Звернулося майже 17 тисяч людей: як діють центри й кабінети ментального здоров’я на Тернопільщині

Звернулося майже 17 тисяч людей: як діють центри й кабінети ментального здоров’я на Тернопільщині

У центрі ментального здоров’я, який діє в Тернопільському медичному університеті, проводять групові та індивідуальні заняття з психотерапії. Викладачі надають психологічну допомогу студентам, військовим та переселенцям. Проводять з ними арт- і ароматерапію.

Про це розповіла Суспільному директорка обласного департаменту охорони здоров’я Ольга Ярмоленко.

Ольга Ярмоленко, директорка обласного департаменту охорони здоров’я на Тернопільщині
Ольга Ярмоленко, директорка обласного департаменту охорони здоров’я. Фото: Суспільне Тернопіль

Центри й кабінети ментального здоров’я в області відкривають за програмою "Ти як? ", повідомила координаторка цієї програми на Тернопільщині Леся Косовська.

За її словами, облаштування центрів фінансують з державного бюджету через Національну службу здоров’я. Від липня минулого року в області звернулося в такі Центри й кабінети майже 17 тисяч людей.

Леся Косовська, регіональна координаторка програми "Ти як?" на Тернопільщині
Леся Косовська, регіональна координаторка програми "Ти як?". Фото: Суспільне Тернопіль

"Проаналізувавши соціальні групи, ми побачили, що, як не дивно, в Україні та, зокрема, у нас в області молодь зневірюється і байдуже ставиться до того, який сенс їхнього життя".

На груповому занятті з психотерапії в центрі ментального здоров’я навчання для військових та студентів проводять інтерни-психотерапевти університету. Понад сорок людей, які прийшли на заняття, поділили на три групи. Для однієї з них організували арт-терапію.

Студентка третього курсу медуніверситету Анастасія Орлівська малювала місце, де відчуває себе в безпеці.

Анастасія Орлівська, студентка медуніверситету на Тернопільщині
Анастасія Орлівська, студентка медуніверситету. Фото: Суспільне Тернопіль

"Я намалювала гори, тому що там відчуваю найбільший приплив енергії, найбільший спокій. Там природа, дерева, різні звуки, запахи. Це заспокоює. В горах немає великої кількості людей, немає стресу, ніхто нікуди не біжить, не спішить. Тому це моє місце безпеки".

У центрі ментального здоров'я на Тернопільщині
У центрі ментального здоров'я. Фото: Суспільне Тернопіль

Уперше взяв участь у занятті з психотерапії військовий інструктор на псевдо "Іспанець". Чоловік захищає Україну з 2014 року.

"У мене постійний стан тривожності, він супроводжує мене впродовж всього останнього часу. На занятті під час малювання можу повернутися, уявити те місце, яке для мене безпечне, приємне, згадати позитивні миттєвості життя".

Одне з занять провів лікар-інтерн, психіатр Андрій Данилюк.

Андрій Данилюк, лікар-інтерн на Тернопільщині
Андрій Данилюк, лікар-інтерн. Фото: Суспільне Тернопіль

"Арт-терапія — це один з методів психотерапії, який полягає в тому, що людина висловлює свої переживання, емоції, потаємні відчуття на папері. В процесі цього їй стає легше. Це такий метод лікування. Немає такого як: "Вам треба десять сеансів масажу пройти і вам стане ліпше". Ні, тут все індивідуально. Одній людині може допомогти декілька сеансів, іншій потрібно більше, чи навіть упродовж усього життя. Коли людина надмірно дратівлива, вона може таким чином себе заспокоїти, відсторонитися від ситуацій, які травмують. Тому сказати, скільки потрібно занять, неможливо".

Під час заняття залучили три методи психотерапії, розповіла працівниця кафедри психотерапії медуніверситету Ольга Люта.

Ольга Люта, працівниця кафедри психіатрії медуніверситету на Тернопільщині
Ольга Люта, працівниця кафедри психіатрії медуніверситету. Фото: Суспільне Тернопіль

"Щодня проводимо різноманітні методики, присвячені різним арт-терапевтичним напрямкам, методи заземлення і біосугестивні методи, які допомагають кожному персонально впоратися з їхніми психологічними проблемами й відновитися в цьому житті. Ми часто перебуваємо в стресі, тому маємо знаходити ресурси для відновлення. Зараз працюємо груповим методом, але якщо є індивідуальне звернення, чи бачимо якісь відхилення, які потребують медикаментозної допомоги, спрямовуємо людей в нашу клініку для надання кваліфікованої допомоги".

Окрім центрів ментального здоров’я у медичних закладах чотирьох громад Тернопільщини працюють кабінети надання психологічної допомоги, розповіла директорка обласного департаменту охорони здоров’я Ольга Ярмоленко.

Триває заняття в центрі ментального здоров'я на Тернопільщині
Триває заняття в центрі ментального здоров'я. Фото: Суспільне Тернопіль

"Центрів ментального здоров’я є три: в обласній клінічній психоневрологічній лікарні, обласному медичному центрі соціально-небезпечних захворювань та в медичному університеті. Надкластерна лікарня в нас вже одна має. Центр ментального здоров’я повинен відкритися в обласній дитячій лікарні. В кожній кластерній лікарні будуть центри. В закладах спроможної мережі обов’язково повинні бути або кабінети, або центри ментального здоров’я. Відкрили вже десять кабінетів у центрах первинної медичної допомоги".

Ольга Ярмоленко каже, звернутися за психологічною допомогою люди можуть незалежно від місця реєстрації.

Центр ментального здоров'я в ТНМУ ім. І. Горбачевського на Тернопільщині
Центр ментального здоров'я в ТНМУ ім. І. Горбачевського. Фото: Суспільне Тернопіль

"Якщо сімейний лікар бачить, що його знань і навичок не вистачає, то він направляє на наступний етап — вторинку, де приймає психіатр і психолог. Якщо стан здоров’я потребує корекції, то людина може потрапити на третій рівень в стаціонар, де її лікують".

Аби з’ясувати, які є переваги та недоліки програми "Ти як?", кореспонденти Суспільного поспілкувалися з науковицею Елеонорою Ященко.

Елеонора Ященко, доцента кафедри психології і соціальної роботи на Тернопільщині
Елеонора Ященко, доцента кафедри психології і соціальної роботи. Фото: Суспільне Тернопіль

"Проєкт щодо ментального здоров’я, збереження його і піклування — це є дуже важливий проєкт, оскільки зараз, в час викликів, людям важко дійти згоди з самими собою. Справді, програма дуже гарно себе зарекомендовує багатьма заходами, які проводять саме психологи. Звичайно, це не "чарівна паличка" і ми тут не феї, але навчити людину відчувати себе повноцінно у важкий час, цьому справді потрібно навчати".

На початок