Митрополит Василь Липківський: 160 років з дня народження

Митрополит Василь Липківський: 160 років з дня народження

Пам'ятник митрополиту Василю Липківському в Тернополі
Пам'ятник митрополиту Василю Липківському . Фото: Суспільне Тернопіль

Сьогодні, 19 березня, минає 160 років з дня народження першого митрополита Київського і всієї України Василя Липківського. В Україні є два пам'ятники митрополиту: в Тернополі на стіні церкви Різдва Христового та в Черкасах.

Релігієзнавиця Елла Бистрицька розповіла Суспільному, що за час митрополичого служіння Василь Липківський доклав чимало зусиль до розбудови автокефалії українського православ'я.

Напис під пам'ятником митрополиту Василю Липківському
Напис під пам'ятником митрополиту Василю Липківському. Фото: Суспільне Тернопіль

"В історії України автокефалія православної церкви була синонімом державності. Коли в 1917 році впало самодержавство, в Україні активізувався автокефальний рух, свого апогею він досяг 1921 року. Тоді відбувся собор УАПЦ. Але виникла проблема: потрібно було обрати ієрархів. А їх висвячували тільки в Росії. Тоді патріархом в Росії обрали Тихона, але в Україні були проти цього".

За словами Елли Бистрицької, церковники згадали давній український спосіб висвячення ієрархів.

Пам'ятник митрополиту Василю Липківському
Пам'ятник митрополиту на стіні церкви. Фото: Суспільне Тернопіль

"Цей спосіб полягав у покладанні рук на голову один одному. Єпископи поклали руки на голову Василю Липківському, ніби передаючи йому благодать. Він став першим митрополитом Української автокефальної православної церкви".

У біографії митрополита є багато білих плям. Пов'язані вони з історією автокефального руху, з людьми, які брали участь у цих подіях.

Церква Різдва Христового в Тернополі
Церква Різдва Христового в Тернополі. Фото: Суспільне Тернопіль

"Досі невідомо, приміром, де він похований. Рідні тривалий час надсилали йому посилки, думали, що він живий. А його на третій день після затримання, у віці 73 роки розстріляли за вироком "трійки" НКВС. 1989 року митрополита реабілітували "за відсутністю складу злочину".

27 листопада 1997 року Василя Липківського канонізували як святого в лик священномучеників.

На початок