У храмі на Тернопільщині зберігають реліквії з 1930-их років

У храмі на Тернопільщині зберігають реліквії з 1930-их років

Ексклюзивно
У храмі на Тернопільщині зберігають реліквії з 1930-их років
. Суспільне Тернопіль

У храмі Воскресіння Христового в селі Бишки Козівської громади зберігають реліквії з 1930-их років. Про це розповів Суспільному парох храму отець Михайло Квасниця.

За його словами, одна з реліквій – пам’ятна дошка, видана у 1937 році до столітнього ювілею виходу альманаху "Русалка Дністрова".

"Русалку Дністрову" видав Маркіян Шашкевич, яким першим розвивав українську мову на заході України. Він, власне, ввів українську мову в церковні проповіді і показав, що українською мовою можна писати, друкувати твори, що це мова мистецтва, що до того часу вважалося неможливим. Саме на честь сторіччя виходу альманаху було видано цю пам’ятну дошку. Таких дошок усього було 100. Зараз відомо про 4, які збереглися до наших днів. Три з них – у приватних колекціях і одна – у нашому храмі", – розповів отець Михайло.

Пам’ятна дошка, видана до 100-літнього ювілею виходу альманаху "Русалка Дністрова". 1937 рік.
Пам’ятна дошка, видана до 100-літнього ювілею виходу альманаху "Русалка Дністрова". 1937 рік. Суспільне Тернопіль

За словами священика, дошка збереглася попри те, що у часи Радянського Союзу церква була зачинена для богослужінь. Тоді її перетворили на картинну галерею.

Отець Михайло Квасниця
Отець Михайло Квасниця. Суспільне Тернопіль

Михайло Квасниця також розповів, що у храмі зберігають фелон першого пароха храму отця Миколи Косовича. На його честь на храмі є пам’ятна дошка.

"Цей фелон був куплений у Львові в 1932 році для отця Миколи Косовича перед тим, як посвячували новозбудовану церкву. В ньому, власне, священик і посвячував цей храм. Коли церква була закрита, місцеві люди тримали фелон в себе вдома. Таким чином він зберігся. Завдяки отцю Миколі Косовичу і постала ця церква. Одразу після призначення на парафію, він організував будівництво одразу двох храмів, – у селах Потік і Бишки, які належали до його парафії. 1938 року нові храми посвятили. У 1942 році отця Миколу затримали агенти КДБ. Згодом дружина знайшла у Тернопільській тюрмі лише його пальто. Жодних відомостей про нього більше не було".

Фелон першого пароха храму Воскресіння Христового – отця Миколи Косовича
Фелон першого пароха храму Воскресіння Христового – отця Миколи Косовича. Суспільне Тернопіль

Місцеві жителі пам’ятають свого першого пароха, – каже отець Михайло Квасниця. Він розповів, що коли у селі святкували 80 років посвячення храму, то на урочистості приїжджав правнук отця Миколи.

Храм Воскресіння Христового у селі Бишки
Храм Воскресіння Христового у селі Бишки. Суспільне Тернопіль

Храм Воскресіння Христового у селі Бишки
Храм Воскресіння Христового у селі Бишки. Суспільне Тернопіль

На початок