"Навчаємо жити тут і зараз": у Миколаєві працює Центр психічного здоров'я "КаЖи"

"Навчаємо жити тут і зараз": у Миколаєві працює Центр психічного здоров'я "КаЖи"

Центр психічного здоров'я "Кажи"
Співзасновниця тренінгово-консультаційного центру психічного здоров’я "Кажи" Альона Каптан. Колаж: Суспільне Миколаїв

У Миколаєві працює тренінгово-консультаційний центр психічного здоров'я "КаЖи". Тут можна отримати психологічну допомогу, фахову спеціалізацію та проконсультуватися з відкриття власної справи або подальшого працевлаштування. Від початку роботи у серпні 2022 року послугами центру скористалось понад 1500 людей.

Про діяльність закладу журналістам Суспільного розповіла співзасновниця тренінгово-консультаційного центру психічного здоров’я "КаЖи" Альона Каптан.

Центр Альона створила спільно з чоловіком. Ідея заснування виникла через бажання якісно надавати допомогу, розповідає співзасновниця.

"Навчаємо жити тут і зараз": у Миколаєві працює Центр психічного здоров'я "Кажи"
Проведення тренінгу у центрі. Центр психічного здоров'я "Кажи"

"Функціонуємо офіційно — рік, але працюємо вже понад два роки. Ми працювали в одному з благодійних фондів, зрозуміли, що недостатньо йде охопленість людей, недостатньо якісно надається допомога, не зовсім тим категоріям населення, які дійсно цього потребують. Тому ми вирішили взяти ініціативу власні руки", — каже Каптан.

Діяльність центру спрямована на забезпечення потреб людей, що постраждали внаслідок бойових дій, шляхом проведення тренінгів, семінарів, навчальних програм та інших заходів.

"Задовольняти всі їхні очікування, побажання і так далі".

"Коли почали займатися цим разом з чоловіком, то зрозуміли, що те, як ми працюємо, дійсно має результат. Люди отримують послугу якісну, а не просто годину, як аніматора. Отримують послуги саме від професіоналів", — говорить співзасновниця.

Зі слів Альони Каптан, за потреби послугами центру можуть скористатися всі охочі. Пріоритетними в обслуговуванні являються вразливі категорії населення.

"Навчаємо жити тут і зараз": у Миколаєві працює Центр психічного здоров'я "Кажи"
Місцеві жителі роблять вправи на тренінгу. Проведення тренінгу у центрі

"В основному, це внутрішньо переміщення особи. Ми працюємо з військовими, їхніми сім’ями. Надаємо навчання командирам, психологам та іншим верствам, які працюють безпосередньо з військовими. Тобто даємо офіційне навчання по військовій психології. Я сама являюсь бойовим волонтером психологом з 2014 року", — зазначає Каптан.

Зокрема допомогу можуть отримати люди, які знаходяться у складних життєвих обставинах. Серед них багатодітні мами, жінки військовополонених та жінки зниклих безвісти.

"Тобто, практично кожен, хто зараз живе на території України, може отримувати ці послуги, тому що ми всі постраждалі від військових дій, а тим паче Миколаїв".

Наразі найбільш актуальними є групові заходи, які спрямовані навчати комунікації з людьми, каже співзасновниця.

"Групи розраховані на рідних військових, де ми їх навчаємо комунікувати з військовими та зі своїми рідними, які прийшли з фронту. З тими, хто ще знаходиться на фронті, зустрічати з полону, як правильно себе поводити, як змінюється стан людини", — розповідає жінка.

"Це групи для жінок військових, які націлені саме на підняття їхнього духу, розуміння того, що відбувається з їхнім рідним, як з ними спілкуватися, які зміни психіки відбуваються. Це групи для підлітків, які також налаштовані на те, як розуміти свого батька чи матір, які знаходяться на війні".

Групові заняття для внутрішньопереміщених осіб мають на меті допомогти з працевлаштуванням та подальшим розвитком на новому місці проживання.

"Навчаємо жити тут і зараз": у Миколаєві працює Центр психічного здоров'я "Кажи"
Тренінг у центрі. Центр психічного здоров'я "Кажи"

"Ми співпрацюємо з центрами зайнятості, їздимо, надаємо безпосередньо навчання щодо комунікації з внутрішньо переміщеними. Тобто як з ними спілкуватися, щоб мотивувати їх на подальший розвиток, працевлаштування та облаштування безпосередньо в громаді", — говорить Каптан.

"Надати їм стимул, як рухатися тут далі. Якщо у них територія окупована, відповідно вони не зможуть повернутися, навчаємо жити тут і зараз. Жінки знайомлячись одна з одною розуміють, що вони в цій біді не самі, є на кого опиратися".

Співорганізаторка закладу розповідає, центр надає індивідуальні консультації для військових, які знаходяться безпосередньо на фронті. Жінка додає, послуга надається безкоштовно в будь-яку годину доби.

"До нас можна просто зателефонувати за потреби і отримати таку короткострокову консультацію, підтримку тут і зараз. На щастя були випадки, коли нам телефонували хлопці й говорили про те, що візитівка наша була надана, коли приїжджали представники ООН з Києва", — говорить Каптан.

За словами Альони, головне скоординувати та проінформувати місцевих та прибулих жителів.

"Десь отримати якісь виплати, розуміння того, куди можна звертатись і намагаємося якомога краще скоординувати дії органів місцевого самоврядування і безпосередньо внутрішньопереміщених, щоб вони одне одного не боялися", — каже жінка.

Також центр психічного здоров’я співпрацює з територіальними громадами та центрами соціальних служб.

"Відповідно від них, з перших уст, також дізнаємося про те, які потреби є в їхній громаді, і яким чином ми можемо бути корисні", — каже жінка.

"Навчаємо жити тут і зараз": у Миколаєві працює Центр психічного здоров'я "Кажи"
Спільна фотографія учасників тренінгу в укритті. Центр психічного здоров'я "Кажи"

Крім того, центр надає можливість підвищити освітню кваліфікацію представникам органів місцевого самоврядування та працівникам первинної ланки. Серед них медики, рятувальники ДСНС, соціальні служби та психологи, що безпосередньо співпрацюють з верствами населення, які постраждали від війни.

"Ми зареєструвалися, як надавачі соціальних послуг, створили благодійний фонд “Знай наших” і тепер маємо право надавати навчання згідно з державною сертифікацією. Видавати сертифікати про підвищення кваліфікації працівників, що також розширює наші можливості", — говорить співзасновниця.

Альона Каптан додає, навчають й азам військової психології.

"Орієнтир на те, як правильно розуміти психічний стан внутрішньопереміщених та військових. Як мотивувати військових, як зустрічати, як робити дебрифінги як мотивувати новомобілізованих, як робити відбір мобілізованих, щоб вони попадали в ті частини де вони будуть корисні", — каже жінка.

З її слів, залежно від запиту та власної ініціативи центру, послуги можуть бути як платними, так і безкоштовними.

"Це групові заходи для підняття обізнаності населення з того чи іншого питання, такі як депресія, стрес, розлади, як з цим працювати, як розуміти свій стан, куди звертатися. У нас є перенаправлення до психіатрів, до інших психологів при потребі. Тобто це арттерапевтичні різні практики".

"Коли ми ініціювали для ДСНС або для поліції по роботі з потерпілими від насильства під час війни, ми робили це за власної ініціативи, також безоплатно. Тобто тут залежно від того, яка це послуга, хто її потребує, при яких умовах ми її надаємо і чи входить вона в рамки фінансування", — пояснює Каптан.

Співзасновниця розповідає, звернувшись до закладу, люди мають змогу дізнатися про перелік актуальних вакансій. Жінка додає, в центрі стимулюють навчатися писати гранти задля відкриття власної справи.

"Навчаємо жити тут і зараз": у Миколаєві працює Центр психічного здоров'я "Кажи"
Підлітки проходять тренінг. Центр психічного здоров'я "Кажи"

"Ми співпрацюємо безпосередньо з цими ланками які це організовують. З Червоним Хрестом який надає подальше спрямування на гранти. Співпраця з безпосередньо з центрами зайнятості, вони регулярно влаштовують ярмарки вакансій, куди ми запрошуємо", — розповідає Альона Каптан.

В однойменних соцмережах центр регулярно інформує населення про нові заходи, анонсує події та набори в групи.

"У нас є фейсбук сторінка та телеграм канал, де ми постійно анонсуємо новинки, які у нас і все те, що у нас вже пророблено протягом цього часу. Також можна зайти в державний реєстр та ознайомитися з тим, які ми програми надаємо. В інстаграм також зараз починаємо потрошку працювати", — говорить Альона.

Для того, щоб отримати грант потрібно мати бажання та натхнення, каже співзасновниця центру. Крім того, ментори супроводжують заявника протягом всього грантового періоду.

"Якщо організація взагалі нова, людина ніколи не мала відношення до якоїсь власної справи, її ведуть покроково. Зараз дивляться на що ти орієнтований, що ти хочеш зробити, які у тебе подальші перспективи, що ти можеш показати і яке у тебе є бажання", — говорить жінка.

"Навчаємо жити тут і зараз": у Миколаєві працює Центр психічного здоров'я "Кажи"
Діти на тренінгу в психологічному центрі. Центр психічного здоров'я "Кажи"

За словами співзасновниці, кожний охочий може податись на грант. Проте пріоритетність надається військовим, ветеранам та внутрішньопереміщеним особам.

"Але насправді може податися абсолютно кожен, хто зацікавлений в розвитку громади. Тому що ціль цих грантів — це саме розвиток громади. Тому якщо є бажання, то можна подаватися будь-якій категорії населення", — каже Каптан.

Найбільший виклик, з яким стикається центр психічного здоров’я — неможливість проінформувати людей, каже Альона.

"Коли люди вже потрапляють безпосередньо до нас, то проблем уже немає. Ми вже розуміємо, що це люди, які хочуть змін і жити краще, щось робити та бути корисними", — говорить співзасновниця.

З її слів, траплялись випадки, коли відвідувачки закладу починали працювати у центрі психічного здоров’я "КаЖи".

"Тобто ті, хто потрапляє до нас і має теж якісь певні такі фахові можливості, ми також можемо працевлаштовувати у себе".

“Були жінки, які зібралися між собою, виявилося, що одна із них дуже добре володіє технікою декупаж. Вона проводить майстер-класи для наших жінок і в результаті буде проводити ще майстер-класи для дітей”, — каже жінка.

"Навчаємо жити тут і зараз": у Миколаєві працює Центр психічного здоров'я "Кажи"
Підлітки після тренінгу у центрі. Центр психічного здоров'я "Кажи"

Крім надання фахової допомоги центр також запрошує до групи підтримки "Рівний рівному". Специфіка терапевтичної групи полягає в обміні схожим досвідом, каже Каптан.

"Щоб людина могла обирати: я хочу піти до спеціаліста чи я хочу просто в колі своїх, але тоді не розраховую на саме психологічну допомогу, а на от таке розвантаження, як з подружками. Дуже часто так буває, що спілкуючись в групі підтримки, людина розуміє "мені б хотілося трішки більше, я певно хотіла б поспілкуватися зі спеціалістами". Тоді ми маємо можливість її або перенаправити в групку іншу", — розповідає Альона.

Станом на липень 2024 року, у планах тренінгово-консультаційного центру психічного здоров'я — відкрити реабілітаційний центр для військових та їх сімей, а також ветеранів, повідомляє співзасновниця закладу Альона Каптан. Загалом, протягом місяця центр відвідують від 300 до 500 людей.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок