Місяць дії нового закону про мобілізацію: як його виконують на Полтавщині

Місяць дії нового закону про мобілізацію: як його виконують на Полтавщині

За місяць дії нового закону про мобілізацію на Полтавщині близько 15% військовозобов’язаних оновили персональні дані. Це така ж цифра, як і загалом по державі.

Відповідно до нового закону, оновити дані військовозобов’язані мають упродовж 60 днів. Через це біля територіальних центрів комплектування утворюються черги, а на працівників ТЦК та СП зросло навантаження. Про це Суспільному розповів речник Полтавського обласного ТЦК та СП Роман Істомін:

"Ті, хто приходить для уточнення даних, і ті, хто приходить за повістками, приймаються в той же день. Але дійсно знаю, що в один день громадянин може не потрапити. Стати в чергу і в той же день не потрапити до ТЦК та СП, ― на жаль, така проблема є".
Місяць дії нового закону про мобілізацію на Полтавщині: що відомо
Речник Полтавського обласного ТЦК та СП Роман Істомін під час брифінгу 13 червня. Суспільне Полтава

За новим законом, оновити дані військовозобов’язані можуть, зокрема, й у центрах надання адміністративних послуг. У полтавському ЦНАПі це зробили понад 3000 людей. Про це Суспільному розповіла заступниця голови Полтавської міськради Ольга Величко:

"У середньому це 160―200 осіб на день. На початку травня була трішки перевантажена і не добре працювала загальнонаціональна система оновлення даних. Але зараз вже майже владнали цю ситуацію. Є певні періоди перевантаження – це з 10:00 до 12:00".

Прийшов оновити дані у ЦНАП полтавець Олександр Гречаников. Із собою приніс ідентифікаційний код, паспорт та телефон для верифікації за номером.

Оновлення даних у ТЦК та ЦНАПі у Полтавській області: що змінилося за місяць
Полтавець Олександр Гречаников під час оновлення даних у ЦНАПі. Суспільне Полтава
"Хвилин 40 простояв у черзі, але через те, що була повітряна тривога. Але потім хвилин 20 простояв у черзі, поки дійшов до кабінки. А саме оновлення даних ― це хвилин 15, максимум, займає. Я в даний момент навчаюся, мені ще немає 25 років, повних 23, то на даному етапі маю форму 9форма довідки про студентів для отримання відстрочки під час здійснення військового обліку в ТЦК від свого університету", ― розповів Олександр Гречаников.

Більшість відвідувачів територіальних центрів комплектування та соцпідтримки приходять, щоб отримати відстрочку або бронювання, розповів речник обласного ТЦК та СП.

"Громадяни, які прибувають за повістками, приймаються в першу чергу. Окремо приймаються паралельно з ними громадяни, які записались в електронну чергу. Громадяни, які приходять для отримання відстрочки, приймаються за наявного часу", ― сказав Роман Істомін.
Що змінилося за місяць дії закону про мобілізацію у Полтавській області
Табло з номерами черги у ЦНАПі у Полтаві. Суспільне Полтава

Що відомо про законопроєкт щодо мобілізації

26 грудня 2023 року Кабмін вніс до Ради законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".

До цього президент Володимир Зеленський вказав, що під час обговорення питання стосовно закону про мобілізацію військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.

11 квітня український парламент у другому читанні ухвалив законопроєкт про мобілізацію. Депутати прийняли документ без норми про демобілізацію. 16 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію, ухвалений Верховною радою. Законну силу документ набуде 18 травня 2024 року.

Хто зобов’язаний та як оновити дані у ТЦК

18 травня 2024-го набрав чинності закон про мобілізацію. Зокрема, із 18 травня усі військовозобов'язані матимуть 60 днів для уточнення військово-облікових даних — адреси проживання та контактів. Зробити це можна у ТЦК та СП чи ЦНАП, при собі треба мати:

  • паспорт;
  • ідентифікаційний код;
  • військово-обліковий документ;
  • медичні довідки про хвороби, якщо такі є;
  • посвідчення водія (за наявності);
  • документи про освіту, склад сім'ї, а також документи, що підтверджують право на відстрочку, якщо такі є.

Також дані можна оновити в електронному кабінеті призовника "Резерв+". З 18 травня він працює у тестовому режимі, а у червні має запрацювати повноцінно. Дані фіксуватимуться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг".

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

На початок