На сесії Тернопільської обласної ради депутати ухвалили звернення до керівництва держави щодо перевірки правомірності використання українською православною церквою московського патріархату споруд Почаївської Свято-Успенської лаври. Ще одне звернення стосувалося заборони московського патріархату на території України.
За заборону московського патріархату проголосували 44 депутати з 45 присутніх. "Проти" не голосував ніхто.
Підтримала звернення депутатка Вікторія Кривоніс.
"Для чого ми маємо тримати біля себе ворогів, які працюють навідниками, не хочуть відспівувати наших воїнів, які налаштовують людей проти України, проти української церкви? І ми маємо підтримувати їх, боротися за їхні права й вирішувати, як це має бути юридично? Не має бути нічого юридичного. Має бути політична воля", – сказала Вікторія Кривоніс.
За звернення щодо перевірки правомірності використання споруд Почаївської Свято-Успенської лаври УПЦ МП депутати проголосували одноголосно. Керівник робочої групи при обласній раді, яка вивчає правомірність використання цих споруд, Олег Сиротюк розповів, до яких структур звертаються.
"Звернення будуть скеровані до Ради національної безпеки й оборони, до Кабінету міністрів, Міністерства культури, обласної військової адміністрації, державної інспекції, яка займається питанням будівництва, Держгеокадастру в різних частинах. Ключові питання, які ми порушуємо в частині Почаївської лаври, – це повернення у державну власність земель, які перебувають під спорудами Почаївської лаври. Порушуємо питання про розірвання договору. В цьому випадку питання може ініціювати лише Міністерство культури, звернувшись у суд. Та бачимо, що на дев'ятому році війни та в рік агресивних дій держава не зробила достатньо необхідних кроків".
За словами Сиротюка, депутати звернулися також до компетентних органів з приводу будівництва нових споруд на території історико-архітектурного заповідника.
"Ми звернулися з приводу законності, а точніше, незаконності будівництва нових споруд на території історико-архітектурного заповідника в охоронній зоні, яке впливає на архітектурні споруди, яким вже по кілька століть. Ці звернення ініційовані до відповідних органів. Чекаємо реакції та відповідного реагування. Так само в переліку наших звернень – звернення до РНБО в частині запровадження санкцій стосовно, так би мовити, в лапках, священнослужителів, а за фактом – московської агентури".
Депутат обласної ради від Кременецького виборчого округу, на території якого розташована Почаївська лавра, Василь Хомінець підтримав обидва звернення.
"Там без усіх дозволів, скажімо так, велися будівельні роботи, споруджувалися інші споруди. Тобто, є порушення. Але ми розуміємо, що ці порушення є формально юридичного характеру. Вбачаємо в існуванні монопольного права московського патріархату володіння Почаївською лаврою ще й порушення національної безпеки української держави, особливо, в час цієї війни. Деякі виборці від нас вимагають, кажуть: "Ви щось робіть". Ми звертаємося і вказуємо на порушення, чекаємо дій закінченого юридичного характеру щодо святої Почаївської лаври", – каже Василь Хомінець.
Прокоментував ці звернення секретар Тернопільської єпархії Української православної церкви Стефан Балан.
"Влада проти нашої церкви. На чому це базується? Ті якісь маленькі, невеличкі факти, той відсоток, де щось знаходиться. Ми проти того, що в інших структурах є. Невеличкий відсоток, і з ними потрібно окремо з'ясовувати. А взагалі, Українська православна церква не має ніякого зв’язку з московським патріархатом, а такий іде бруд і така неправда".
Що відомо
- Почаївська лавра: робоча група про оренду споруд московським патріархатом
- Почаївська лавра: кому належала, що з договором оренди
- Почаївська лавра: чи можна достроково припинити договір оренди УПЦ МП
- Тернополянка зареєструвала петицію про розірвання договору оренди Почаївської лаври з УПЦ МП.
Читайте також
- На Тернопільщині ректору Почаївської семінарії повідомили про підозру
- Суд оштрафував ректора Почаївської духовної семінарії: що відомо