Перейти до основного змісту
"Був фактично спалений": Галицинівський ліс на Миколаївщині очищують від вибухонебезпечних предметів

"Був фактично спалений": Галицинівський ліс на Миколаївщині очищують від вибухонебезпечних предметів

З початку великої війни Галицинівське лісове урочище, що на Миколаївщині, регулярно обстрілювали російські війська. Станом на 31 жовтня, з понад 675 гектарів території лісу, 37 — засмічено вибухівкою. З червня 2024 року територію обстежують та очищують від вибухонебезпечних предметів.

Про це кореспондентам Суспільного розповів головний лісничий Філії "Південний лісовий офіс" Василь Дорошук.

За його словами, постійні обстріли у 2022 році призвели до масштабних пожеж. На території урочища понад 160 гектарів згорілого лісу.

"Через те, що були масовані пожежі й постійно були "прильоти" на дану територію, то ні лісівники, ні рятувальники не могли вчасно локалізувати й загасити вогонь".
Головний лісничий філії Південного лісового офісу Василь Дорошук
Головний лісничий Філії "Південний лісовий офіс" Василь Дорошук. Миколаївщина, 1 листопада 2024 року. Суспільне Миколаїв/Богдана Будулуца

Доступ до території лісу був заборонений, а прибирання та відновлення урочища було неможливе через наявність вибухонебезпечних предметів, говорить Дорошук.

"Ми бачимо, що дуже багато дерев уже відгнило і попадало. Вони будуть відводитись у суцільно-санітарну рубку. Є такі, які ще можна використати для бліндажів та укріплення. Ті, які не підходять, то будуть вже на дров'яну, паливну деревину для населення", — перелічує чоловік.

Вітки від дерев у Галицинівському урочищі
Вітки від дерев у Галицинівському урочищі. Миколаївщина, 1 листопада 2024 року. Суспільне Миколаїв/Богдана Будулуца

Інша ділянка була засаджена у 2019-2020 роках молодими культурами. Розповідає, планують засаджувати замість порожніх рядків — нові дерева.

"Ми доступу до неї не мали, догляд не здійснювався. Зараз, завдячуючи хлопцям з гуманітарного розмінування, ми вже офіційно можемо тут робити догляди, вже запланована інвентаризація на осінь 2024 року, і будемо робити доповнення", — каже Василь.

Поле, яке засаджено новини насадженнями
Поле, яке засаджено новини насадженнями. Миколаївщина, 1 листопада 2024 року. Суспільне Миколаїв/Богдана Будулуца

Керівник групи з нетехнічного обстеження "Асоціації саперів України" Євгеній Канцев говорить, станом на жовтень 2024 року доступ до третини лісу доступний для людей.

"Саме за допомогою візуального огляду, а також використання дронів, було обстежено 675 Галицинівського лісництва. Умовно, ця територія була розділена на 30 ділянок, над кожною з яких працювали певний період", — говорить Канцев.

Керівник групи з нетехнічного обстеження "Асоціації саперів України" Євгеній Канцев
Керівник групи з нетехнічного обстеження "Асоціації саперів України" Євгеній Канцев. Миколаївщина, 1 листопада 2024 року. Суспільне Миколаїв/Богдана Будулуца

Втім, розповідає Євгеній, територія лісу залишається небезпечною. За його словами, 37 гектарів потребують додаткової роботи та очищення.

"Це займе якийсь час, але на цьому не зупиняємося. Основна мета нетехнічного обстеження була для того, щоб лісівники могли займатись своєю лісовою господарською діяльністю на цій території. Адже на початку повномасштабного вторгнення ліси були фактично спалені", — каже він.

Пошкоджений стовбур дерева. Миколаївщина, 1 листопада 2024 року
Пошкоджений стовбур дерева. Миколаївщина, 1 листопада 2024 року. Суспільне Миколаїв/Богдана Будулуца

Екологиня Інна Тимченко розповіла, внаслідок пожеж, у тому числі зумовлених у результаті обстрілів, в Україні зменшилась кількість лісових насаджень майже на шість відсотків. Наголошує, екосистеми, де зростають дерева, виконують важливі функції: розподіл вологи, захист підземних вод.

"Це також і захист від забруднень, тому що ліси є великими поглиначами різних забруднень, а коли вони горять, то всі ці речовини потрапляють назад в атмосферу. Зокрема, ми можемо спостерігати при горінні велику кількість вуглекислого газу та інших парникових газів, які потрапляють в атмосферу", — пояснює жінка.

Гілка від сосни. Миколаївщина, 1 листопада 2024 року
Гілка від сосни. Миколаївщина, 1 листопада 2024 року. Суспільне Миколаїв/Богдана Будулуца

Станом на 31 жовтня на Миколаївщині, тільки на територіях держлісфонду, понад 29 тисяч гектарів потребує додаткового розмінування та обстеження насаджень, розповів головний лісничий Філії "Південний лісовий офіс" Василь Дорошук.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у WhatsApp, Telegram, Viber, YouTube, TikTok, Facebook та Instagram.

Топ дня

Вибір редакції

На початок