У фігурному катанні збільшать віковий ліміт на участь у змаганнях: що до цього призвело та які були причини

У фігурному катанні збільшать віковий ліміт на участь у змаганнях: що до цього призвело та які були причини

У фігурному катанні збільшать віковий ліміт на участь у змаганнях: що до цього призвело та які були причини
. AP Photo/Bernat Armangue

Пропозиція отримала удвічі більше голосів "за", ніж усунення від конгресу росіян і білорусів.

Міжнародний союз ковзанярів (ISU) офіційно погодив поступове підвищення вікового ліміту для допуску спортсменів до міжнародних дорослих змагань з фігурного катання з 15 до 17 років. Таке рішення було ухвалено під час конгресу ISU, що триває в таїландському Пхукеті.

Упродовж останніх років у фігурному катанні точилися дискусії про необхідність підняти вік допуску, адже дедалі більше спортсменів, особливо в жіночій категорії, завершували кар'єри або припиняли виступати на топрівні й показувати високі результати ще в підлітковому, допубертатному, віці.

Особливо поширеним це було серед російських фігуристок. Зокрема, одразу після тінейджерського успіху на Олімпійських іграх пішли на спад кар'єри Аліни Загітової, Євгєнії Мєдвєдєвої та Юлії Ліпніцкої (усі в минулому – підопічні російської тренерки Етері Тутберідзе).

Також у квітні цьогоро року американська фігуристка Аліса Лю завершила кар'єру вже в 16 років: невдовзі після того, як виграла "бронзу" на чемпіонаті світу.

Потужний поштовх до змін у цій сфері спричинили й Олімпійські ігри, під час яких відбулася низка скандалів, пов'язаних із жіночою дисципліною фігурного катання. Спершу – допінг-скандал із 15-річною на той час Камілою Валієвою, а потім – хаос після фінальних прокатів фігуристок і публічні зриви що Валієвої, що 17-річної Алєксандри Трусової.

Читайте також: "Якщо Путін її захищає, як можна припускати, що процес чесний?" Президентка НОК США – про допінг-розслідування Валієвої

Після цього президент Міжнародного олімпійскього комітету Томас Бах розкритикував російську команду, зокрема Тутберідзе, за токсичну культуру виховання й ставлення до спортсменок і також закликав підняти вік допуску до дорослих змагань.

Як аргументували зміни в ISU

Головним аргументом ISU був висновок медичної комісії, яка внаслідок дослідження фізичних і психічних аспектів розвитку спортсменів виявила високу шкоду від надмірних навантажень на організм і ментальний розвиток спортсменів у юному віці. Спеціалісти побачили, що це створює високий ризик пошкоджень, тривожностей та інших фізичних і ментальних травм.

На думку медфахівців ISU, підвищення вікового ліміту до 17 років дасть спортсменам більше часу зокрема й для кісткового розвитку, що зменшить кількість травм через перевантаження незміцнілих кісток, а також для емоційного й соціального розвитку.

Представники медкомісії заявили, що "моральним обов'язком ISU є дати спортсменам час на розвиток не лише фізичний, а й психологічний".

"Мова про здоров'я й безпеку наших спортсменів, про їхнє довголіття в житті, а не спортивних кар'єрах, – наголосила голова медкомісії Моран Джейн. – Фігуристи заслуговують на те, щоб розвиватися як люди. Їм не потрібно, щоб ми змушували їх змагатися".

Зміни підтримав і олімпійський чемпіон-2018 у складі збірної Канади, голова Комісії атлетів Ерік Редфорд. Як нагадав фігурист, комісія провела опитування спортсменів, тренерів та інших представників фігурного катання серед членів ISU, в якому 86.2% відповіли, що підтримують підвищення вікового ліміту. Найчастіше причинами називали бажання запобігти травмам, піклування про фізичне й ментальне здоров'я спортсменів, створення умов для довготриваліших кар'єр, етичніших і сталіших методів тренування, підтримку інтересу медіа та спонсорів, а також загальну репутацію фігурного катання.

Проти висловилися Росія та Ізраїль. Зокрема, олімпійський чемпіон-2014 у команді й член техкомітету Фьодор Клімов висловив занепокоєння, що це знизить "популярність парних категорій", а також нашкодить "малим" країнам, тобто збірним із меншою кількістю топфігуристів.

Проте представники Ісландії та Ірланії, які нагадали, що вони і є цими "малими країнами", зауважили, що "мова не про допуск до чемпіонатів, а про захист дітей", та були одними з тих, хто підтримали пропозицію Ради ISU.

Урешті за поступове підвеищення вікового ліміту проголосувала переважна більшість: пропозиція отримала 100 голосів "за" від членів ISU та лише 16 "проти".

Яким буде віковий ліміт для участі в дорослих змаганнях з фігурного катання в наступних сезонах:

  • 2022/23 – з 15 років (тут і далі – до 1 липня перед початком сезону)
  • 2023/24 – з 16 років
  • 2024/25 – з 17 років

Ліміт стосується всіх дисциплін фігурного катання: жіночого й чоловічого одиночного катання, спортивних пар і танців на льоду.

Що відомо

  • До конгресу були допущені російські та білоруські делегати. Україна виступила проти їхньої участі в конгресі, голосуванні та виборах, проте їхню пропозицію підтримали менше необхідних 2/3 членів ISU.
Читайте також: Міжнародний союз ковзанярів не підтримав пропозицію України та допустив Росію й Білорусь до конгресу й виборів
  • Сама Рада ISU також планувала висунути питання допуску росіян і білорусів на голосування, проте відмовилася від цієї ідеї через побоювання судових позовів і юридичних наслідків.
  • Когрес відхилив пропозицію підвищити віковий ліміт для обрання на керівні посади в ISU з 75 до 80 років. Тож 77-річний росіянин Алєксандр Лакєрнік не зможе переобратися на пост віцепрезидента.
  • Наразі російські та білоруські фігуристи безстроково усунуті від міжнародних змагань ISU, а Росія та Білорусь позбавлені права продити відповідні змагання через повномасштабне вторгнення в Україну. Під час конгресу було продовжено дію бану.
  • Через розслідування допінг-порушення Валієвої досі лишається невирішеним питання, хто є офіційними чемпіонами й призерами командної першості на Олімпійських іграх-2022. Збірна ОКР перемогла у змаганнях, проте їхній результат може бути анульовано. Відповідно, досі не відбулася церемонія нагородження фігуристів у цій дисципліні.
На початок