Зв’язок поколінь: у Тернополі популяризують борщівську вишивку

Зв’язок поколінь: у Тернополі популяризують борщівську вишивку

Виставка у Тернополі "Борщівська народна вишивка: зв’язок поколінь"
Виставка "Борщівська народна вишивка: зв’язок поколінь". Фото: Суспільне Тернопіль

У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відкрили виставку борщівської вишивки і провели майстеркласи з вишивання. Це зробили під час конференції "Борщівська народна вишивка: зв’язок поколінь".

Про це Суспільному повідомила директорка обласного департаменту культури Світлана Батайлюк.

Під час заходу влаштували дефіле у вишиванках і виступи науковців, дослідників і колекціонерів борщівської вишивки.

Дефіле у вишиванках, Тернопіль, 19 березня, 2024
Дефіле у вишиванках. Фото: Суспільне Тернопіль

В одному із залів музею влаштували виставку борщівських вишитих сорочок. Тут зібрали колекції Тернопільського і Борщівського обласних краєзнавчих музеїв, а також експонати приватної колекціонерки Віри Мактовської і етногалереї "Спадок" родини Демкур. Про це повідомив директор Тернопільського обласного краєзнавчого музею Ярема Шатарський.

Виставка борщівських вишитих сорочок, Тернопіль, 19 березня, 2024
Виставка борщівських вишитих сорочок. Фото: Суспільне Тернопіль

Подивитися на виставку прийшла Оксана Бучковська.

"Це захід всеукраїнського рівня. І мені дуже цікаві такі речі. Найголовніше, найцінніше те, що навіть в такий непростий час ми маємо піклуватись про те, що маємо, про наші культурні надбання. Я рада, що я тут. Дуже захопила колекція вишиванок. Одна справа їх бачити на фотографіях, а інша — на власні очі. Вперше в житті бачу таке різноманіття борщівської вишивки".

Відвідувачка виставка Оксана Бучковська, Тернопіль, 19 березня, 2024
Відвідувачка виставка Оксана Бучковська. Фото: Суспільне Тернопіль

Майстриня Олександра Ситник проводить майстерклас техніки вишивання під назвою "верхоплут". Жінка розповідає, борщівською вишивкою займається 6 років.

Майстерклас
Майстерклас. Фото: Суспільне Тернопіль

"Верхоплут" — це техніка, яка часто застосовується в борщівських сорочках, які притаманні для певних регіонів Борщівщини. Ця техніка вишивається у два прийоми. Спочатку прокладається основа бавовняною ниткою, хоча часом прокладали і вовняною. А зверху заплутується вовняною ниткою слабкої скрутки. І тоді утворюється такий неповторний об’ємний, дуже фактурний візерунок. Захопилася цією технікою я, мабуть, тому, що вона має якусь свою неповторну красу. Це не схоже на сорочки, виконані іншими техніками. Хоча я вишиваю багатьма техніками, але "верхоплут" — один з моїх фаворитів".

Майстриня Олександра Ситник
Майстриня Олександра Ситник. Фото: Суспільне Тернопіль

"Борщівська вишивка особлива тим, що найчастіше її вишивають вовною. Найчастіше, але не завжди в ній переважає чорний колір. Чим давніша сорочка, то тим більше чорний колір в ній присутній. Борщівська сорочка вже настільки стала впізнаваною в світі, що її намагаються замовити навіть з-за кордону переселенці і діаспора. Тобто, люди хочуть продовжувати цю традицію" — розповідає голова громадської організації "Школа борщівської народної сорочки" Вікторія Кривоніс.

Голова громадської організації "Школа борщівської народної сорочки" Вікторія Кривоніс, Тернопіль, 19 березня, 2024
Голова громадської організації "Школа борщівської народної сорочки" Вікторія Кривоніс. Фото: Суспільне Тернопіль

За словами директора Тернопільського обласного краєзнавчого музею Яреми Шатарського, виставка борщівської вишивки триватиме до 11 травня.

Виставка борщівських вишитих сорочок, Тернопіль, 19 березня, 2024
Виставка борщівських вишитих сорочок. Фото: Суспільне Тернопіль

На початок