Праведники народів світу: що відомо про жителів Миколаївщини, які рятували євреїв під час Голокосту

Праведники народів світу: що відомо про жителів Миколаївщини, які рятували євреїв під час Голокосту

Праведники народів світу: що відомо про жителів Миколаївщини, які рятували євреїв під час Голокосту
. Ілюстративне фото: Pixabay

Імена 124-х Праведників народів світу та 106-ти євреїв, врятованих ними у часи Другої світової війни, увійшли до оновленого наукового видання миколаївських істориків. Про це в ефірі Українського радіо: Миколаїв розповів один з авторів довідника, дослідник, кандидат історичних наук Володимир Щукін.

Не всі зі згаданих у довіднику героїв мають офіційне звання "Праведника народів світу". Це звання присвоює держава Ізраїль і, за словами Володимира Щукіна, процедурні вимоги досить складні.

З його слів, такі історії порятунку є справжнім подвигом мирного населення в роки нацистської окупації.

Перше видання довідника "Праведники народів світу. Праведники України. Рятівники. Миколаївська область" вийшло друком у 2016 році. За останні п'ять років дослідники віднайшли 14 нових історій.

За словами Володимира Щукіна, досліджувати такі факти дуже складно, адже в 2021 році живих свідків майже не залишилося, а в радянський період ця інформація через можливі репресії замовчувалась.

Однією з перших на Миколаївщині порятунок євреїв у роки Другої світової війни почала досліджувати директорка музею підпільно-партизанського руху Людмила Ташлай. Саме завдяки їй, зі слів Володимира Щукіна, виник інтерес до цієї теми.

"У 2013 році була видана перша книга про долю євреїв на території Миколаївщини в період нацистської окупації. Це унікальне видання, жодна інша область не має такого рівня дослідження цієї теми. В цю книгу увійшли перші історії порятунку євреїв", – розповів Володимир Щукін.

За словами голови Миколаївської обласної єврейської громади Михайла Гольденберга, станом на травень 2021 року, в селі Секретарка, що на Доманівщині, проживає єдина сім’я, Григорія та Поліни Цибулько, які є рятівниками євреїв в роки Другої світової війни. Інших Праведників з Миколаївщини вже немає в живих.

Михайло Гольденберг розповів, що зважаючи на карантин, усі заходи 14 травня проводитимуться онлайн, зокрема, відбудеться віртуальна презентація виданого довідника миколаївських істориків.

Також єврейська громада має намір звернутися до міського голови з пропозицією назвати ім’ям праведників один з інфраструктурних об’єктів Миколаєва.

Що відомо

  • 14 травня в Україні вшановують пам’ять українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.
  • З 1953 року в Ізраїлі вшановують пам’ять людей, які рятували євреїв під час Голокосту, ризикуючи власним життям. Такі люди отримували звання "Праведників народів світу".
  • Людина, яку визнали Праведником народів світу, отримує в нагороду іменну медаль, почесний сертифікат і право додати своє ім'я до написаних на Стіні Честі в Саду Праведників в Єрусалимі.

Читайте нас у Telegram

Підписуйтеся на Суспільне Миколаїв у Viber

На початок