Перейти до основного змісту
Накопичувальні пенсії: що передбачає законопроєкт, який подали у Верховну раду

Накопичувальні пенсії: що передбачає законопроєкт, який подали у Верховну раду

Накопичувальні пенсії: що передбачає законопроєкт, який подали у Верховну раду
. Фото ілюстративне / УНІАН

У Верховній раді зареєстрували законопроєкт про загальнообов'язкове накопичувальне пенсійне забезпечення. Згідно із пояснювальною запискою, це документ, який дозволить здійснювати громадянам додаткові індивідуальні пенсійні накопичення на старість. Солідарна пенсійна система, за якою роботодавці платять внески за працівника до ПФУ, при цьому залишиться.

Станом на 20 квітня законопроєкт перебуває на розгляді в профільному комітеті. Що передбачає цей документ, в етері Суспільне. Спротив розповіла його співавторка Леся Забуранна.

— Чому потрібно вводити обов'язкову накопичувальну систему пенсійного забезпечення?

— По перше, через традиційний дефіцит пенсійного фонду, який постійно дотується із державного бюджету. А друге — це те, що на сьогодні кожний третій українець є пенсіонером. І тому, відповідно, ми маємо, як і у всіх європейських країнах, створити багаторівневу систему пенсійного забезпечення, яка, з одного боку, дозволить людям після виходу на пенсію отримувати більш достойний рівень виплат, з іншого — вирішить макроекономічну проблему, зокрема, постійне дотування і дефіцит пенсійного фонду. Це є альтернативна система, яку планується запроваджувати поступово. Зокрема, у 2023 році передбачається, що роботодавець буде сплачувати 1,5%, в 2024 — 2% і так дійде до 3%. Співфінансування держави буде у тому ж обсязі. І таким чином це створить додаткові умови й можливості для людей, які досягнуть пенсійного віку. По-перше, мати гарантовані виплати, по друге, мати можливість їх збільшення.

— Ідеться про додаткове навантаження на роботодавця, чи ці гроші будуть мінусувати від зарплатні працівника?

— Це додаткове буде навантаження роботодавця, який від заробітної плати працівника буде сплачувати оці 1,5-2-3%. Якщо людина матиме бажання також взяти участь у сплаті додаткових коштів, щоб в перспективі збільшити своїх накопичень, то тоді людина від своєї заробітної плати буде відраховувати ці відсотки. Але це не є обов'язковим.

— Як за таких умов діятиме солідарна система?

— ЄСВ не змінюється. Солідарна залишається і, думаю, що вона буде існувати ще тривалий час. При цьому, створюємо передумови для дворівневої системи пенсійного забезпечення і формування можливих накопичень.

— Як держава збирається захищати ці пенсійні накопичення, наприклад, від інфляції?

— Для цього є перший базовий законопроєкт, який ми зараз обговорюємо, надалі, звичайно, будуть прийняті й інші регуляторні акти, які дозволять визначити чіткі критерії до недержавних пенсійних фондів, які максимально знизять ризики їх довгострокового функціонування.

— Тобто з цією накопичувальною системою працюватимуть саме недержавні пенсійні фонди?

— З накопичувальною — так. Це класична модель дворівневої системи. Даний законопроєкт визначає основні засади, далі ми будемо доопрацьовувати законодавчу базу, відповідно вибудовувати критерії, які будуть вказувати на ризикостійкість даних організацій і працювати з тим, щоб, знову ж таки, були державні гарантії, які дозволять убезпечити людей від інвестування в ці установи.

— Якщо людина працює неофіційно, хто буде сплачувати ці внески?

Торік був проголосований законопроєкт, я є його співавторкою, який дає можливість не лише неофіційно працевлаштованим людям, а й громадянам, які через війну перебувають у неоплачуваній відпустці за кордоном і мають там роботу чи соціальні виплати, сплачувати мінімальний ЄСВ самостійно через додаток Дія. Також додатково сплачувати ЄСВ може й людина, яка працює, але хоче вийти на більш високий рівень пенсії. Тобто вже на сьогодні така можливість існує.

— Як вважаєте, коли законопроєкт зможуть розглянути у сесійній залі і чи є серед депутатів повна підтримка такого документа?

— Зараз він перебуває у профільному комітеті, бо саме там його, в першу чергу, мають розглянути і схвалити. А щодо питання створення комбінованої системи — це, на мій погляд, є компромісна історія. Бо не відмовляємося від існуючої солідарної системи, водночас пропонуючи поступове її реформування. Тому, сподіваюся, отримаємо підтримку колег.

Читайте також

  • "Люди заслуговують пам'яті": як ліквідатори аварії на ЧАЕС реагують на недороблений пам'ятник у Рівному
  • У Поминальну неділю збільшать кількість громадського транспорту до кладовища Нове у Рівному
  • "Щоб мали більше сил, віри й хисту": у Рівному майстриня вишиває військовим сорочки-обереги

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

Топ дня

Вибір редакції

На початок