Новий закон про мобілізацію: що чекає жителів Полтавщини за ухилення від мобілізації із 18 травня

Новий закон про мобілізацію: що чекає жителів Полтавщини за ухилення від мобілізації із 18 травня

18 травня на Полтавщині, як і загалом в Україні, набуде чинності новий закон про мобілізацію. Згідно з новими нормами законодавства, чоловіки віком від 18 до 60 років мають оновити свої облікові дані. Згідно зі змінами до кодексу про адміністративне правопорушення, майже у 6 разів зростуть штрафні санкції щодо порушення правил військового обліку. За не оновлення даних у ТЦК можуть скасувати й право на керування автівкою.

Що говорять юристи про новий закон про мобілізацію

На Полтавщині, як і в Україні загалом, триває мобілізація військовозобов'язаних від 18 до 60 років. Новий закон про мобілізацію, який підписав президент, набуде законної сили від 18 травня. Він передбачає низку змін. Зокрема, збільшаться штрафні санкції за порушення військового обліку та мобілізаційного процесу, розповів юрист Юрій Танасійчук.

"Штрафи фактично зростають у 5-6 разів. Раніше штраф за не оновлення даних був у межах 3400 гривень, в окремих випадках до 5 тисяч, у залежності повторно чи не повторно. То тепер первинний штраф буде 17 тисяч, наступний – 25 тисяч", — повідомив юрист Юрій Танасійчук.

юристка Дар'я Маліннікова
юристка Дар'я Маліннікова. Суспільне Полтава

"Якщо ми говоримо про статтю 210/1 Кодекс про адмінправопорушення, то тут також йде питання щодо порушення законодавства про оборону та мобілізацію. Тепер збільшили штрафи за ухилення від мобілізації. Для фізичних осіб передбачений штраф від 17 тисяч до 25 тисяч гривень. Для посадових та юридичних осіб – від 34 тисяч до 59 тисяч гривень", — повідомила юристка Дар’я Маліннікова.

Які штрафи за порушення нового закону про мобілізацію

За словами юристки, процедура штрафування порушників закону про мобілізацію стане простішою. Раніше накладав суд, тепер це зможуть робити терцентри комплектування та соцпідтримки.

"Можливо, через декілька місяців дійсно якісь зміни відбудуться. Але ж жорсткі закони теж можуть мати якусь протидію тих, до кого вони застосовуються. Деякі моменти, які є в законі, я не думаю, що всі масово почнуть його виконувати", — повідомив місцевий житель Олег Кручененко.

Як розповіла юристка Дар’я Маліннікова, в електронному реєстрі можуть також скасувати право на кермування авто, аж доки людина не оновить дані. Водійські права у такому разі не анульовуються.

"Вилучати авто в ухилянтів не будуть, тому що такі зміни не були підтримані у нас народними депутатами. Єдине, що буде, це обмеження у праві керування транспортним засобом",повідомила юристка Дар’я Маліннікова.

Що загрожує за ухилення від призову

За ухилення від призову до військової служби під час мобілізації може загрожувати і кримінальна відповідальність, розповів речик поліції області Юрій Сулаєв.

Юрій Сулаєв
Юрій Сулаєв, речник поліції Полтавщини. Суспільне Полтава

"Відповідальність за ухилення від призову до Збройних Сил України існувала і раніше. Просто відбулись певні уточнення і відбулись певні зміни в адміністративному законодавстві. Стаття 366 Кримінального кодексу України. Санкція цієї статті передбачає від 3 до 5 років позбавлення волі", — пояснив речник поліції Полтавщини Юрій Сулаєв.

За словами Юрія Сулаєва, з 1 січня цього року на Полтавщині розпочали 163 кримінальних провадження щодо ухилення від призову.

"42 кримінальних провадження були закриті у зв’язку з відсутністю складу кримінального правопорушення. У 31 випадку матеріали скеровані до суду для прийняття рішення судом. І на даний момент ще 90 кримінальних проваджень перебувають безпосередньо у процесі досудового розслідування", — пояснив речник поліції Полтавщини Юрій Сулаєв.

"Таке є можливим, якщо людина стала на військовий облік, визнана за висновками військово-лікарської комісії придатною до військової служби, і в той же час вона ухиляється від отримання повістки бойової для відправлення на навчання", повідомила юристка Дар’я Маліннікова.

Як оновлювати дані військовозобов'язаним

Із 18 травня можливостей оновити дані має стати більше, говорить юрист Юрій Танасійчук. Окрім ТЦК та СП, це можна буде зробити у центрах надання адміністративних послуг чи в електронному кабінеті військовозобов’язаного.

Володимир Нестеров
Володимир Нестеров. Суспільне Полтава

"Є обов’язок, визначений законом. Хочеться нам цього чи не хочеться. Встановлений у березні 2022-го року. Це вимушені заходи держави для того, щоб зберегти себе", повідомив юрист Юрій Танасійчук.

"Повинні Україну захищати усі. Не кажу від мала до велика, а тому, кому по закону потрібно, захищати повинні. Ситуація на фронті не зміниться. Тих, кого призвуть, треба ще підготувати. місцевий житель Володимир Нестеров.

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook | TikTok

На початок