У Тернопільському обласному краєзнавчому музеї відбулася виставка чоловічих борщівських вишитих сорочок із колекції Віри Матковської. Про це повідомили на сторінці обласного методичного центру народної творчості в Фейсбуці.
На виставці представили вишиванки двох періодів – довоєнного і повоєнного (до і після ІІ Світової війни). Довоєнні – конопляні хлоп’янки (тунікоподібні сорочки прямокутного крою), переважно з широкими смугами вишивки. Повоєнні чоловічі вишиванки на цій виставці – весільні сорочки з "защіпами": дрібними складками спереду на пазусі. На них були вузькі смужки вишивки бавовняними нитками.
Також у музеї можна було побачити сорочки із вкрапленням бісеру та виконані технікою змережування та вишивку, яку наносили на низ чоловічих штанів, що називалися "гачі".
У повідомленні йдеться, що захід організовали співзасновниці ГО "Школа борщівської народної сорочки".
Майстриня народних художніх промислів з вишивки, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України Вікторія Кривоніс розповіла, що ці вишиванки на виставці представили вперше.
Віра Матковська розповіла про свою колекцію та те, звідки почалося її зацікавлення народним одягом.
"Ще студенткою вона поїхала в Карпати і не могла втриматися, щоб не купити собі плахту, хоч і за чималі гроші. Вона вірить, що вишивку вишивали для того, щоб захистити тіло того, хто її носитиме від злих сил. Висловила жаль і нерозуміння з того приводу, що зараз майстрині чомусь вишивають соняхи, маки, волошки. Каже, що це ніколи не було притаманне для наших країв. Ба більше, мак за словами Віри Матковської, був ознакою трауру, саме його дівчата вплітали в волосся, коли хтось помирав", – йдеться у дописі на сторінці методичного центру.
Нагадаємо, тернопільська майстриня створила схему вишиванки для Залужного.
До Дня вишиванки Суспільне зробило спецпроєкт про борщівські жіночі сорочки. Ці історії дивіться на каналі Суспільного в Ютубі.
Читайте також
- Барбара Стрейзанд отримала вишиванку з візерунками Тернопільської області від United24