На залізничний вокзал у Полтаві привезли евакуйованих із Сум людей. Далі частина із них поїздом відправиться на захід України. Про це повідомив начальник Полтавської обласної військової адміністрації Дмитро Лунін.
На залізничний вокзал "Полтава-Південна" 8 березня близько 21:00 привезли людей із Сум, яких евакуювали через обстріли у місті. Це 2 100 людей. Із них – 1 100 студентів з Індії та Китаю.
"Дорога спокійна. Дуже страшно, коли їхали, поруч колона з нами розминалася. І дуже страшно з маленькою дитиною. Плануємо їхати на Львів. Тут усе тихо. У Сумах дуже страшно", – каже жителька Сум Аліна Василець.
"Було тяжко. Там війна, там бомби падали на заводи, на електростанції. Були дні, коли не було електроенергії взагалі, води не було один-два дні. У підвалі ховалися. Щодня по два-три рази. Коли вмикається сирена, ми ховалися до підвалу. На Львів, потім до Румунії. Сказали, щоб відправлялися до Румунії, звідти відправляється літак і на Батьківщину", – розповідає студент з Йорданії Аль-шаер махмуд.
Із Сум перша колона із близько 20 автобусів виїхала орієнтовно о 9:30, а на територію Полтавщини заїхала о 12:44, повідомив Дмитро Лунін.
"Що стосується другої колони, то 51 автобус який виїхав з Лохвиці. Близько 800 автівок пройшло з другою колоною, зайшли у Полтавську область. Друга колона – це близько 4-5 тисяч осіб. Мешканці Сумщини, які хочуть залишитись у Полтаві, будуть розташовані. Усім іншим буде надана можливість поїхати далі на захід України або залізницею, або своїм власним транспортом", – говорить начальник Полтавської обласної військової адміністрації Дмитро Лунін.
Евакуйованих нагодували. Іноземців поїздом відправлять до Львова, а жителі Сум за бажанням можуть залишитися на Полтавщині.
Маршрут гуманітарного коридору пролягав через Суми, Голубівку, Лохвицю, Лубни, Полтаву. Цей маршрут погоджений українською та російською сторонами. Режим тиші оголосили з 9:00 до 21:00 за київським часом. У складі колони були представники Червоного Хреста та медики.
"Три електрички готові перевезти 2 500 людей до західної України. Перш за все, це Львів, а далі по запиту нашої влади ми готові організувати проїзди до Польщі, у сусідні країни або люди залишаться у Львові. У нас усі потяги зараз рухаються заповільнено. Це зроблено для того, щоб уникнути у разі диверсії травм для наших пасажирів. Вони прибудуть до Львова завтра зранку", – каже голова правління АТ "Укрзалізниця" Олександр Камишін.
Крім того, колона автобусів, яку відправили до Сум із Полтавщини, доставила 20 тонн допомоги – це їжа та ліки. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив начальник обласної військової адміністрації Дмитро Лунін.
Друга колона із 39 автобусів із Сум рушила близько 16:00, а межу Полтавської області перетнули о 19:30. У Полтаву вони прибули о 3:30 9 березня.
Що відомо:
- Уранці 24 лютого президент Росії Володимир Путін виступив з екстреним зверненням до громадян, в якому повідомив про рішення щодо початку військової операції на Донбасі.
- Президент Володимир Зеленський оголосив про запровадження воєнного стану по всій Україні. Верховна Рада проголосувала за запровадження воєнного стану.
- 6 березня відбувалися перемовини між Україною і РФ за участі міжнародних організацій щодо можливості забезпечення гуманітарних коридорів.
- Російська сторона погодилась відкрити гуманітарні коридори із 10:00 7 березня для евакуації цивільного населення з українських міст, пропонуючи при цьому вивезти мешканців Києва та інших міст на територію РФ. Українська сторона запропонувала евакуювати людей із Сум у напрямку Полтави.