За 200 кілометрів від Миколаєва розташоване село Богемка, де проживають 280 людей з чеським корінням. Зі шкільних років місцеві жителі вивчають чеську мову, нею ж викладають, співають пісні та читають молитви. Крім того, вони зберігають і передають з покоління в покоління чеські кулінарні традиції.
Про чеські традиції Богемки кореспондентам Суспільного розповіли місцеві жителі.
За словами голови чеського товариства "Богемка" Олени Гарт, однойменне село — єдине чеське серед п’яти населених пунктів Доброжанівського старостинського округу. Його заснували п’ять родин чеських переселенців — на їхню честь у селі встановили пам’ятник.
Викладати чеську мову почали з 1991 року, оскільки її вважають важливою для збереження традицій та самобутності, каже вчителька Ольга Телюк.
"З першого класу ми вчимо тільки віршики, пісеньки — дуже подобаються, тому що краще запам'ятовуються. З другого класу ми вже починаємо вчити літери, читати по складах. І до кінця 3-4 класу ми вже читаємо тексти", — розповідає жінка.
"Мені дуже подобається фраза Яна Амоса Коменського, українською: "Кожна дитина має бути вихована в материнській мові. Чеська дитина — в чеській мові".
Староста вифлеємської каплиці Людмила Гарт говорить, що селяни великим святами вважають лише Різдво, Великдень і Трійцю. Службу здійснюють виключно чеською мовою.
"Останні роки, відколи війна, на Різдво молитва виконується чеською мовою й українською мовами. Бо багато тих, які розуміють трохи чеську, але краще їм українською", — говорить жінка.
"Наша віра нас учить: Господь настільки могутній, що він нас скрізь бачить і не потрібно ніяких сповідей. Він і так знає, чим я дихаю, що я думаю, і як я себе поводжу".
Місцеві жителі не забувають й про чеські кулінарні традиції, які передають із покоління в покоління. Серед таких страв — чеський курячий бульйон з домашньою локшиною, а також клузкиТрадиційна чеська страва з різних видів картоплі. трьох видів: з сирої картоплі та муки, з вареною та сирою картоплею, а також з вареної картоплі, муки та яйця.
"У курячий бульйон додається сіль, лавровий лист, перчик, цибулька. Потім тихенько заварюється, закипає, треба зібрати пінку й залишити, щоб помаленьку кипіло", — пояснює Людмила Гарт.
Жінка додає, що клузки по-чеськи називають "пожліци-клузки", адже їх формують ложкою, яка чеською вимовляється як "жліци".
"Обов'язково їх треба поливати жирком з цибулькою. Засмажуємо цибульку, і потом туди кладемо м'ясо. Ми робимо на смальці. І потім поливаємо клузки, бо по-іншому вони не смакують", — каже вона.
Подружжя з чеським корінням, Людвіг і Людмила Чап, родом з інших чеських сіл України: чоловік — з Полтавської області, жінка — з Одеської. Пара переїхала до Богемки у 1989 році, оскільки з їхніх рідних сіл багато людей виїхало.
"Традиції ми зберігаємо, клузки навіть вже в Чехії не варять. У нас невістки українки варять клузки, то також люблять їсти в родині, варять для внуків, ті з задоволенням їдять", — розповідає пара.

В селі вже понад пів століття діє ансамбль "Богемка", заснований у 1963 році, говорить його керівниця Зінаїда Єрсак. Наразі колектив має назву "Богемські фраєрки" та налічує 13 учасниць, оскільки чоловіки з гурту з плином часу перестали відвідувати клуб.
"Майже кожна не є чешкою, але може бути наполовину. Чому у нас одна жінка починає? Тому що немає у нас акомпанементу: ані акордеона, ні баяна. Ансамбль співає чеською мовою, пісні у нас є різні: веселі, ліричні та патріотичні", — розповідає жінка.
Також у селі Богемка працює пункт здоров'я, філія бібліотеки та навчально-виховний комплекс, каже голова чеського товариства "Богемка" Олена Гарт.
Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, TikTok, Facebook та Instagram.