Очима свідків. Жителька Миколаєва поділилася історією порятунку єврейської дитини під час Голокосту

Очима свідків. Жителька Миколаєва поділилася історією порятунку єврейської дитини під час Голокосту

Ларисі було три роки, коли нацисти в ході Другої світової війни почали бомбити Миколаїв. На час окупації міста разом з сім’єю жінка виїхала до Росії. Про те, що відбувалося в Миколаєві в часи окупації, дізналася пізніше.

Про спогади часів Голокосту кореспондентам Суспільного розповіла 86-річна Лариса Вєсноватая.

Історія Праведниці народів світу, яка врятувала новонароджену єврейку

Жителька Миколаєва 86-річна Лариса, гортаючи сімейний альбом, пригадує своїх рідних. Весь час окупації Миколаївщини жінка разом з родиною жила в Росії. Повернутися додому їм вдалося лише у 1946 році.

В 1949 році Лариса зустріла Праведницю народів світу, яка врятувала маленьку єврейську дівчинку. Жінка розповіла, як переховувала єврейську дитину, яка стала їй донькою.

"Цей випадок я пам’ятаю все своє життя і хочу про нього розповісти. Влітку 1949 року ми отримали телеграму від близьких родичів, що вони приїжджають поїздом. Бабуся, мама, я і чотирирічна сестричка пішли на вокзал їх зустрічати", — говорить Лариса.

Лариса каже, звернула увагу на жінку, яка стояла поруч та спостерігала за ними, а потім підійшла до мами й бабусі.

"Я взяла за руку сестру і теж приєдналася до них. Жінка спитала: "У вас не було родички, яка мала народити десь у жовтні або в листопаді 1941 року і залишилась в окупації?", а мама каже: "Та ні, ні родичів, ні знайомих не було, а в чому справа і чому ви запитуєте?", (жінка відповідає — ред.): "Річ у тім, що ваша дівчинка має схожість з моєю донькою, але взагалі-то вона мені не рідна і я хочу знайти хоч якихось її рідних". І вона розказала історію, яка мене, 10-річну дівчинку, потрясла".
Очима свідка. Жителька Миколаєва поділилася історією порятунку єврейської дитини під час Голокосту
Лариса гортає альбом. Фото: Катерина Шелест/Суспільне Миколаїв

Жінка розповіла родині Лариси, як в кінці жовтня 1941 року вона спустилася у двір, аби набрати воду з колонки, та дізналася від сусідів, що нацистські війська ведуть євреїв по колишній Московській вулиці Миколаєва.

"Я з водою у бідончику теж побігла на Московську і вийшло так, що німці не дуже звертали увагу, коли хтось з натовпу щось передавав", — говорить жінка, яка підійшла до родини.

З її слів, зі строю вийшла молода красива втомлена жінка, на руках у неї був якийсь згорток замотаний у ганчірку, який вона притискала до грудей.

"Дайте, будь ласка, напитися". Я протягнула їй бідончик, щоб його взяти, вона протягнула мені згорток і сказала: "Врятуйте мою дитину". І приєдналася до натовпу", — розповідає жінка з вокзалу.

Очима свідка. Жителька Миколаєва поділилася історією порятунку єврейської дитини під час Голокосту
Меморіал Голокосту. Фото: Катерина Шелест/Суспільне Миколаїв

За словами Лариси, жінка, яку вони зустріли, врятувала новонароджену дівчинку та виховувала її як рідну. Чотирирічний старший син цієї жінки одразу прийняв маленьку єврейську дівчинку за сестру, а чоловік підтримав дружину та погодився переїхати якомога далі від сусідів, які можуть повідомити окупаційним військам про переховування євреїв.

Дівчинка була дуже худою та слабкою, вона не плакала, ніби розуміла щось, каже Лариса, пригадуючи розповідь жінки з вокзалу.

З плином часу про такі вчинки дізнавалися більше, а людей, які рятували євреїв, назвали Праведниками народів світу, зазначив голова Миколаївської обласної єврейської громади Михайло Гольденберг.

Праведники народів світу з Миколаївщини

Гольденберг зібрав дані про Голокост та Другу світову війну у власній книзі, виданій у 2012 році. Чоловік каже, праведники народів світу були й на території Миколаївщини.

"Знаходились люди, яких я відношу до героїв, це люди різних національностей. Ну, звичайно, на тернах України це більше українці, які під страхом смерті, все ж таки рятували та ховали євреїв, єврейські сім’ї — дітей, жінок, старих", — говорить Михайло Гольденберг.

Очима свідка. Жителька Миколаєва поділилася історією порятунку єврейської дитини під час Голокосту
Гольденберг тримає власну книгу. Фото: Катерина Шелест/Суспільне Миколаїв

За словами голови Миколаївської обласної єврейської громади, станом на 27 січня 2024 року залишився лише один Праведник народів світу — Цибулько Григорій Кіндратович, який проживає в селі Секретарка Кривоозерської громади Первомайського району.

Згадування про Другу світову війну та Голокост

"Не було жодної сім’ї миколаївської, єврейської сім’ї, котру не торкнулась ця трагедія".

Окрім книги, у Михайла Гольденберга є власний музей єврейського культурного центру. У музеї представлені фотографії тих деяких землеробних поселень, на які вплинула війна.

Перші масові розстріли на Миколаївщині, за інформацією обласного архіву, відбулися одразу, як нацистські війська захопили населені пункти області, в ході Другої світової війни. А саме, у другій половині серпня — на початку вересня 1941 року.

Очима свідка. Жителька Миколаєва поділилася історією порятунку єврейської дитини під час Голокосту
Експонати музею. Фото: Катерина Шелест/Суспільне Миколаїв

За даними Миколаївського обласного архіву, під час Голокосту у колишніх районах Миколаївщини задокументовані розстріли євреїв: Снігурівський район — 1463 людини, Веселинівський район — 7565 людей, Жовтневий район — 7179 людей, Вознесенський район — 3174 людини, Березнегуватський район — 2015 людей, Баштанський район — 2232 людини, Кривоозерський район — 7800 людей та Новоодеський район — 125 людей.

У серпні 1941 року нацистські війська, на 22 машинах вивезли з Миколаєва єврейські родини до рівчаків між селами Воскресенськ і Калинівка. Згідно з актом комісії Миколаївського сільського райвиконкому, впродовж трьох діб розстріляли майже 7000 людей.

Очима свідка. Жителька Миколаєва поділилася історією порятунку єврейської дитини під час Голокосту
Речі, які збереглися до наших днів. Фото: Катерина Шелест/Суспільне Миколаїв

Викладач історії Фахового коледжу Миколаївського національного університету імені Сухомлинського Владислав Мирун підкреслив, Голокост 1941-1945 років — перший випадок в історії, коли європейська країна, а саме Німеччина, поставила за мету знищити цілий народ.

"Євреїв в Німеччині звинувачували в тому, що вони винні в поразці Німеччини в Першій світовій війні, а також в тому, що вони винні в великій депресії. Це така економічна криза кінця 20-х, початку 30-х років. Власне кажучи, їх звинувачували в чому тільки можна було, у всіх бідах і нещастях".

Владислав Мирун також зауважив, що у часи Голокосту вбивали не тільки євреїв, а й ромів, невиліковно хворих та калік, адже це було визначено німецькими законами.

"Взагалі на момент приходу німців в нас тут проживало на території Миколаївщини приблизно 44 тисячі євреїв, а в самому Миколаєві майже 28 тисяч євреїв", — говорить Мирун.

Історик каже, за перші роки нацистської окупації Миколаєва знищили 35 тисяч людей.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок