Тернопільська облрада нагородила Ярослава Гуньку, через якого пішов у відставку спікер парламенту Канади

Тернопільська облрада нагородила Ярослава Гуньку, через якого пішов у відставку спікер парламенту Канади

відзнака Тернопільської облради імені Ярослава Стецька
Відзнака Тернопільської облради ім. Я. Стецька. Фото: Тернопільська обласна рада

Тернопільська обласна рада нагородила ветерана Другої світової війни, вояка дивізії "Галичина" Ярослава Гуньку почесною відзнакою Тернопільської обласної ради "За заслуги перед Тернопільщиною" імені Ярослава Стецька.

Про це йдеться у розпорядженні голови Тернопільської облради від 6 лютого 2024 року № 22.

Головну відзнаку Тернопільської обласної ради Ярослав Гунька отримав за вагомий особистий внесок у надання допомоги Збройним силам України, активну благодійну і громадську діяльність.

РозпорядженяТернопільської облради
Скрін з розпорядження голови Тернопільської облради. Тернопільська облрада

Нагадаємо, через Ярослава Гуньку пішов у відставку спікер парламенту Канади.

Сьогодні, 19 березня, в день 99-річчя Ярослава Гуньки, голова постійної комісії обласної ради з питань законності Олег Сиротюк передав цю відзнаку його внучатій племінниці з Бережан Ользі Вітковській.

Ярослав Гунька
Олег Сиротюк передає нагороду Ярослава Гуньки його родичці. Фото: Олег Сиротюк

За словами Олега Сиротюка, жінка має передати нагрудний орден в Канаду, де проживає ветеран.

Ярослав Гунька і парламент Канади

Нагадаємо, 22 вересня 2023 року президент Володимир Зеленський брав участь в урочистому засіданні парламенту Канади. Під час нього зокрема аплодували "герою, який воював за незалежність України від російських агресорів в часи Другої світової". Так спікер парламенту Ентоні Рота представив присутнім 98-річного Ярослава Гуньку (або Хунку), подякував йому за службу і відзначив, що той підтримує українську армію і сьогодні.

Після цього Канадський Центр у справах Ізраїлю та євреїв (CIJA) повідомив, що Гунька був у складі 14-ї гренадерської дивізії СС "Галичина", яка входила до Ваффен-СС нацистської Німеччини. Міністр освіти Польщі Пшемислав Чарнек заявив, що Гуньку треба екстрадувати з Канади.

У цієї історії є політичні наслідки — Ентоні Рота пішов у відставку, а премʼєр Канади Джастін Трюдо мусив вибачатися за "помилку, яка глибоко збентежила парламент і Канаду".

Що відомо про Ярослава Гуньку

Народився Ярослав Гунька 19 березня 1925 року на Тернопільщині в селі Урмань Бережанської громади.

Виховувався у патріотичній родині. Навчався у Бережанській гімназії. У 18 років пішов добровольцем до дивізії "Галичина". Мав звання вістуна.

У липні 1944 року брав участь у битві проти Червоної армії. Потрапив у полон до британців. Спільно з частиною дивізійників був відправлений із Великої Британії до Італії, в Ріміні. Перебував там у полоні. Нюрнберзький трибунал, який у 1945-46 роках судив винуватців злочинів нацизму, не знайшов доказів причетності до них вояків дивізії "Галичина".

З Ріміні повернувся до Британії. У 1948 році, після численних перевірок, був остаточного звільнений. Вступив до Об'єднання українців у Великій Британії. У 1951 році одружився з Маргарет Енн Еджертон. У 1954 емігрував до Канади. Оселився в Торонто. Спільно з дружиною виховали двох синів. Подружжя було активним в українсько-канадській громаді.

Закінчив технічний коледж. Працював в авіаційній промисловості, згодом став інспектором компанії "De Havilland". Був членом Конгресу українців Канади (КУК), активним учасником Братства колишніх вояків першої Української дивізії Української національної армії. Дописував в українськомовне видання "Вісті комбатанта".

Був спостерігачем на виборах до Верховної ради 1994 року, а у 2003 році — делегатом від КУК на світовому конгресі українців.

У 2022 році жив у Норт-Бей, Онтаріо. Слідчий комітет Росії заочно звинуватив Ярослава Гуньку в геноциді та оголосив його у міжнародний розшук.

Через звинувачення Ярослав Гунька наприкінці 2023 року виїхав до Латинської Америки, але після визнання судом його правоти та невинуватості, повернувся до Канади, де мешкає досі.

Що таке почесна відзнака Тернопільської облради "За заслуги перед Тернопільщиною" імені Ярослава Стецька

"Почесна відзнака Тернопільської обласної ради "За заслуги перед Тернопільщиною" імені Ярослава Стецька засновується для нагородження за визначні заслуги у розбудові Тернопільської області, розвитку її економічного, науково-технічного, військового, гуманітарного, соціально-культурного потенціалу, вихованні дітей, захисті державних і регіональних інтересів, піднесенні міжнародного авторитету Тернопільської області, за благодійну, милосердну, громадську діяльність на благо Тернопільщини, вагомий особистий внесок в утвердження суверенітету Української держави", — йдеться на сайті Тернопільської обласної ради.

Відзнакою можуть бути нагороджені жителі Тернопільської області, громадяни інших областей України або іноземці, які особистою участю внесли значний вклад у розвиток Тернопільської області, окремих її районів, сіл, селищ і міст, а також установ, організацій і підприємств усіх форм власності. Нагородження відзнакою, як правило, приурочується до загальнодержавних свят, святкування визначних подій Тернопільщини, відзначення професійних свят, ювілейних та пам’ятних дат окремих осіб, підприємств, установ, організацій.

"Згідно положення, клопотання щодо кандидатур на отримання відзнаки подаються на ім’я голови Тернопільської обласної ради постійними комісіями, депутатами Тернопільської обласної ради, органами місцевого самоврядування, установами, організаціями незалежно від форм власності, підприємствами (об’єднаннями), громадськими організаціями, трудовими колективами, військовими частинами".

У повідомленні йдеться, що одну й ту ж людину може бути представлено до нагородження почесною відзнакою один раз.

На початок