У Тернополі відкрили Центр ментального здоров’я

У Тернополі відкрили Центр ментального здоров’я

Центр ментального здоров'я у Тернополі
Центр ментального здоров'я. Фото: Суспільне Тернопіль

У Тернопільському обласному медичному центрі соціально-небезпечних захворювань відкрили Центр ментального здоров’я. Подія відбулася в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я "Ти як?"

Про це розповіла Суспільному регіональна координаторка програми Леся Косовська.

Леся Косовська, координаторка програми "Ти як?"
Леся Косовська, регіональна координаторка програми "Ти як?". Фото: Суспільне Тернопіль

"Фізичне здоров’я невіддільне від ментального. Це єдине ціле. На сьогодні 50% людей страждають на тривожність, мають напруженість, безсоння. Ці проблеми впливають на фізичний стан".

На базі Центру ментального здоров’я є поліклінічне і два стаціонарних відділення, повідомив директор обласного медичного центру соціально-небезпечних захворювань Василь Галанов.

Василь Галанов, директор Тернопільського обласного медичного центру соціально-небезпечних захворювань
Василь Галанов, директор обласного медичного центру соціально-небезпечних захворювань. Фото: Суспільне Тернопіль

"У закладі працюють три психологи, три соціальних працівники. Надають послуги з психотерапії групової, індивідуальної, арттерапії, музикотерапії".

Сеанси арттерапії для пацієнтів безкоштовно проводять волонтери Олена Хмельницька і Рустам Давлетов.

Рустам Давлетов, волонтер, художник
Рустам Давлетов, волонтер. Фото: Суспільне Тернопіль

"Спробували їм дати завдання намалювати лебедя, щоб вони змогли уособити в кожній картині себе", — говорить волонтер Рустам Давлетов.

Олена Хмельницька, волонтерка у Тернополі
Олена Хмельницька, волонтерка. Фото: Суспільне Тернопіль

"Арттерапією демонструємо, що життя триває, воно не зупиняється", — каже волонтерка Олена Хмельницька.

Під час програми "Ти як?" на Тернопільщині відкрили 3 центри і 10 кабінетів ментального здоров’я. Про різницю між центрами та кабінетами розповіла директорка обласного департаменту охорони здоров’я Ольга Ярмоленко.

Ольга Ярмоленко, директорка Тернопільського обласного департаменту охорони здоров’я
Ольга Ярмоленко, директорка обласного департаменту охорони здоров’я. Фото: Суспільне Тернопіль

"Кабінети ментального здоров’я — це на первинці. 51-й пакет — супровід і ведення пацієнтів з психічними розладами. А в центрах ментального здоров’я працюють мультидисциплінарні команди. Це також є такий пакет за програмою НСЗУ. Концепція така: на всіх "первинках" повинні бути кабінети ментального здоров’я, а в надкластерних лікарнях (у нас в Тернопільській області їх є сім) повинні бути центри ментального здоров’я".

Фінансування центру прокоментував заступник начальника обласної військової адміністрації Віктор Устенко.

Віктор Устенко, заступник начальника ОВА
Віктор Устенко, заступник начальника Тернопільської ОВА. Фото: Суспільне Тернопіль

"Частина — це кошти лікувального закладу. Тобто, мова йде не про якісь великі кошти. Тут головне — бажання, ідея та концепція того, як це має працювати. Тому тут не варто навіть говорити про якісь виділені кошти. Є послуга, є пакет НСЗУ "Психологічна послуга", який "первинка" зараз отримує. Тобто, держава платить".

Освячення Центр ментального здоров’я
Освячення Центр ментального здоров’я у Тернополі. Фото: Суспільне Тернопіль

"Я вам не скажу, скільки коштувало. Це недорого. Безкоштовно арттерапевти працюють з нами, як волонтери. Ми працюємо з НСЗУ і є кошти, на які ми можемо закупити згідно з чинним законодавством те, що нам необхідне. Більшість тут була закуплена за рахунок своїх коштів", — сказав директор обласного медцентру соціально-небезпечних захворювань Василь Галанов.

Як повідомила Ольга Ярмоленко, для роботи в сфері ментального здоров’я медпрацівники проходять безкоштовні двотижневі онлайн-навчання. На Тернопільщині такі навчання пройшли 586 лікарів первинної і 445 лікарів екстреної медичної допомоги. Протягом минулого року в області сімейні лікарі надали 5 340 послуг пацієнтам з ментальними порушеннями.

Нагадаємо, Всеукраїнська програма ментального здоров’я "Ти як?" стартувала у 2023 році. Її започаткували з ініціативи першої леді України Олени Зеленської. Забезпечує програму Координаційний центр Кабінету міністрів України і Міністерство охорони здоров’я.

На початок