"Хто про них подбає, окрім нас": історії чотирилапих мешканців миколаївського "Центру захисту тварин"

"Хто про них подбає, окрім нас": історії чотирилапих мешканців миколаївського "Центру захисту тварин"

Ексклюзивно
Кіт і собаки, що мешкають в миколаївському "Центрі захисту тварин"
Кіт і собаки "Центру захисту тварин". Колаж Суспільне Миколаїв/Яна Тітуренко

На території миколаївського "Центру захисту тварин" проживають покинуті чотирилапі та тварини-безхатьки. Тварин лікують, соціалізують та привчають до контакту з людьми. Коти та собаки різного віку чекають на майбутніх господарів та життя в родині.

Про долі чотирилапих мешканців "Центру захисту тварин" дізнавалися журналісти Суспільного.

Кіт Тіша

З переломами та пораненим оком до центру потрапив молодий кіт Тіша, йому близько 9 місяців. Чотирилапий в центрі вже вдруге, перший раз його привезли на стерилізацію, а через тиждень травмовану тварину залишили під воротами закладу.

"Думаємо, що він впав з балкона, тому що в нього було червоне, роздуте око та зламана лапа. Господар сказав: "Мені він поламаний не потрібний, забирайте, я його лікувати не буду". Серце не витримало, забрали та вилікували. Слава Богу, бачить і вже нормально стає на лапу", — розповідає фахівчиня зі зв'язків з громадськістю та пресою КП "Центру захисту тварин" Тетяна.

Шукаємо для нього родину, він дуже лагідний котик.
"Хто про них подбає, окрім нас": історії чотирилапих та діяльність миколаївського "Центру захисту тварин".
Фахівчиня Тетяна з котом Тішою, 8 квітня 2024 рік. Фото: Поліна Гожбур/Суспільне Миколаїв

На території центру за підтримки клубу "4 лапи" реалізовується проєкт "Кішка", який спрямований на безкоштовну стерилізацію котів. Зокрема з початку 2024 року центр фокусується на прилаштуванні чотирилапих.

"За любки ведемося на всі проєкти, "4 лапи" нам запропонували запровадити проєкт "Кішка", тобто вони на нашій базі безкоштовно стерилізують котів. Оскільки ми зробили упор на прилаштування, то за три місяці з початку року прилаштували вже близько 100 тварин", — каже директорка центру Олександра Купінець.

Алабай Нюра

Алабай Нюра в центрі вже декілька місяців. Семирічна постоялиця страждає на онкозахворювання.

"Собака добра, але велика, що більшість людей лякає. Прилаштувати її дуже важко, бо не кожен здатен взяти до себе собаку, якій невідомо скільки залишилося. Тому Нюра поки живе у нас, ми її лікуємо та вона почувається досить добре", — розповідає директорка центру.

Олександра Купінець розповідає, в обов'язки фахівців центру входить соціалізація тварин. Перш ніж тварину допускають до виставок-прилаштувань, вона привчається до контакту з людьми.

"Тварини не агресивні, але дуже налякані. Якщо просто з вулиці відловити та спробувати віддати людям, добре не буде ні тварині, ні людині. Всі тварини, яких ми виводимо на вулицю привчені до повідків та нашийників. Вони абсолютно добрі та адекватні", — говорить директорка.

Чєба

Фахівчиня з соціалізації тварин Ксенія каже, до центру потрапляють здичавілі тварини. Вони потребують поступової реабілітації та адаптування.

"До нас поступають такі дикі тварини, котрі не знають не ошийника, не повідка. Спочатку зацікавлюємо смаколиками, потім вони вже даються чухатися. Згодом одягаємо нашийник, щоб вони звикли, далі повідок і потрошки виводимо", — розповідає Ксенія.

Це колосальна робота, бо соціалізувати цих тваринок дуже, дуже тяжко.
"Хто про них подбає, окрім нас": історії чотирилапих та діяльність миколаївського "Центру захисту тварин".
Фахівчиня з соціалізації тварин Ксенія разом с собакою Чєбою, 8 квітня 2024 рік. Фото: Поліна Гожбур/Суспільне Миколаїв

Собаці Чєбі перший урок соціалізації дався важко. У центрі вона перебуває другий тиждень. Небайдужі помітили чотирилапу з повними молочними залозами, але без цуценят та зателефонували до центру.

"Чєба два дні тільки з будки намагалася вийти, щоб якось нормально реагувати на людей", — розповідає директорка центру.

Зі слів директорки центру, вік тварин, що знаходяться під опікою центру, спеціалісти визначають за зубами. Зокрема, через відсутність інформації про прибулих, тваринам дають імена.

"Вік тварини можна визначити за зубами: якщо вони ще молочні, то це молода собака, бо знаємо, в якому віці вони змінюються. Робимо це під час стерилізації, бо так безпечніше та зручніше. У ручних можемо подивитися одразу, ті які більш дикі — тільки під седацією", — розповідає директорка.

Чарлі

Дев'ятимісячний пес Чарлі прибув з волонтерського центру ДОФ, бо там його ображали інші собаки.

"Його покусали собаки, він буз з грибком, залисиною та травмою колінного суглоба. Ми його пролікували, але він трохи накульгує на одну лапу, а так молодий та активний хлопець", — говорить Тетяна.

Зі слів директорки центру, у 2023 році польські волонтери допомогли у зведенні вигульних майданчиків. Вольєри облаштували через необхідність тварин у просторі та потреби у контакті одне з одним.

"Минулого року поштовх нам дали польські волонтери, які нам загородили декілька вигульних майданчиків, а потім вже своїми силами ми закривали інші. В основному для цуциків, щоб їм був простір, могли бігати, гратися, бо в замкнутому просторі їм важко. Вони живуть по двоє, по троє, їм дуже комфортно", — розповідає директорка.

Джина

Чотири місяці на території центру живе собака Джина. Як і більшість тварин, до закладу потрапила зі звичайного вилову.

"У Варварівці їх було дві сестри, абсолютно різні, сестру ми прилаштували ще на попередній виставці, а Джина щось ніяк, ніхто не хоче таку дівчинку", — розповідає фахівчиня Тетяна.

Їй точно додому, бо вона просто золото, а не собака. Вона до неможливості лагідна, залиже до смерті.

Директорка центру говорить, що через обстріли міста частішають випадки з загубленням власницьких тварин.

"Дуже часто після прильотів в місті тікає багато власницьких тварин, від звуків та стресу. Ми їздимо, забираємо їх, бо вони не знають, що робити і як себе поводити на вулиці. Багато хто приїжджає, забирає, але, на жаль, не всі", — каже директорка.

Ірка

Собаку Ірку господарі саму залишили вдома та не повернулись. Тварину до центру забрали у важкому стані.

"Закрили вдома господарі та десь поїхали, пропали, а сусіди підгодовували. Вона була просто скелетом, зараз ми її відгодували. Достатньо довго в нас сидить, з 23 січня 2024 року", — розповідає Олександра Купінець.

Вона домашня, дуже хороша та активна дівчинка.
"Хто про них подбає, окрім нас": історії чотирилапих та діяльність миколаївського "Центру захисту тварин".
Собака Ірка, 8 квітня 2024 рік. Фото: Поліна Гожбур/Суспільне Миколаїв

Зі слів директорки центру, з червня 2024 року на Миколаївщині запровадять єдиний реєстр домашніх та безпритульних тварин. Це допоможе відстежувати зниклих чотирилапих та притягувати до відповідальності власників тварин.

"Вся інформація буде заноситись туди. Тобто якщо собака знайдеться або вона когось покусає, або ще щось станеться, то відповідальність нестиме вже господар. Ми також підтримуємо петиції про зоополіцію та обов'язкову реєстрацію тварин", — каже директорка.

Жужа

Собака Жужа на території центру перебуває з початку повномасштабного вторгнення. Власник залишив її та іншу собаку у квартирі.

"Сидить так довго, що її вольєрна картка вигоріла. Її хазяїн зачинив у квартирі разом з іншим псом. Вони сиділи зачинені у квартирі без їжі, без води, без нічого. Сусіди викликали нас та ми їх забрали, пес, на жаль, помер, а Жужа в нас досі сидить, вже більше ніж два роки", — говорить Олександра Купінець.

Чудова собака і дуже добрий охоронець.
"Хто про них подбає, окрім нас": історії чотирилапих та діяльність миколаївського "Центру захисту тварин".
Собака Жужа, 8 квітня 2024 рік. Фото: Поліна Гожбур/Суспільне Миколаїв

Олександра Купінець зазначає, виловом тварин займаються досвідчені та кваліфіковані ловці. Вони оснащені спеціалізованими інструментами та працюють відповідно до затверджених методів.

"Все залежить від тваринки, яку потрібно відловити. Наші ловці користуються шприцеметами з седативними засобами, вони оцінюють ситуацію на місці, стріляють, чекають поки тварина засне. Але є і зовсім ручні тварини, на яких нема потреби витрачати ліки або травмувати тим, що ти в них стріляєш, вони легко підходять та ми їх забираємо", — каже Олександра.

Безіменна

На території центру також перебуває собака без імені. Чотирилапа у закладі опинилася нещодавно, її залишили прив'язану на пустирі.

"Хтось вивіз на пустир, прив'язав повідком на кілочок, як козу, і поїхав. Вона декілька днів просиділа, люди помітили, почали підгодовувати та звернулися. Ми її просто відв'язали, а вона сама заскочила в машину, видно, що тварина домашня, привчена до того, що її вигулюють, вона тільки вийшла на повідку, одразу сіла зробити свої справи", — розповідає Олександра Купінець.

Потрібен буде час, щоб вселити в неї думку, що її більше ніхто не кине та не образить.

Зі слів директорки, тварин стерилізують у власних операційних. Наступний етап — післяопераційна реабілітація, тоді чотирилапих пацієнтів переводять у вольєри.

"Вони всі після операції під седацією, приходять до тями. У зв'язку з тим, що зараз в приміщенні набагато прохолодніше ніж на вулиці, тварин виносимо відразу у "літні вольєри". Приміщення ми використовуємо взимку, зокрема для опалення ми користуємося тепловою гарматою", — каже Олександра Купінець.

Джек

Деякі тварини залишаються жити на території підприємства. Чотирилапий, на ім'я Джек "працює" в центрі охоронцем. У пса трапляються приступи епілепсії.

"Пес потрапив до нас за заявкою, що він агресивний. Він у нас живе та працює, ми його лікуємо самостійно, бо в нього трапляються приступи епілепсії. Одна з фахівчинь центру дуже довго його привчала до себе, кожен ранок та вечір приносила йому смаколики. Це вже наш собака", — каже директорка.

А хто про них подбає, окрім нас.
"Хто про них подбає, окрім нас": історії чотирилапих та діяльність миколаївського "Центру захисту тварин".
Пес Джек, 8 квітня 2024 рік. Фото: Поліна Гожбур/Суспільне Миколаїв

Загалом у 2023 році "Центр захисту тварин" виловив більше ніж 1800 тварин. За минулий рік прилаштували понад 500 тварин.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок