У Рівному пропонують створити музей на честь художника УПА Ніла Хасевича. Як це бачать ініціатори

У Рівному пропонують створити музей на честь художника УПА Ніла Хасевича. Як це бачать ініціатори

У Рівному пропонують створити музей на честь художника УПА Ніла Хасевича. Як це бачать ініціатори
. Микола Бендюк презентує ідею створення музею на честь Ніла Хасевича/Фото: Суспільне Рівне

У Рівному мистецтвознавець Микола Бендюк та керівник “Мануфактури креативних індустрій” Олександр Гребенюк презентували концепцію створення музею на честь художника УПА — Ніла Хасевича. 16 березня її представили перед депутатами міської ради.

Експонатами музею, зокрема, стануть листівки з різних приватних колекцій, каже Микола Бендюк.

“Ніл Хасевич — художник, про якого багато говорили за кордоном, і зовсім не знали в нас в Україні. Це художник, який від початку створення УПА і до 1952 року, коли його вбили, сформував візуалізацію всього образу УПА, яку ми зараз бачимо в нашій армії, яка воює", — каже ініціатор створення музею ім.Н.Хасевича Микола Бендюк.

З його слів, якщо виділять приміщення — його підлаштують під музей:

"Музей повинен мати екскурсовода, наглядача, який буде відкривати-закривати музей, а популяризувати музей будемо всі разом. Тому міська рада має долучитися, якщо хоче мати міський музей художника світового рівня — Ніла Хасевича".

На обговоренні депутати запропонували розмістити музей в колишньому будинку Басі Каган на вулиці Симона Петлюри, це одне з трьох приміщень, яка займає обласна дитяча бібліотека.

"Як тільки дадуть нам приміщення, тоді ми розробимо під те приміщення концепцію, і тоді ми там зробимо експозицію. Поки терміни — невідомі", — сказав Микола Бендюк.

Читайте також: В сільській хаті на Рівненщині виявили оригінали Ніла Хасевича. Куди передадуть знахідки

Приміщення на вулиці Симона Петлюри знаходиться на балансі обласної ради. Аби створити там міський музей, депутати Рівнеради планують звернутися до балансоутримувача для погодження пропозиції.

Водночас Суспільне на початку березня повідомляло, що обласна рада має намір оптимізувати мережу дитячої бібліотеки, а у колишньому будинку Басі Каган, можливо, облаштувати Будинок Європи для прийому різних делегацій.

Детальніше про будівлю на Петлюри

Згідно з історичною довідкою на фасаді будівлі на Петлюри, це будинок у стилі яскраво вираженого раціоналістичного модерну, споруджений у 1929 році і був власністю Басі-Фрейди Каган, яка займалася торгівлею промислових товарів.

Рівне музей Хасевича
Колаж: Суспільне Рівне, фото: сайт "Діти в місті", Facebook Галини Кульчинської

З початком Другої світової війни власниця зникла з міста і будинок був націоналізований новою радянською владою. До 1941 року тут мешкали сім'ї радянських військових офіцерів, прокурорів, а німецькі окупанти у 1941-1944 роках в цьому будинку розмістили казино.

З 1954 року до сьогодні в колишньому приватному особняку Басі Каган працює бібліотека для дітей. Будинок має статус пам’ятки архітектури та містобудування й знаходиться під охороною держави.

Хто такий Ніл Хасевич

Ніл Хасевич – член ОУН-УПА, засновник підпільної школи художників-графіків. Він створив візуальний образ українського підпілля.

Народився 25 листопада 1905 року і в селі Дюксин на Рівненщині. Ще у дитинстві він втратив ногу, втім, це лише зміцнило його дух. Хасевич писав: "Я не можу битися зброєю, але б’юся різцем і долотом. Я, каліка, б’юся в той час, коли багато сильних і здорових людей в світі навіть не вірять, що така боротьба взагалі можлива. Я хочу, щоб світ знав, що визвольна боротьба триває, що українці б’ються."

Читайте також: НеВідомий Хасевич з бідона УПА: презентували виявлений альбом митця з Рівненщини

Ніл Хасевич керував друкарнею повстанців, готував ілюстрації до сатиричних журналів УПА, оформляв листівки, малював карикатури, за що його і розшукували спочатку гестапівці, а згодом енкавеесівці. Історики підрахували, що загалом, у криївках він провів дев'ять років. У криївці він і загинув під час бою з військами НКВС у березні 1952 року, сталося це у селі Сухівці Рівненського району.

Читайте також

  • Капремонти та реконструкції у Рівному: мер затвердив перелік об'єктів і вулиць
  • У Рівному презентували десятий том видання "Реабілітовані історією. Рівненщина"
  • Ціни на продукти: експерт розповів, чому здорожчали овочі, а яйця здешевшали

Читайте і дивіться Суспільне Рівне на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок