до прикладу, лідер кримськоготатарського народу Мустафа Джемілєв, убитий євромайданівець з Керчі Сергій Кемський та полеглий захисник із Сімферополя Святослав Алексапольський.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook