Після підписання "зернових угод" в Україні активно готуються до вивезення зерна через Чорне море. Перше судно зі збіжжям має відправитися до кінця цього тижня. Політичні аналітики твердять – за транзитом зараз стежить весь світ. Проте долучитися до відправки хочуть не всі представники сільськогосподарської галузі. Аби розібратися в ситуації, Суспільне поспілкувалося з фермерами та зернотрейдерами й дізналося, з якими складнощами зіштовхуються аграрії під час війни.
Почесний Президент Асоціації фермерів України та власник господарства на Кіровоградщині Микола Стрижак розповідає: відправляти зараз зерно до портів "Великої Одеси" просто не вигідно:
"Вартість транспортування зерна з Кіровоградської області зросла у 4 рази. Якщо в мирний час ми сплачували 700 гривень за тонну, а тепер треба заплатити від 2500 до 3000 гривень. Але з’явилися й інші витрати. На терміналах тепер черги, тож якщо наймаєш вантажівку, треба сплачувати ще й простоювання авто. І в підсумку вартість зерна для маленького фермера не покриває витрати".
Черги на терміналах, де зберігається зерно до відправки у море, виникли через збільшення попиту на продаж врожаю, пояснює Стрижак. Чекати на перевалку іноді доводиться кілька діб. За словами почесного президента Асоціації фермерів України, зараз до портів звозять зерно переважно агрохолдинги. Власники невеликих підприємств чекають кращої ціни. Це підтверджує Валерій Котенко, фермер з Одещини:
"2500 гривень – це не ціна. Ми на посів більше витрачаємо, ніж отримуємо за реалізацію. Щоб відбитися, треба, щоб вартість була хоча б як минулого року – 150 доларів за тонну. Хто може перечекати – чекає. Але це люди мають запас грошей та місце, де зерно можна зберігати".

Важче стало не тільки продати пшеницю, а й посіяти. Вартість пального зросла вдвічі, каже Котенко. Ціна на добрива теж зросла. Якщо минулого року комплексні добрива коштували 11 тисяч гривень за тонну, то цього року ціна сягає 40 тисяч, розповідає Валерій. Крім того, важче стало обробляти зерно від шкідників. За словами одеського фермера, Україна майже не виробляє потрібних препаратів, тож через збільшення вартості доставки ця стаття витрат теж зросла.
На початку війни на міжнародному ринку вартість зерна суттєво підскочила. Про це говорить зернотрейдер Володимир Кошельник. Тепер, коли український врожай починає виходити на торги, йому доводиться конкурувати з європейським та північноамериканським:
"Якщо раніше наша компанія експортувала 1 000 тонн на місяць, то тепер мова йде про 100 тонн. Якщо зерновози почнуть виходити з наших портів, то ситуація покращиться і з кількістю, і з вартістю, бо буде гарантія, що це зерно є. Зараз гарантії немає. Після 24 лютого в наших гаванях застрягли десятки завантажених суден. Це все зерно, за яке заплатили наші партнери, але воно не вийшло на ринок".

За словами Володимира Кошельника, якщо перший караван вийде з Чорного моря, можна очікувати на збільшення охочих купити українське зерно. Тоді й ціна стане більш привабливою. Проте вивести заблоковані судна важко не тільки з військової точки зору, а й з організаційної:
"Ці судна – це проблема номер один. Більшість з них навіть команд не має, тож судновласники мають швидко знайти людей. Треба розуміти, що ця робота буде супроводжуватися великим ризиком для життя моряків".
Як раніше повідомляла Суспільному директорка Департаменту аграрної політики Одеської ОВА Алла Стоянова, українська влада збирається експортувати близько трьох мільйонів тонн агропродукції щомісяця. В мирний час вивозили до п’яти мільйонів тонн зерна за той самий період.
Читайте також
- Вивозити продовольство з портів України можуть почати цього тижня — посли G7 і Зеленський в Одесі
- Порушення зернових угод: чи вплине це на вивезення урожаю та чому ООН не може завадити Росії
- Попри ризики та ракетні удари: в Одещині готуються до експорту зерна. ВІДЕО
Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області