Замор риби в Миколаєві: екологи фіксують низький рівень кисню у воді

Замор риби в Миколаєві: екологи фіксують низький рівень кисню у воді

У річках Миколаєва зафіксували перевищення рівня сірководню від чотирьох до восьми разів. На 250 метрах берегової лінії загинуло близько 20 тисяч бичків та сім тисяч тюльки. Фіксується також зниження рівня кисню у воді — він майже нульовий.

Про основні причини цього явища, а також думки місцевих жителів і фахівців дізнавалися кореспонденти Суспільного.

Станом на сьоме вересня у річках Миколаєва зафіксовано три випадки масової загибелі риби. Місцева жителька Наталія, яка часто прогулюється біля річки разом із дочкою, розповідає про постійні випадки загибелі риби на узбережжі.

"Я не думаю, що це від спеки. Я швидше за все вважаю, що це є викиди якісь, викиди в атмосферу, які справді впливають на навколишнє середовище, ось у тому числі на рибу".

Місцева жителька Наталія
Місцева жителька Наталія. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Інша жителька, Мирослава, також звернула увагу на зміну кольору води та неприємний запах річки.

"Я шокована цією ситуацією. Екологія дуже важлива для будь-якої країни, і я сподіваюся, що вирішення буде знайдено", — каже Мирослава.

Місцева жителька Мирослава
Місцева жителька Мирослава. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Виконувач обов’язків начальника відділу лабораторного контролю Державної екоінспекції у Миколаївській області Костянтин Зінкін повідомив про результати дослідження трьох пляжів.

"Вода мала зелений з білим відтінком колір. Ми на місці виміряли рівень кисню, він був майже нульовий, якщо не помиляюся, 0,5-0,8 міліграма на дециметр кубічний при нормі понад три".

"Картина плюс мінус однакова, десь кисню більше, 1,0-1,2 міліграма на дециметр кубічний. Перевищення рівня сірководню зафіксовано від 4 до 8 разів у різних пробах", — каже Зінкін.

Виконувач обов’язків начальника відділу лабораторного контролю Державної екоінспекції у Миколаївській області Костянтин Зінкін
Виконувач обов’язків начальника відділу лабораторного контролю Державної екоінспекції у Миколаївській області Костянтин Зінкін. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Причини масової загибелі риби, за словами Зінкіна, залишаються такими ж, як і в попередні роки.

"Причини ті ж самі – висока температура, багато водоростей і невеликий приток води", — зазначив Зінкін.

Заступниця начальника рибоохоронного патруля у Миколаївській області Євгенія Хиренко пояснила, що рівень кисню у воді в літній період має бути в межах від трьох до шести міліграмів на кубічний метр.

"Останній раз міряли кисень, то було трохи більше нуля, тобто це 0,5-0,9 для риби це смертельно, відбувається гіпоксіяГіпоксія — це стан, коли тканинам і органам не вистачає кисню. Це може статися через декілька причин, наприклад, через низький рівень кисню в повітрі, проблеми з диханням або кровообігом., вона задихається, їй недостатньо кисню та вона гине".

"До початку воєнних дій, ми щороку проводили вселення рослиноїдних видів риб, які зменшували кількість водорості й покращували цим, кисневий режим у воді. Це маленькі рибки, які виростають потім у велику рибу, тобто ми брали от товстолоб, білий амур, які харчуються водоростями", — пояснила Хиренко.

Заступниця начальника рибоохоронного патруля у Миколаївській області Євгенія Хиренко
Заступниця начальника рибоохоронного патруля у Миколаївській області Євгенія Хиренко. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Екологиня Інна Тимченко зазначила, що для мінімізації випадків замору риби необхідно зменшити навантаження на річки та відновлювати природні течії.

"Ситуація буде погіршуватися, тобто треба розглядати, загалом питання відновлення вільних течій річок, тим, що зараз займаються в Європі: стараються якомога більше ділянок річок звільняти від дамб, від ставків, водосховищ, де це можливо, для того, щоби створити вільну течію річки", — підкреслила вона.

Екологиня Інна Тимченко
Екологиня Інна Тимченко. Суспільне Миколаїв/Юлія Голокоз

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок