Міжнародний союз ковзанярів приєднався до WADA з вимогою до CAS усунути російську фігуристку Валієву

Міжнародний союз ковзанярів приєднався до WADA з вимогою до CAS усунути російську фігуристку Валієву

Міжнародний союз ковзанярів приєднався до WADA з вимогою до CAS усунути російську фігуристку Валієву
. Фото: AP Photos

На дискваліфікації учасниці Олімпіади-2022 також наполягають у WADA.

Міжнародний союз ковзанярів (ISU) оскаржуватиме в суді рішення не усувати від змагань російську фігуристку Камілу Валієву. Про це йдеться в заяві на офіційному сайті організації.

Після перемоги в командному турнірі зимової Олімпіади-2022 на той час 15-річна фігуристка отримала позитивний результат допінг-тесту, який проходила в грудні 2021 року на чемпіонаті Росії. ISU та МОК досі не нагородили призерок командних змагань Ігор у Пекіні - в організаціях очікують на завершення розслідування справи росіянки.

Російський антидопінговий трибунал відтоді визнав, що позитивний тест Валієвої не був результатом "її помилки або недбалості". В РФ обмежилися дискваліфікацією її результату на національній першості.

Зі свого боку, Всесвітне антидопінгове агентство (WADA) вже звернулося до Спортивного арбітражного суду (CAS) в Лозанні. В організації вимагають від суду дискваліфікувати Валієву на чотири роки та анулювати її результати від 25 грудня 2021 року, що гарантовано позбавить збірну Росії командного "золота" Олімпіади в Пекіні.

Читайте також: WADA вимагає в Спортивного арбітражного суду дискваліфікувати російську фігуристку Валієву на чотири роки через допінг

Чого вимагає від суду ISU

Союз так само звернувся до CAS з апеляцією на рішення російського трибуналу. В організації переконані, що 15-річний вік фігуристки не може бути виправданням для порушення нею антидопінгових правил.

"ISU дотримується думки, що всі молоді спортсмени мають бути захищені від допінгу. Такий захист не може бути забезпечений звільненням молоді з-під дії санкцій", - йдеться в заяві.

Водночас у керівній ковзанярській організації, на відміну від WADA, не вимагають конкретного покарання для Валієвої. В організації пропонують відсторонити росіянку "на розсуд CAS" та залишають швейцарському суду визначити чемпіонок олімпійського командного турніру Пекіна. На "золото" змагань також претендує команда США, що посіла друге місце.

У чому полягає справа Валієвої

У лютому 2022 року, під час Олімпійських ігор-2022 у Пекіні, у Валієвої, яка була головною фавориткою на олімпійське "золото", виявили допінг. Після командного турніру й напередодні особистих змагань лідерка збірної ОКР отримала позитивний результат допінг-тесту, зробленого в грудні 2021 року на чемпіонаті Росії. У пробі спортсменки виявили три препарати для серця, зокрема заборонений триметазидин.

Попри це Валієву допустили до змагань, скасувавши тимчасове усунення, яке тривало близько доби. Аргументом тоді також був її статус "захищеної особи": Камілі було 15.

Через ситуацію з Валієвою Міжнародний союз ковзанярів (ISU) та Міжнародний олімпійський комітет (МОК) ухвалили рішення не проводити церемонію нагородження в командних змаганнях, оскільки остаточний розподіл місць буде ухвалено лише після того, як будуть відомі результати розслідування. Те саме мало статися в особистому турнірі, якби фігуристка була серед призерок, проте після провалу в довільній програмі вона посіла лише четверте місце.

Скандал довкола Каміли Валієвої: що відомо

  • Наразі збірні Росії та Білорусі усунуті від міжнародних змагань з фігурного катання через повномасштабне вторгнення в Україну. Натомість Росія проводить власну внутрішню серію Гран-прі, в якій брала участь Валієва.
  • Валієва також отримала підтримку від президента Росії Владіміра Путіна, до якого у квітні прийшли на зустріч золоті медалісти Олімпіади-2022, попри те, що офіційно ОКР ще не отримав командні медалі у фігурному катанні. Через публічну підтримку Валієвої з боку російської влади США поставили під сумнів прозорість процесу з боку Російського антидопінгового агентства.
  • Скандал із Валієвою став одним із каталізаторів збільшення вікового ліміту для участі спортсменів у дорослих змаганнях з фігурного катання. Упродовж нового олімпійського циклу він поступово зросте до 17 років. Сезон 2022/23 – останній, у якому в дорослих турнірах можуть брати участь 15-річні фігуристи.
На початок