Накопичувальна пенсія: чи можуть її запровадити у воєнний стан, пояснює експерт

Накопичувальна пенсія: чи можуть її запровадити у воєнний стан, пояснює експерт

Підготовчий етап до запровадження обов'язкової накопичувальної пенсії планують завершити до 2025 року. Солідарна система при цьому не зникне.

Про те, що таке накопичувальна система та за якими принципами вона працює, розповів експерт з пенсійних питань Сергій Коробкін в етері "Суспільне. Спротив"

Як працює накопичувальна система

Пенсійна система України складається із трьох рівнів: солідарного, обов'язкового накопичувального та недержавного пенсійного забезпечення. У такому вигляді систему започаткували ще у 2004 році, ухваливши закони "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і "Про недержавне пенсійне забезпечення". Але у Верховній Раді ще не ухвалили формального рішення щодо старту накопичувального.

"Є у нас нині солідарна система, тобто людина працює, сплачує податки в загальний бюджет і потім, якщо хтось досягає пенсійного віку, має право з цього бюджету отримувати частку своєї пенсії.

Накопичувальна система передбачає, що частина пенсійного податку іде в солідарну систему, тобто в загальний бюджет, а частина — на персональний рахунок, накопичується протягом життя і потім вам з відсотками має виплачуватись. Плюс такої системи в тому, що він може передаватися в спадок, якщо людина померла, не дожила до пенсії або тільки вийшла на пенсію і не встигла її отримати. Але інше питання — це економічні чинники й взагалі, наскільки в нинішніх умовах реально цю систему ввести", — зазначив експерт.

Труднощі у запровадженні накопичувальної системи

Сергій Коробкін зазначив:

"Жоден уряд впродовж останніх 20 років не зміг запровадити остаточно цю систему, хоча вона навіть прописана в законодавстві. Коли були експертні обговорення протягом останніх кількох років був один законопроєкт, його потім відхилили самі ж автори, не змогли остаточно домовитись. Вийшла нова версія, вона опрацьовується. Я чув експертні обговорення з цього приводу — навіть якщо ухвалять закон, то потрібно ще рік або навіть два, щоб остаточно ухвалити ще підзаконні акти, тобто додаткові рішення Кабміну.

Це одне підготовче питання, а друге — це питання економіки, де взяти гроші. Якщо ми беремо податок, сьогодні єдиний соціальний внесок треба сплачувати, де брати частину податку на накопичувальну пенсію. Чи врізати наявний податок і частину від нього відкладати в накопичувальну систему. Тоді нинішніх грошей не буде на щось вистачати. Або запроваджувати новий податок і в останньому проєкті накопичувальної системи, який був, передбачено, що перші три роки держава має частину від себе додавати, наповнювати рахунки, щоб не лягало це на роботодавців, на людей. Але сьогодні колосальний дефіцит бюджету і поточні пенсії нема з чого виплачувати без міжнародної допомоги. Тому запровадити це на сьогодні — дуже складно".

Збереження грошей на рахунках

Експерт також додав:

"Багато років має пройти, щоб ми зрозуміли, чи система працює, наскільки гарно і чи збережуться гроші. Не те щоб їх примножити, а хоча б, щоб їх не з'їла інфляція чи не вкрали, або інше.

В теорії сама система цікава, працює в багатьох країнах світу, хоча і не у всіх країнах прижилась. Коли ці гроші будуть накопичені на рахунках, їх треба кудись вкладати, щоб вони давали відсоток. Куди їх вкладати в умовах війни — незрозуміло. Хоча оптимісти кажуть, що коли війна закінчиться, то країна почне відновлюватись, буде куди робити інвестиції і таким чином можна швидко акумулювати ці первинні накопичення".

Суспільне Рівне в Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок