Травмовані внаслідок вибуху: як зараз себе почувають миколаївські рятувальники

Травмовані внаслідок вибуху: як зараз себе почувають миколаївські рятувальники

Ексклюзивно
Один з травмованих рятувальників та волонтери Загону швидкого реагування ТЧХУ
Один з травмованих рятувальників та волонтери Загону швидкого реагування ТЧХУ. Суспільне Миколаїв

Увечері 24 квітня в Миколаєві пролунав вибух. Аби загасити палаюче авто на стоянці та ліквідувати наслідки події, на виклик виїхали рятувальники. Приблизно через 20 хвилин сталася повторна детонація, від чого постраждали п'ятеро з них. Домедичну допомогу травмованим на місці інциденту надали волонтери обласного Загону швидкого реагування Товариства Червоного Хреста України.

Про те, як зараз себе почувають рятувальники та що відбулось у той день, дізнавалися журналісти Суспільного.

Кожен виклик — це несподіванка

У той день рятувальників сповістили про загоряння автомобілів. Сержант пожежно-рятувального загону Руслан Рурич говорить, по прибуттю на місце події працювали в бронезахисті.

"На момент прибуття одна машина вже вибухнула, і вогнище перекинулось на інші. Почали працювати по стандарту, одразу ж одягнули каски, бронежилети. І наказали нам працювати з безпечної відстані, аби не травмувати себе", — згадує Руслан.

Однакових викликів взагалі не буває. Кожен виклик по-своєму особливий.
Травмовані внаслідок вибуху: як зараз себе почувають миколаївські рятувальники
Через вибух у Миколаєві 24 квітня зайнялись автомобілі, що стояли на парковці. ГУ ДСНС у Миколаївській області

Була задача швидко все ліквідувати, додає командир відділення 3-ї державної пожежно-рятувальної частини Віталій Ткачук. Чоловік працює в ДСНС майже 24 роки.

"Ми виконували накази. День, як день, знаємо тільки інформацію, куди їдемо. А далі на місці обираємо напрями. Я подавав ствол з напівпідвального приміщення, потім подавали ствол між машинами", — каже Віталій Ткачук.

Приблизно через 20 хвилин пролунав повторний вибух. П'ятеро рятувальників постраждали: уламкові ураження, порізи, контузія.

"Наша робота завжди пов'язана з ризиком. Після вибуху мене відкинуло на декілька метрів. Мій товариш разом з волонтерами, працівниками Червоного Хреста, підняли мене і перевели у безпечне місце. У голові було сильне запаморочення, гучний такий звук, свист у вухах", — розповідає Руслан Рурич.

Травмовані внаслідок вибуху: як зараз себе почувають миколаївські рятувальники
Сержант 3 ДПРЧ 2 ДПРЗ Руслан Рурич, Миколаїв, 1 травня 2024 року. ГУ ДСНС у Миколаївській області

Надати першу допомогу пожежникам

Два роки поруч з пожежниками на місцях надзвичайних ситуацій працюють волонтери Загону швидкого реагування Червоного Хреста. Вони розгортають пункт ліквідації, надають першу допомогу, психологічну підтримку, працюють з цивільними. Той день був адреналіновий, втім команда була зібраною, згадує волонтерка Катерина.

"Ми зрозуміли, що місце небезпечне, коли почались невеликі детонації. Очікували, але сподівались, що цього не станеться. Втім, сталась повторна, доволі потужна детонація. Зрозуміли, що хлопці-ДСНСники вже поранені", — говорить волонтерка Загону швидкого реагування.

Травмовані внаслідок вибуху: як зараз себе почувають миколаївські рятувальники
Від вибуху постраждалі отримали поранення, контузію. Катерина (праворуч), Миколаїв, 24 квітня 2024 року. ГУ ДСНС у Миколаївській області

Ударна хвиля, дезорієнтація — тих, хто рятує, треба було рятувати. Травмованих перевели до більш безпечних місць, де продовжили огляд.

"Тих, що потребували скорішої доставки до лікарні, передали швидкій. Ті, що були більш стабільні, з контузіями, ми відвезли слідом на спецтранспорті ЧХ. Потім повернулись до місця події на випадок, якщо станеться ще якась біда і треба буде наша допомога", — додає Катерина.

Травмовані внаслідок вибуху: як зараз себе почувають миколаївські рятувальники
Травмованих надзвичайників заносять на ношах до карети швидкої, Миколаїв, 24 квітня 2024 року. ГУ ДСНС у Миколаївській області

Власну тактику відпрацювання на місцях, де сталося лихо, команда вдосконалює постійно, розповідає командир Загону швидкого реагування Павло Бузник. У Миколаївському обласному загоні швидкого реагування Товариства Червоного Хреста України чоловік вже десять років.

"До цього в місті були обстріли балістикою, де теж було багато постраждалих, теж був ризик або повторного обстрілу, або ураження чимось небезпечним. Попри те, що у нас майже 70-й виїзд, все одно допрацьовуємо тактику", — каже чоловік.

З початку повномасштабної війни все змінилось. Все те, до чого готувались всі роки, знадобилось.
Травмовані внаслідок вибуху: як зараз себе почувають миколаївські рятувальники
Командир Загону швидкого реагування Товариства Червоного Хреста в Миколаївській області Павло Бузник. Суспільне Миколаїв/Максим Місайлов

У 2022 році, коли місто було під постійними обстрілами, волонтери загону швидкого реагування чергували цілодобово, буквально жили в офісі.

"Зранку була евакуація поранених, вдень — транспортування маломобільних, вночі — обстріли. Зараз на евакуації ми виїжджаємо не так часто, раз на пару тижнів. Все, тому що, треба залишатися на чергуванні в Миколаєві, адже балістика все більше долітає до нас вдень і маємо бути на місці для оперативного реагування", — зазначає Павло Бузник.

Лікування та реабілітація

Головне питання після детонації, каже командир відділення Віталій Ткачук: "Чи всі живі?".

"Осколкове ураження ока та лівої щоки. Самопочуття задовільне. Хочу сказати, що протягом доби усі хлопці зібрали допомогу, дзвонили всі", — розповідає Віталій Ткачук.

Травмовані внаслідок вибуху: як зараз себе почувають миколаївські рятувальники
Командир відділення 3 ДПРЧ 2 ДПРЗ Віталій Ткачук, Миколаїв, 1 травня 2024 року. Суспільне Миколаїв/Максим Місайлов

Під наглядом лікарів постраждалі перебували понад тиждень. Точну дату реабілітації медики не прогнозують, втім говорять, що контузія може про себе ще нагадати, додає Руслан Рурич.

Під час війни, всі виїзди, які зв'язані з воєнним станом, війною — були важкі, як морально, так і фізично. Цей виклик був складний тим, що він неочікуваний.
Травмовані внаслідок вибуху: як зараз себе почувають миколаївські рятувальники
"Працюємо з ДСНС два роки дуже плідно, тобто ми знаємо своє місце, свої завдання, ми не заважаємо їм працювати, ми допомагаємо, комунікуємо", — говорить Павло Бузник. Нині волонтери планують підписати спільний план реагування на надзвичайні ситуації з ДСНС, Миколаїв, 29 квітня 2024 року. ГУ ДСНС у Миколаївській області

Командир Загону швидкого реагування ТЧХУ в Миколаївській області Павло Бузник говорить, цікавився, що з рятувальниками, та постійно був у контакті з керівництвом щодо потреб постраждалих.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок