Відключення світла та суперечка щодо штрафу: житель Миколаєва судиться з електропостачальною компанією

Відключення світла та суперечка щодо штрафу: житель Миколаєва судиться з електропостачальною компанією

Юрисконсульт Оксана Світлакова та миколаївець Олег Щебетюк
Юрисконсульт Миколаївської електропостачальної компанії Оксана Світлакова та миколаївець Олег Щебетюк. Суспільне Миколаїв

Житель Миколаєва Олег Щебетюк вже три роки судиться з "Миколаївською електропостачальною компанією". Чоловіка звинувачують у несплаті за послуги з надання електроенергії. Олег стверджує, що після оплати заборгованості підключення не відновили, а про саме відключення його не попередили.

Через що вимкнули електроенергію та чому нарахували штраф миколаївцю кореспондентам Суспільного розповіли фахівці електропостачальної компанії та споживач послуг Олег Щебетюк.

Три роки тому, зі слів Олега Щебетюка, йому "відключили" електропостачання через несплату послуги. Опісля сплати заборгованості живлення так і не відновили, тому чоловік подав позов до суду на "Миколаївську електропостачальну компанію".

"Я кажу, доведіть мені, що ви відправили мені листа. Я так розумію, вони за один день це робили. У цю кампанію вони відключали по п'ятдесят людей за один день", — стверджує він.

Миколаївець Олег Щебетюк
Миколаївець Олег Щебетюк. Суспільне Миколаїв/Аліна Ковальчук

Олег каже, електропостачальна компанія відповіла на його звернення та надіслала скриншот із застосунку "Укрпошта", де зазначено, що лист з попередженням був переданий споживачу. Та чоловік заперечує, каже, він не отримував і не підписував документ щодо отримання листа.

"Тут ви бачите мій підпис та прізвище? Ні. Дивіться, як виглядає. Вони порушили процедуру. Це вони звернули все на пошту. Кажуть: “Нам сказали що доставили. Отримав ти, не отримав — нас не турбує. Нам пошта сказала, що тобі особисто передали цього листа", — розповідає чоловік.

За словами Олега, після цього він звернувся до "Укрпошти", аби дізнатись, чи є в них документ з його підписом про отримання повідомлення. Отримав відповідь на електронну пошту, що даний документ вони зберігають не більше ніж пів року.

"І вони не можуть підтвердити, і я не можу підтвердити, що я не отримав. Це якесь замкнуте коло", — говорить Щебетюк.

Миколаївець Олег Щебетюк під час засідання суду
Миколаївець Олег Щебетюк під час засідання суду. Суспільне Миколаїв/Аліна Ковальчук

Миколаївець каже, одразу після знеструмлення погасив свій борг та через деякий час виявилось, що крім нього потрібно сплатити ще за послугу підключення, яку Олег теж оплатив та чекав на повернення електроенергії.

"У решті, наступного дня приходить обленерго. Виявляється, це вони вимикали, а я думав, що це електропостачальна компанія. Вони знімають лічильник і кажуть: "Ти порушив процедуру, тому ми знімаємо лічильник", — згадує містянин.

Олег зізнається, порушення було, він власноруч зірвав пломбу та був готовий сплатити штраф за свій вчинок. Втім, гроші нарахували за інше, розповідає чоловік.

"Мене оштрафували за необліковану електроенергію і нарахували мені 664 кіловат на загальну суму 4421 гривня. От вони прийшли перший раз, вимкнули та записали показники на лічильнику — це обленерго. А потім, коли вони прийшли мені увімкнути, то списали з лічильника, скільки там накручено. І ось цю різницю вони хочуть, щоб я заплатив у п’ятикратному розмірі", — перераховує Олег Щебетюк.

Олег впевнений, необлікована електроенергія з’явилась через помилку, припущену працівниками електропостачальної компанії.

"У цьому сенс моєї претензії до електропостачальної компанії. Чому ви одразу не виставили мені рахунок? У мене ж тут написано, що боргу немає. По документах я потім покажу, значить я все заплатив. А через місяць ви мені оголошуєте, що я ще щось повинен сплатити. І ви ж бачите, що в мене лічильник працює, а я "вимкнений".

У відповідь Олег отримував ствердження, що електропостачальна компанія "зробила все за процедурою".

"Вони кажуть: "Ми все по процедурі зробили. Ти зірвав пломбу, тому порушення в тебе, тому розбирайся з обленерго". А я стверджую: "Ні. Мене оштрафували за необліковану електроенергію. Це означає, що ви її не порахували просто", — говорить Щебетюк.

Лічильник електроенергії
Лічильник електроенергії. Ілюстративне фото: Getty Images

Від рішення суду чоловік очікує скасування штрафу та підключення до електропостачання коштом "Миколаївської електропостачальної компанії".

Відповідь електропостачальної компанії

Кореспонденти Суспільного надіслали до компанії інформаційний запит у відповіді на який йдеться про те, що всі заходи "вчинені у неухильному дотриманні положень чинного законодавства". Тому акціонерне товариство вважає, що відсутні підстави для відшкодування.

Юрисконсульт "Миколаївської електропостачальної компанії" Оксана Світлакова стверджує, ніякої помилки з нарахованим штрафом не було.

"Коли оператор системи розподілу вийшов за адресою споживача, для підключення електроустановок виявили, що позивач самовільно під'єднався до електричної енергії, пошкодивши пломби. Оператором системи розподілу було складено акт про порушення та виставлено позивачу рахунок", — каже Світлакова.

Юрисконсульт Миколаївської електропостачальної компанії Оксана Світлакова
Юрисконсульт Миколаївської електропостачальної компанії Оксана Світлакова. Суспільне Миколаїв/Аліна Ковальчук

Думка юриста

Юрист Дмитро Слободянюк каже, ситуація неоднозначна, зокрема через "бюрократію" та неналежну комунікацію з представниками постачальних компаній.

"Люди повинні розуміти, що якщо вони намагаються боротися з системою, то у них слабка позиція в цій ситуації. Бо якщо ще є бюрократичний елемент цієї, це включається, їм дійсно буде складно довести свою правоту. Я думаю, що проблемою людини, яку можна вважати постраждалою в даній ситуації, є те, що вона належним чином одразу не намагалася комунікувати з обленерго чи її постачальною компанією", — каже Слободянюк.

Юрист Дмитро Слободянюк
Юрист Дмитро Слободянюк. Суспільне Миколаїв/Аліна Ковальчук

На думку юриста, якби Олег своєчасно звернувся, то представники електропостачальної компанії зреагували іншим чином.

"Cказати: "Я не заперечую, що в мене є борг. Пропоную таку його реструктуризацію, або відстрочку. Я буду його поступово закривати". Думаю, що там би, якщо він своєчасно звернувся, то скоріш за все вони пішли б йому на зустріч".

Суд вислухав докази обох сторін та ухвалив рішення щодо відмови позивачу за всіма пунктами позову. Олег Щебетюк каже, чекатиме закінчення строку матеріальної претензії та у разі повторної відмови у підключенні, подаватиме позов до суду вже на АТ "Миколаївобленерго".

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок