Розгляд та голосування за законопроєкт про заборону релігійних організацій, які пов'язані з РФ — перенесли на серпень. Про що цей документ, пояснила народна депутатка від Рівненщини Соломія Бобровська на прикладі Свято-Троїцького монастиря в Корці. Він має статус ставропігійного і напряму підпорядковується російській православній церкві.
Про законопроєкт щодо заборони УПЦ МП Соломія Бобровська розповіла в етері Суспільне. Студія.
23 липня частина народних депутатів заблокувала трибуну ВР, вимагаючи включити до порядку денного проєкт закону №8371. Він стосується заборони релігійних організацій, пов'язаних з Росією.
Зі слів Соломії Бобровської, це питання мають розглянути на наступному пленарному засіданні:
"Ми попередньо зібрали 226 голосів на підписному листі, щоб цей законопроєкт внесли в порядок денний. Потім виникло питання про 240 голосів, потім — про правки. Для мене все це — затягування процесу".
Далі депутатка навела приклад зі Свято-Троїцьким жіночим монастирем в Корці. Він має статус ставропігійного і напряму підпорядковується російській православній церкві.
На порталі YouControl в даних про Корецький жіночий монастир зазначено, що в них орган управління — патріарх і священний синод РПЦ. У переліку засновників — "Священний сінод Руської православної церкви". Адреса засновника: РФ, м. Москва, пров. Чистий, 5.
"Невже на третій рік повномасштабної війни це нормально і припустимо? Ті люди в парламенті, які відтягують цей законопроєкт, виглядають, ніби вони чекають "русского міра". Прийняття цього законопроєкту може бути історичним. І запустить процес виявлення зв'язків з РФ. Законопроєкт торкнеться всіх релігійних організацій, де виявлять будь-які зв'язки з агресором. Цей закон жодним чином не зачіпає віру. Це про релігійні організації, які діють на території України, як і будь-який інший бізнес", — зауважила народна обраниця.
Голова комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики, який готував цей законопроєкт, Микита Потураєв зазначив — те, що в серпні ВР розпочне засідання з розгляду законопроєкту №8371 — це вже перемога:
"Щонайменше 240 депутатів вчора були готові голосувати за законопроєкт. Це більшість ВР. Було б добре, якби проголосували за це вчора, але Погоджувальна рада попросила нас ще раз проконсультуватися, може, якісь поправки внести. Хоча ми не бачимо в цьому необхідності, адже вважаємо, що досягнули вже всіх компромісів. Погоджувальна рада говорить про критику з США. Вона справді була — про рівень незалежності комісії. Ми маємо деякі ідеї з цього приводу. Якщо можна буде внести правки без шкоди для закону та затягування, то ми це зробимо".
У сесійній залі Верховної Ради 23 липня виступив з трибуни нардеп із Рівненщини — Олександр Аліксійчук. Він висловив обурення з приводу затягування процесу голосування.
"У мене питання: кого захищають люди, які не хочуть підтримати цей законопроєкт? Україну чи Росію? Тих, хто прийшов з-за поребрика, чи тих, хто вас захищає, щоб ви у ВР приймали правильні рішення? Мене дивує відповідь: "я поза релігією". А ви читали цей законопроєкт? Він не про заборону релігії, він про заборону РПЦ в Україні" — звернувся до колег Олександр Аліксійчук.
Далі депутат нагадав, що Парламентська асамблея Ради Європи в своїй резолюції назвала керівництво РПЦ — співучасниками терористичного режиму Путіна:
"Цей режим благословляє у своїх церквах солдатів, які йдуть вбивати ваших родичів, сусідів, знайомих. Законопроєкт точно повторює цю резолюцію. Це законопроєкт про національну безпеку. І не треба розповсюджувати брехню, що людям заборонять ходити в церкви. Не заборонять".
Що відомо про заборону УПЦ МП в Україні
У реєстрі релігійних організацій та офіційних документах Українська православна церква не має приставки Московський патріархат. Назву УПЦ (МП) ще можна побачити у звіті Державної служби України з питань етнополітики та свободи совісті за 2021 рік.
Навесні 2022 року УПЦ Московського патріархату внесли зміни у свій Статут, щоб відмежувати УПЦ від РПЦ. Попри це, релігієзнавча експертиза Держслужби з питань свободи совісті засвідчила: УПЦ є структурним підрозділом Російської православної церкви.
Депутати Хмельницької міськради позбавили права на користування УПЦ МП територією Свято-Покровського собору, де сталася сутичка між колишнім військовим та священнослужителем. Рішення підтримали одноголосно. Також на сесії заборонили усім релігійним організаціям УПЦ МП користуватись земельними ділянками, які перебувають в комунальній власності громади.
Митрополит УПЦ МП Онуфрій та ще понад 20 священнослужителів церкви мають російське громадянство, мовиться в розслідуванні "Української правди". В УПЦ МП назвали цю інформацію "недостовірною та маніпулятивною" і заявили, що митрополит Онуфрій є громадянином України від народження і паспортами інших держав не володіє.
Митрополит УПЦ МП Онуфрій визнав, що мав російський паспорт, однак начебто ніколи ним "не цікавився", а після вторгнення РФ в Україну "полишив російське громадянство.
Депутати Рівненської облради на позачерговій сесії проголосували за заборону УПЦ МП на території області. Також вони звернулись до Кабміну із проханням припинити договори оренди з релігійними організаціями, які не виконують вимоги українського законодавства.
Діяльність УПЦ МП також заборонили на Волині — за рішення одноголосно проголосували депутати облради.
19 жовтня 2023 року Верховна рада підтримала у першому читанні законопроєкт про заборону релігійних організацій, які пов'язані з Росією. Зокрема Української православної церкви МП.
5 березня 2024 року Комітет ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики рекомендував парламенту ухвалити законопроєкт у другому читанні.
Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook