Деімперіалізація Полтави: архітектор Артур Ароян про демонтаж пам’ятників

Деімперіалізація Полтави: архітектор Артур Ароян про демонтаж пам’ятників

Деімперіалізація Полтави: архітектор Артур Ароян про демонтаж пам’ятників
Суспільне Полтава

Процедура демонтажу пам’ятників у Полтаві, які пов’язані з імперською та радянською історією, має відбуватися поступово. Також необхідні зміни у законодавстві. Про це в ефірі “Українського радіо “Лтава” розповів архітектор, краєзнавець, член ГО «Збережемо Полтаву» Артур Ароян.

У Полтаві необхідно демонтувати пам’ятники, які пов’язані з імперською та радянською історією. Про це під час візиту 4 лютого в обласний центр повідомив міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. Радила це зробити і експертна рада при Мінкульті. Відповідні механізми має напрацювати місцева влада.

На думку полтавського архітектора та краєзнавця Артура Арояна, цей процес повинен відбуватися поступово. Зокрема, потрібно врахувати і думки полтавців.

І другий важливий момент – це доля пам’ятників доби імперії у міському просторі. Адже всі вони є пам’ятками різного охоронного статусу, і незалежно від того, як ми сприймаємо їх з точки зору ідеології, історії, вони залишаються, наприклад, пам’ятками монументального мистецтва.

Суперечки довкола цих питань виникають і через відсутність відповідного законодавства.

Міська рада може проголосувати, а далі хто має виконати? Повинні бути законні підстави для демонтажу певного об’єкта. Тому, що ці пам’ятники охороняються Законом України «Про охорону культурної спадщини». А новий закон, що має бути прийняти, внесе зміни до окремих статей Закону «Про охорону культурної спадщини», що даватиме змогу у правовому полі здійснювати переміщення того чи іншого об’єкта.

На думку архітектора, пам’ятники, які символізують імперську добу, потрібно не лише прибрати з міського простору, а й замінити на українські.

Мова йде про Соборний майдан, власне, саму вулицю Соборності, Пилипа Орлика. Там є окремі об’єкти, але вони не створюють між собою цілісного ансамблю. Там багато новобудов, і тому немає відчуття, що це найстаріша частина міста. Можна, наприклад, говорити про пам’ятник Магдебурзькому праву, що мала Полтава, пам’ятник Пилипу Орлику або діячам козацької старшини чи тодішньої інтелігенції.

Більше слухайте в інтерв’ю Українському радіо «ЛТАВА».

Читайте також

У Полтавській громаді перейменували топоніми першої черги

На початок