Символ незламності та героїзму. Історія оборони Миколаєва під час вторгнення РФ

Символ незламності та героїзму. Історія оборони Миколаєва під час вторгнення РФ

Символ незламності та героїзму. Історія оборони Миколаєва під час вторгнення РФ
Миколаївська обласна державна адміністрація. Фото: Суспільне Миколаїв

24 лютого 2022 року назавжди змінило долю кожного з нас. Тоді, на початку вторгнення, світ не вірив, що ми зможемо встояти. Українці ж довели, що світ помилявся. Так само як помилялися війська РФ, вважаючи, що Миколаїв стане легкою здобиччю і відкриє окупантам шлях на Одесу.

Журналісти Суспільного в ефірі програми "Радіодень" поспілкувалися з т.в.о. заступника начальника ГУНПГоловне управління Національної поліції. в Миколаївській області Віталієм Данілою та згадали як тривала оборона Миколаєва.

За словами Віталія Даніли, в ніч проти 24 лютого управління патрульної поліції підняли по тривозі. Сто відсотків особового складу були озброєні штатною зброєю. Зранку 24 лютого, коли вже почалися бомбардування, екіпажі патрульної поліції в посиленому режимі були на службі.

Коли відбулися перші вибухи, а наше управління розташовано біля аеродрому дуже близько, у мене перші емоції були, максимально зберегти особовий склад. Та знайти інше місце дислокації, бо я розумів, що це може бути також ціллю ворога щодо знищення нашого управління.

Близько п'ятої години ранку 24 лютого військова авіація РФ завдала авіадури по території військового аеродрому в мікрорайоні Кульбакине, а також по території Очаківського військового порту.

"Нас попереджали, що може розпочатися наступ. І аеропорти були закриті, і сполучення з нами були закриті. І тому певною мірою всі були готові, але що станеться саме так, ніхто не знав. Був удар завданий по військовій інфраструктурі, але ж постраждали і цивільні люди, і цивільні об'єкти. Звичайно, що певна паніка була у людей", — розповідає заступник міського голови Очакова Олексій Васьков.

Зі слів заступника міського голови Очакова, в перші дні вторгнення загинуло близько тридцяти людей.

"Я точної цифри зараз не скажу, чи 24, чи 27, до трьох десятків людей загинуло. Переважно військові. Я особисто знаходився на автозаправній станції, коли пролунали вибухи. Те, що я бачив навкруги, надзвичайно люди розгублені, не знали, що робити. У перші дні на дорогах, зокрема у нашій області, були певні затори через це", — говорить Олексій Васьков.

Символ незламності та героїзму. Історія оборони Миколаєва під час вторгнення РФ
Наслідки ранкового обстрілу міста Очаків, червень 2022 року. Фото: Ганна Замазєєва/Telegram

За словами начальника патрульної поліції, на початку вторгнення російські військові пробували зайти в місто за допомогою диверсійних груп, щоб дестабілізувати ситуацію в Миколаєві.

26 лютого висадку російського десанту з вікна своєї квартири спостерігав професор, доктор історичних наук Юрій Котляр.

"26 лютого почувся звук гелікоптера, який летить зовсім поруч. Я виглянув з вікна — і побачив декілька гелікоптерів, які зависли над недобудовами НУК, і з них почали спускалися військові", — згадує Юрій Котляр.

Зі слів Котляра, пізніше з'явилася інформація що п’ять військових гелікоптерів Російської Федерації висадили десант — біля території Миколаївського суднобудівного заводу.

"Зав’язався бій з 79-ю десантно-штурмовою бригадою, внаслідок чого всі російські десантники були знешкоджені, а два гелікоптери підбиті. Протягом дня недалеко від будинку чулася стрілянина. Це знищували російський десант", — говорить доктор історичних наук.

Один з вирішальних боїв за Кульбакінський аеродром відбувся 4 березня 2022 року.

"Це перша спроба армії РФ зайти в місто і закріпитися. Зайти зі сторони аеродрому. З військової точки зору вони робили це вірно, аеродром дав би їм змогу передислокувати туди свої сили з повітря", — розповідає Віталій Даніла.

Символ незламності та героїзму. Історія оборони Миколаєва під час вторгнення РФ
Миколаївський аеропорт після російських обстрілів, березень 2022 року. Фото: Юрій Руденко/Суспільне Миколаїв

За словами Віталія Даніли, чоловік отримав наказ від генерал-майора Збройних сил України Дмитра Марченка — зайти та відбити військових РФ з аеродрому.

Взявши особовий склад патрульної поліції, а це рота "Тор" та спеціальна група, які мали навички володіння зброєю, гранатомети, автомати, кулемети. Ми підійшли до аеродрому, одну групу я виставив від Широкобалківського мосту. А іншою групою близько 20 осіб я пішов зі сторони мого управління і зайшли в аеродром. Відбувся бій, ми не дали змогу закріпитися.

Бойовий військовий досвід дуже допоміг, каже Віталій Даніла, колишній десантник-розвідник зумів ефективно організувати оборону летовища та своїм прикладом надихнути інших.

Бої навколо Миколаєва не вщухали весь березень 2022 року. Російські війська оточили місто з трьох сторін, контролюючи практично всі дороги. Окрім однієї, через Південнобузький міст на Одесу. Евакуація населення, поранених, доставка гуманітарних вантажів, допомога військовим — ця дорога була справді рятівною в усіх сенсах.

"Очаків має стратегічне значення. Завдяки Миколаєву вистояв і Очаків. Але ми теж готувалися до вуличних боїв як цивільні особи, готували коктейлі молотова, так звані, були готові до розвитку будь-яких подій", — говорить заступник міського голови Очакова Олексій Васьков.

Символ незламності та героїзму. Історія оборони Миколаєва під час вторгнення РФ
Миколаївська міська рада. Фото: Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

За словами Віталія Даніли, трималися завдяки згуртованості.

Я думаю, як вдалося нам вижити в таких умовах, і в таких ситуаціях. Якщо б, наприклад, влада, або поліція, або громадяни один одному не допомагали, ми б могли мати зовсім інший результат. Це показало, що ми згуртувалися, тому і зупинили ворога на Миколаївщині.

За словами Юрія Котляра, довгий час Миколаїв сприймали, як місто корабелів — як закрите місто.

Я намагався збагнути його сутність, як сакрального центру з унікальною історією та археологією. Але з початком російсько-української війни 2022 року Миколаїв змінився і внутрішньо, і зовнішньо. Змінилися і ми — жителі міста. Миколаїв став символом незламності, фортецею, яка захищає цивілізований світ від дикої орди. Він став містом-героєм, містом героїв.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок