"Ударить по «рускому міру»: полтавець Тарас Шамайда про закон щодо заборони пропаганди російської імперської політики

"Ударить по «рускому міру»: полтавець Тарас Шамайда про закон щодо заборони пропаганди російської імперської політики

"Ударить по «рускому міру»: полтавець Тарас Шамайда про закон щодо заборони пропаганди російської імперської політики
. Суспільне Полтава

Президент Володимир Зеленський підписав закон "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії". Цей документ наряду із законами про декомунізацію має прибрати з громадського простору українських населених пунктів імперськц маркери. Одним з фахівців, які працювали над законопроєктом, був і полтавець Тарас Шамайда - координатор руху «Простір свободи». В ефірі Українського радіо «Полтава» він розповів про завдання закону.

На думку Тараса Шамайди, правова база була необхідна для усунення російських символів.

Російська колонізація тривала сотні років, і Росія маркувала територію України різними назвами і символами, починаючи від царів, катів і закінчуючи тими, хто оспівував імперську політику, всіма "пушкіними", "булгаковими" і так далі. Тому потрібна була правова база, щоб процес, який почався знизу, процес усунення символів, перейменування вулиць, усунення пам’ятників, його важливо ввести в законодавче русло. Щоб кожен орган місцевого самоврядування знав, що саме є символом імперської політики і як ці символи усунути з громадського простору.

Не зважаючи на маніпуляції популістів, мова про радикальні дії щодо українства в законі не йде, вважає Шамайда.

Якби ми в законі просто записали, що публічний простір звільняється від пам’ятників і назв, пов’язаних з усіма чиновниками імперськими або з військовослужбовцями імперської армії, то сюди б потрапив Іван Котляревський і навіть Тарас Шевченко, який був солдатом царської армії. Забороняється оцим законом пропаганда російської імперської політики, заходів, які були спрямовані на підкорення, експлуатацію і асиміляцію українського народу. Є винятки. Якщо особа пов’язана із захистом культурних прав українського народу, політичних прав, із розвитком української національної державності, української культури, то ці особи не підпадають під це визначення.

Монумент Слави у центрі Полтави - один з тих, навколо якого найбільше обговорень щодо його майбутнього. І мова не лише про майбутнє самого пам’ятника, але і про те, що повинне бути на його місці в разі демонтажу. Адже під статус «нейтрального» він навряд чи підпадає, сказав Тарас Шамайда.

Цей пам’ятник, поставлений Російською імперією, як символ поневолення України. Він поставлений, як новий центр міста, імперський центр. Тому, безумовно, у такому вигляді він там не може залишатися, справа не в тому, сколупати якісь цифри, чи ні. Всім цим штукам, пов’язаним з Полтавською битвою, місце в музеї Полтавської битви, на щастя, є такий музей. Дуже б не хотілося, щоб звільнивши простір, туди натикали якогось примітиву. Такі місця, як центр Полтави, вони гідні того, щоб були оголошені серйозні міжнародні конкурси, щоб були митці з усього світу, журі ( не чиновники, а люди, які реально розбираються в мистецтві). Це має бути гідне Полтави і в майбутніх сторіччях буде прикрашати наше місто.

Повністю інтерв’ю з координатором руху «Простір свободи» Тарасом Шамайдою слухайте за посиланням

Читайте також

«Закон було виконано неякісно»: як відбувається декомунізація пам’ятників на Полтавщині

Читайте і дивіться Суспільне Полтава на платформах:

Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок