Валієва, яка в цьому сезоні не програла жодного змагання, може втратити командне "золото" й можливість поборотися за особисте. Але є ймовірність, що цього може не статися: пояснюємо, чому.
Міжнародне тестингове агентство (ITA) офіційно підтвердило, що в збірній ОКР з фігурного катання було виявлено порушення антидопінгових правил. Допінг знайшли в лідерки жіночої команди й головної фаворитки на "золото" в цьому виді програми – 15-річної Каміли Валієвої.
Позитивний результат дала проба, яку взяли під час чемпіонату Росії 25 грудня 2021 року. У ній виявили заборонений антиангінальний препарат триметазидин, що дозволяє серцю краще засвоювати кисень.
Перша інформація про те, що в команді є підозра на допінг, з'явилася після того, як було перенесено церемонію нагородження в командному турнірі. У ньому перемогла саме ОКР, а Валієва очолила турнірну таблицію що в короткій, що в довільній програмах серед жінок.
Читайте також: Збірну ОКР можуть позбавити "золота" у фігурному катанні. Є підозра на допінг: що відбувається
Тоді про допінг заговорили одразу в кількох ЗМІ, а в Міжнародному союзі ковзанярів (ISU) та Міжнародному олімпійському комітеті (МОК) заявили, що затримка була пов'язана з "правовим питанням".
Чи будуть якісь наслідки для Валієвої
Як пояснює ITA, допінг-справами на чемпіонаті Росії опікувалося Російське антидопінгове агентство (RUSADA), а отже МОК та ITA не мають повноважень щодо цієї справи. Нагадаємо, що RUSADA має повноваження лише на внутрішніх стартах, проте WADA досі не поновило організацію як свого повноцінного члена.
Після того, як 8 лютого прийшов результат аналізу проби фігуристки, її було тимчасово усунено від змагань і будь-яких спортивних активностей.
Проте Валієва подала апеляцію на це рішення, і 9 лютого дисциплінарний антидопінговий комітет RUSADA скасував усунення фігуристки, а отже дав дозвіл на участь у Олімпіаді. Про причини ITA обіцяє повідомити "причетним" пізніше.
Тепер WADA, ISU, RUSADA і МОК мають право подати апеляцію на це рішення до Спортивного арбітражного суду (CAS). Уже відомо, що МОК саме це й робитиме вже під час Олімпіади, не чекаючи на остаточне рішення RUSADA, щоб розібратися з ситуацією до того, як розпочнуться особисті жіночі змагання (15 лютого).
Також RUSADA проситиме відкрити пробу "Б" Валієвої, щоб переконатися в позитивному результаті допінг-тесту фігуристки.
Крім того, згідно правил Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA), Валієва є "захищеною особою", оскільки вона молодше 16 років. Це означає, що її ідентичність могли не розголошувати, а суворість покарання таких осіб може бути нижчою, ніж за звичайних обставин. Проте через те, що інформація про Валієву стала публічною та викликала резонанас, ITA ухвалила рішення підтвердити, що мова саме про цю фігуристку.
Доля участі Валієвої в змаганнях, медалей командного олімпійського турніру, а також чемпіонату Європи, який відбувся після чемпіонату Росії, буде відома лише після фінального рішення щодо допінг-справи Валієвої. Наразі результати лишаються незмінними.
Читайте також: На Олімпіаді-2022 виявлено перший позитивний допінг-тест: що про це відомо
Що відомо
- Уже треті Олімпійські ігри поспіль (2018, 2021, 2022) на збірну Росії накладають часткові санкції як покарання за масові порушення антидопінгових правил та організовану державою допінг-програму. Зараз ця збірна не має права виступати на Іграх під назвою "Росія" та використовувати російські прапор і гімн.
- Перший підтверджений допінг-тест на цих Іграх було виявлено в іранського гірськолижника Хусейна Савеха-Шемшакі.
- На початку минулих зимових Олімпійських ігор-2018 у Пхьончхані команду ОАРОлімпійських атлетів Росії позбавили медалі на початку Олімпіади. Позитивний допінг-тест тоді виявили в керлінгіста Алєксандра Крушельницького. Через це в нього та Анастасії Бризгалової забрали "бронзу" в змішаних парах.
Читайте також: Фігурист Шмуратко відмовився давати коментар російською мовою на Олімпіаді-2022: як він це пояснив
Хто така Каміла Валієва
- 15-річна російська фігуристка, дебютантка Олімпійських ігор.
- Чемпіонка Європи 2022 року, чемпіонка світу серед юніорів 2020 року.
- Дебютувала на дорослому рівні в сезоні 2021/22 і не програла жодних змагань, у яких брала участь.
- Чинна володарка трьох світових рекордів у жіночому фігурному катанні: в короткій (90.45 бала) і довільній (185.29) програмах та за сумою балів (272.71).
Де дивитись Олімпіаду-2022
Офіційним транслятором змагань в Україні є Суспільне: пряма трансляція Олімпіади-2022 на телеканалі UA: Перший та сайті Суспільне Спорт.
Для перегляду Олімпіади-2022 на сайті потрібно буде авторизуватися: зробити це можна через одну із соцмереж або поштову скриньку.
Читайте також: Американський фігурист Нейтан Чен встановив світовий рекорд на Олімпіаді-2022: відео