"Якщо Путін її захищає, як можна припускати, що процес чесний?" Президентка НОК США – про допінг-розслідування Валієвої

"Якщо Путін її захищає, як можна припускати, що процес чесний?" Президентка НОК США – про допінг-розслідування Валієвої

"Якщо Путін її захищає, як можна припускати, що процес чесний?" Президентка НОК США – про допінг-розслідування Валієвої
AP

Голова американського НОК переконана, що Росія заслуговує на санкції у спорті одночасно за допінг і вторгнення в Україну.

Президентка Олімпійського комітету США Сара Гіршленд поставила під сумнів чесність розслідування, яке Російське антидопінгове агентство (РУСАДА) проводить щодо справи фігуристки Каміли Валієвої. Слова керівниці цитує Washington Post.

Під час Олімпійських ігор-2022 у Пекіні в лютому навколо тоді 15-річної Валієвої розгорнувся допінговий скандал. Під час змагань лідерка збірної ОКРНа Олімпіаді Росія виступала під назвою "Олімпійський комітет Росії", оскільки отримала частковий бан за масове порушення антидопінгових правил. з фігурного катання отримала позитивний результат допінг-тесту, зробленого в грудні 2021 року на чемпіонаті Росії. У пробі спортсменки виявили три препарати для серця, зокрема заборонений триметазидин.

Попри це Валієву допустили до особистих змагань, де вона провалила виступ і посіла четверте місце. Водночас Камілу, як і інших росіян, офіційно не нагородили золотими медалями за командний виступ, де ОКР посів перше місце, обійшовши США. Остаточні результати цієї олімпійської дисципліни будуть сформовані за підсумками розслідування, що має завершитися влітку цього року. За першу частину цього розслідування відповідає саме російська сторона, яка й виявила допінг, – РУСАДА.

Читайте також: У Росії забрали етап Гран-прі з фігурного катання на сезон 2022/23: нові санкції ISU через війну в Україні

Яка позиція очільниці НОК США

На думку Гіршленд, від РУСАДА важко очікувати прозорості у вирішенні подібних питань. Саме через махінації агентства, які підтримувала держава, Росія втратила понад 30% олімпійських медалей (наразі 46 загалом) та була частково усунена від головних міжнародних змагань, де була вимушена виступати під нейтральним прапором, у тому числі на останніх трьох Олімпіадах.

Голова американського НОК вважає неприйнятним те, що президент Росії Владімір Путін підтримав Валієву ще до завершення розслідування. Під час нещодавної зустрічі з російськими олімпійцями в Кремлі Путін заявив, що "досконалості Валієвої неможливо добитися нечесно, за допомогою якихось додаткових засобів, маніпуляцій".

Читайте також: Російські медалісти Олімпіади-2022 зустрілися з Путіним: хто був присутній

"Якщо він захищає Валієву до того, як завершився процес розслідування, як можна припускати, що цей процес є чесним?" – запитує Гіршленд.

Також президентка шкодує, що через цю ситуацію збірна США досі не отримала олімпійських медалей за командні змагання та не мала повноцінної церемонії нагородження. "На жаль, момент втрачено, – визнає Гіршленд. – Не думаю, що його можливо повернути. Тож зараз наша робота полягає в тому, щоб зробити все, аби створити новий момент".

Та, на відміну від Росії, за словами Гіршленд, керівництво США не планує відзначати командне досягнення американських фігуристів під час прийдешньої зустрічі з президентом Джо Байденом, оскільки їхня можлива перемога не є офіційною.

Крім того, керівниця НОК США переконана, що Росія має бути покарана що за війну проти України, що за допінгові махінації. Зокрема, Гіршленд розповіла, що її вразила присутність української збірної на Паралімпійських іграх-2022 у Пекіні всього через кілька днів після повномасштабного вторгнення Росії.

"Проти Росії мають бути застовані санкції. У чому це полягає та який повинно мати вигляд – це дискусія, яка триває в кожній спортивній організації, – сказала Гіршленд. – Я була присутня на церемонії відкриття Паралімпіади: коли українські спортсмени [вийшли на стадіон], у мене волосся стало дибки на руках. Мало хто настільки сильно це відчув, як я, оскільки не так багато людей у цій країні дивилися це по телевізору, не так багато були там. А я була. Це було гірко".

"Те, наскільки швидко всі [спортивні структури] об'єдналися навколо позиції, що вони [росіяни] мають бути усунуті, багато про що говорить, – додала Гіршленд. – Я не думаю, що це спричинено лише вторгненням в Україну".

Читайте також: "Хочу відчувати, що живу в Україні по праву". Український фігурист став волонтером під час війни

Що відомо

  • Після повномасштабного вторгнення Росії за підтримки Білорусі в Україну Міжнародний олімпійський комітет рекомендував усунути РФ і РБ від змагань або надати їм дозвіл виступати під нейтральним статусом, а також заборонити проведення змагань у цих країнах.
  • Міжнародні спортивні федерації масово запровадили рекомендовані санкції. Зокрема, у фігурному катанні в Росії забрали етап Гран-прі та безстроково усунули всіх росіян і білорусів від змагань.
  • На Олімпійських іграх-2022 Росія виступала без прапора та інших державних символів як покарання за масові порушення антидопінгових правил.
  • Тоді як росіяни заперечують провину Валієвої, МОК негативно відреагував на ситуацію, зокрема президент МОК Томас Бах засудив насильницьку атмосферу в команді фігуристки та закликав збільшити віковий ліміт у фігурному катанні.
  • Пункт щодо збільшення віку допуску до дорослих змагань до 17 років замість 15 розглядатиметься на наступному конгресі ISU в червні.
Читайте також: Вторгнення Росії в Україну, день 69. Текстовий онлайн
На початок